Δεν δείχνουν να πατάνε καλά οι Μπακς στα παιχνίδια της preseason, και έτσι, ενώ για μια ακόμα φορά ξεκίνησαν εντυπωσιακά ένα παιχνίδι, ηττήθηκαν μεγάλη διαφορά στο σκορ, παρουσιάζοντας πολλές αλλαγές στο παιχνίδι τους μέσα στο ίδιο παιχνίδι.

Έτσι, οι Πίστονς επικράτησαν με 102-78, δηλαδή με +24, ενώ τα «Ελάφια» ξεκίνησαν το παιχνίδι φτάνοντας άμεσα στο +13 (17-4), ενώ στο 20′ με προσπάθεια του Χένσον η διαφορά έφτασε και στους +17 (43-26). Από εκεί και πέρα η ομάδα του Τζέισον Κιντ δεν εμφανίστηκε στο παρκέ, με τα «Πιστόνια» να κλείνουν το ημίχρονο στο -8 (48-40), και με ένα επιμέρους σερί 36-17 στην τρίτη περίοδο να φτάνουν στη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, έχοντας 21 πόντους (7/11 σουτ, 6 ριμπ., 4 ασίστ) σε 33 λεπτά, με τον Τζάμπαρι Πάρκερ να σκοράρει 18 πόντους (7/15 σουτ). Για τους Πίστονς, που είχαν 13/27 τρίποντα, ο εξαιρετικός Κεντάβιους Κάντγουελ – Πόουπ είχε 23 πόντους (6/11 τριπ.) με τον Τομπίας Χάρις να έχει 16 πόντους (7/14 σουτ). Στα συνηθισμένα επίπεδα του double-double έφτασε ο Αντρέ Ντρούμοντ, έχοντας 12 πόντους (2/2 βολές, 5/5 δίποντα, 13 ριμπ.)