Σε θρίλερ εξελίχθηκε ο πρώτος τελικός της Ανατολικής περιφέρειας καθώς Μαϊάμι Χιτ και Ιντιάνα Πέισερς χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να λύσουν τις διαφορές τους. Οι πρωταθλητές, όμως, ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος καθώς το λέι απ του ΛεΜπρον Τζέιμς με τη λήξη της αναμέτρησης τούς χάρισε τη νίκη με 103-102 (92-92κ.α.) και, παράλληλα, τους έδωσε προβάδισμα με 1-0 στις νίκες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ όλη τη διάρκειά του καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Από τη μία, τα σουτ των Πολ Τζορτζ (27 πόντοι) και Ντέιβιντ Ουέστ (26 πόντοι). Από την άλλη, το τριπλ νταμπλ του “Βασιλιά” (30 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και η εντυπωσιακή εμφάνιση του Κρις Άντερσεν (16 πόντοι με 7/7 δίποντα) έφεραν το παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού στα τελευταία λεπτά.

Ακόμα κι όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους (92-89) λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο -“Πιο Βελτιωμένος Παίκτης της Χρονιάς”- Πολ Τζορτζ κράτησε την Ιντιάνα όρθια ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων, κάτω από δύσκολες συνθήκες.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι “Ινδιάνοι” έδειχναν να πατούν καλύτερα στο παρκέ και να ελέγχουν τον ρυθμό. Ο ΛεΜπρον Τζέιμς δεν είχε πει, όμως, την τελευταία του λέξη. Με 2.2” να απομένουν για τη λήξη και το σκορ στο 101-102 για τους φιλοξενούμενους, ο ηγέτης του Μαϊάμι πήρε τη μπάλα και ευστοχώντας στο λέι απ που επιχείρησε, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Πλην του “Βασιλιά” και του “Birdman“, ξεχώρισαν οι Ντουέιν Ουέιντ (19 πόντοι), Κρις Μπος (17 πόντοι) και Μάριο Τσάλμερς (10 πόντοι). Στην αντίπερα όχθη, θετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ρόι Χίμπερτ (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Τάιλερ Χάνσμπροου (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Λανς Στίβενσον (7 πόντοι, 12 ριμπάουντ).