Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μπακς στην 4η νίκη σε ισάριθμους αγώνες και πλέον κοιτούν τον επόμενο γύρο, που θα αντιμετωπίσουν τους Μπόστον Σέλτικς. Για να φτάσουν όμως εκεί, χρειάστηκαν μία τεράστια 3η περίοδο από τον σταρ τους για να φτάσουν στην άνετη νίκη επί των Πίστονς με 104-127. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο και σε μεγάλο μέρος του 3ου δωδεκαλέπτου με τα «Πιστόνια» να προηγούνται 52-46 στην ανάπαυλα. Οι Μπακς, όμως ήταν η καλύτερη ομάδα της σειράς και το απέδειξαν στα τελευταία 5 λεπτά της 3ης, αφού έτρεξαν σερί 3-17 και έβαλαν τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση με τον «Greek Freak» να πετυχαίνει 16 πόντους σε όλη την τρίτη περίοδο. Στην συνέχεια, το Ντιτρόιτ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και δέχτηκε την μοίρα του με το Μιλγουόκι να προκρίνεται για πρώτη φορά σε σειρά από το 2001. Κορυφαίος της αναμέτρησης, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που σταμάτησε στους 41 πόντους, μαζεύοντας 9 ριμπάουντ και μοιράζοντας τρεις ασίστ, ενώ ο Μίντλετον είχε 18 με τον Μπλέντσο να προσθέτει 16 πόντους. Από πλευράς Ντιτρόιτ, ο Μπλέικ Γκρίφιν, παρότι αποβλήθηκε με έξι φάουλ, πέτυχε 22 πόντους έχοντας επίσης 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Τζάκσον είχε 26(20 από αυτούς στο πρώτο μέρος) πόντους και 7 ασίστ.

Η Γιούτα βρήκε τις λύσεις στο game 4 της σειράς απέναντι στους Ρόκετς επικρατώντας στην έδρα της με 107-91 και μειώνοντας σε 3-1. Η ομάδα του Κουίν Σνάιντερ είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά χρειάστηκαν 19 πόντους του Ντόνοβαν Μίτσελ στην 4η περίοδο, που οδήγησαν σε επιμέρους 31-12 για να φτάσουν εν τέλει στην νίκη. Το Χιούστον κατάφερε να προσπεράσει για πρώτη φορά στην 3η περίοδο ανοίγοντας την «αυλαία» της με σερί 2-10(55-57) με το παιχνίδι να δίνει την εντύπωση ότι πάει για δεύτερο συνεχόμενο «φινάλε-θρίλερ», όμως οι Τζαζ αντέδρασαν στην τελευταία περίοδο και απέφυγαν το sweep. Κύριος λόγος αυτής της εξέλιξης ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ. Ο «spida» πέτυχε 31 πόντους συνολικά μαζεύοντας 7 ριμπάουντ και μοιράζοντας 4 ασίστ, ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν οι Κράουντερ και Ρούμπιο δίνοντας την απαραίτητη βοήθεια στο σκοράρισμα με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα με τον Ισπανό γκαρντ να μοιράζει και 11 ασίστ. Από πλευράς «Ρουκετών», ο Χάρντεν άφησε πίσω του την κακή εμφάνιση του game 3 και πέτυχε 30 πόντους με 6-12 τρίποντα, ενώ εντυπωσιακός ήταν ο Κρις Πολ με 23 πόντους 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Παρά τις προσπάθειες των σταρ της ομάδας του Ντ’Αντόνι, ο πάγκος των φιλοξενούμενων πρόσφερε μόλις 5 πόντους με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Ντιτρόιτ Πίστονς- Μιλγουόκι Μπακς 104-127 (0-4)

Γιούτα Τζαζ- Χιούστον Ρόκετς 107-91 (1-3)