Σε αυτά τα ματς, τα περίφημα… μια έξω, κάθε λεπτομέρεια μετράει. Το πάθος, τα μεγάλα σουτ, οι  μεγάλοι παίκτες που είναι εκεί στα κρίσιμα σημεία, η αδρεναλίνη που είναι στα ύψη και εξαφανίζει κάθε κόπωση. Οι Ουόριορς τα είχαν όλα αυτά χθες στο Χιούστον. Με πάθος που έλιωνε σίδερα. Με τον Κάρι να δίνει ρεσιτάλ (πλησίασε το triple – double, καθώς είχε 27π., 9ριμπ., 10ασ., ενώ είχε ακόμα 4κλεψ., 1κοψ.). Με τον  Ντουράντ να βομβαρδίζει το καλάθι των Ρόκετς (34π., 5ριμπ., 5ασ., 1κλεψ., 3κοψ.). Ε μετά απ’ όλα αυτά πως να χάσουν οι Ουόριορς; Το Γκόλντεν Στέιτ άλωσε το «Toyota Center»… άφησε στον τόπο το Χιούστον, καθώς πήρε τη νίκη με 101-92, έκανε το 4-3 στην σειρά των τελικών της Δύσης, πήρε τον τίτλο στην περιφέρεια και πέρασε στους τελικούς όπου θα αντιμετωπίσει για 4η συνεχή χρονιά το Κλίβελαντ.

Στην άλλη πλευρά ο Χάρντεν πάλεψε και είχε 32 πόντους, αλλά έδειξε καταπονημένος στο πιο κρίσιμο σημείο των τελικών (τα είχε δώσει όλα ως τώρα στη σειρά) και μέσα σε όλα ήταν και άστοχος (12/29 σουτ).

Οι Ρόκετς, πάντως, ξεκίνησαν με φόρα το ματς και προηγήθηκαν με 15 πόντους στην 2η περίοδο (48-33). Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι Ουόριορς πάτησαν το γκάζι και γύρισαν το ματς (89-76 στο 41΄). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 6 πόντους (89-83), αλά εκεί ο Ντουράντ βγήκε μπροστά και εξαφάνισε τις ελπίδες του Χιούστον για την ανατροπή.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-19, 54-43, 69-76, 92-101