Η Οκλαχόμα Σίτι επικράτησε με 122-105 των Λέικερς που είδαν τον Κόμπε Μπράιαντ να αποχωρεί τραυματίας, αλλά να επιστρέφει στον αγώνα. Στη Φιλαντέλφεια ο Μπράντλεϊ έδειξε τον… χαρακτήρα του και οδήγησε τους Σέλτικς στη νίκη επί των Σίξερς, την ώρα που στο Σακραμέντο Λόουσον και Γκαλινάρι έδιναν μια ακόμα νίκη στο Ντένβερ.

Τα αποτελέσματα:
Βοστόνη – Φιλαντέλφεια 109-101
Λέικερς – Οκλαχόμα Σίτι 105-122
Ντένβερ – Σακραμέντο 120-113

Με… άγριες διαθέσεις

Οι παίκτες της Οκλαχόμα δεν δείχνουν… έλεος σε κανέναν αντίπαλο, ακόμα κι αν αυτός ταλαιπωρείται από τραυματισμούς. Μπαίνουν στο γήπεδο για τη νίκη και είναι το μόνο που τους ενδιαφέρει, και τελικά αυτό πήραν από τους Λέικερς με 122-105. “Ο Κόμπε δεν μου φάνηκε τραυματισμένος. Δεν θα νιώσουμε λύπηση γι’ αυτόν. Εφόσον ήταν στον αγωνιστικό χώρο, μπορούσε να παίξει” είπε ο Κέβιν Ντουράντ για τον Κόμπε Μπράιαντ, ο οποίος έδειξε να πονάει στον αγκώνα και πήγε στα αποδυτήρια.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ σημείωσε 37 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κέβιντ Ντουράντ πρόσθεσε άλλους 26, ενώ ο “πονεμένος” Κόμπε τελείωσε το ματς με 30 πόντους εκ των οποίων τους 12 τελευταίους της ομάδας του, όμως δεν ήταν αρκετός για να καλύψει τη διαφορά στο σκορ.

Οι Θάντερ είχαν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και ο Στιβ Νας μείωσε στους πέντε πόντους με τρίποντο (110-105), αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και οι Λέικερς δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

“Καθάρισε” ο Μπράντλεϊ

Η Βοστόνη επικράτησε της Φιλαντέλφεια με 109-101, με τον Έιβερι Μπράντλεϊ να κάνει ρεκόρ σεζόν πετυχαίνοντας 22 πόντους (είχε και 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ), ενώ είχε τη συμπαράσταση των Πολ Πιρς (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Κέβιν Γκαρνέτ (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

“Οι συμπαίκτες μου μού έχουν εμπιστοσύνη και εγώ έχω στον εαυτό μου. Όταν έχω “ανοικτό σουτ”, πρέπει να το κάνω” είπε ο Μπράντλεϊ μετά το ματς, η νίκη στο οποίο δίνει προβάδισμα στους Σέλτικς για την είσοδό τους στα πλέι οφ, κάτι που φαντάζει πλέον εξαιρετικά αδύνατο για τους Σίξερς.

“Καυτό” δίδυμο

Το Ντένβερ επικράτησε εκτός έδρας με 120-113 του Σακραμέντο με τον Τάι Λόουσον να σημειώνει 24 πόντους και να μοιράζει 7 ασίστ και τον Ντανίλο Γκαλινάρι να προσθέτει 23 στην έκτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας τους. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Κώστας Κουφός, ο οποίος είχε απολογισμό 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κόψιμο.

Το δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα η τρίτη περίοδος ήταν το “κλειδί” για τη νίκη, με τους Νάγκετς να σημειώνουν 36 πόντους στο 12λεπτο και να χτίζουν τη διαφορά στο σκορ.

“Πρέπει να είσαι τέλειος απέναντι σε μια ομάδα σαν αυτή, η οποία μπορεί να κάνει μεγάλα πράγματα” είπε ο προπονητής των Κινγκς, Κιθ Σμαρτ, που είδε τον Αζάια Τόμας να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 23 πόντους.