Με τον Μάρκους Σμάρτ να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, οι Σέλτικς έφυγαν από το Chesapeake Energy Arena της Οκλαχόμα με 100-85, με τον δευτεροετή γκαρντ να δίνει την δική του παράσταση μπροστά σε ένα κοινό που τον γνωρίζει αρκετά καλά, με τον ίδιο να έχει αποφοιτήσει από το Οκλαχόμα Στέιτ. Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, και δε στην 4η περίοδο, όπου οι «Κέλτες» ήταν καταπληκτικοί, και με ένα επιμέρους σκορ 17-2 κατάφεραν να ξεφύγουν με 76-89, φτάνοντας στη νίκη. Ο Μάρκους Σμαρτ είχε 26 πόντους με 6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Αζάια Τόμας με 20 πόντους και 8 ασίστ. Ο Τζάρεντ Σάλινγκερ μπορεί να εμφανίστηκε άστοχος (8 π. 3/12 σουτ) αλλά μάζεψε 15 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, η απουσία του Κέβιν Ντουράντ ήταν καταλυτική, ενώ παρά τους 27 πόντους του, εμφανίστηκε άστοχος και ο Ράσελ Ουέστμπρουκ (3/10 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 15/17 βολές, 4 λάθη).

Οι Χοκς ξεκίνησαν εκπληκτικά την χρονιά, και έτσι παρά την ήττα στην πρεμιέρα τους, στην συνέχεια έκανα 8 συνεχόμενες νίκες, φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 8-1. Ωστόσο, δεν άργησε να έρθει η ανώμαλη προσγείωση, με το 96-97 από τους Τζαζ στο Philips Arena της Ατλάντα να σηματοδοτεί την 3η διαδοχική τους ήττα. Οι «Μορμόνοι» κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο διπλό, και να σπάσουν την δική τους κακοδαιμονία (3 ήττες), έχοντας σε μεγάλα κέφια τους Ντέρεκ Φέιβορς (23 π., 11/20 σουτ, 9 ριμπ.), Ρόντνεϊ Χούντ (20 π., 4/8 διπ., 4/9 τριπ.) και Άλεκς Μπέρκ (18 π.). Για τους Χοκς, ο Πολ Μίλσαπ, ο οποίος αστόχησε στο σουτ της νίκης, είχε 28 πόντους (10/18 σουτ).

Στα…καλάθια έβαλε τους αντιπάλους του ο ΝτεΜάρκους Κάζινς (36 π., 12/22 σουτ, 10 ριμπ., 3 ασίστ, 3 κοψ.) ο οποίος οδήγησε τους Κίνγκς στη νίκη επί τον Ράπτορς με 107-101 στην Sleep Train Arena του Σακραμέντο. Εκτός από τον Κάζινς, ο Ρούντι Γκέι είχε 27 πόντους (10/16 σουτ) ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 13 λεπτά έχοντας 3 πόντους με 1/2 σουτ και 1 ριμπάουντ. Για το Τορόντο, οι «συνήθεις ύποπτοι», ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν (24 π.) και Κάιλι Λάουερι (22 π.), ξεχώρισαν.

Στην δεύτερη τους νίκη στην σεζόν έφτασαν οι Λέικερς, οι οποίοι με ένα εξαιρετικό 4ο δωδεκάλεπτο, επικράτησαν στο Staples Center τον Πίστονς με 97-85, και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο «σπίτι» τους. Εξαιρετικοί ήταν ο Κόμπε Μπράιαντ (17 π, 8 ριμπ., 9 ασίστ) και Τζόρνταν Κλάρκσον (17 π.). Για τους Πίστονς, ο Άντρε Ντρούμοντ είχε 17 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Στην φωτογραφία βλέπετε τον ηλεκτρονικό πίνακα του Staples Center, να έχει μετατραπεί…σε Γαλλική σημαία.