Στα πλέι οφ προκρίθηκαν οι Πίστονς, οι οποίοι ανεβάζοντας την απόδοση τους το τελευταίο διάστημα, έφτασαν στις 43 νίκες (43-37), και βρίσκονται κοντά στο να εξασφαλίσουν την 7η θέση της Ανατολικής περιφέρειας. Τα «Πιστόνια» επικράτησαν στην έδρα τους των Ουίζαρντς με 112-99, και αυτόματα τους έθεσαν εκτός διεκδίκησης, με τους πρωτευουσιάνους να έχουν έτσι και αλλιώς λίγες πιθανότητες να προλάβουν. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με 88-89 στις αρχές της 4ης περιόδου χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Μαρκίφ Μόρις (29 π., 10/20 σουτ), με τους γηπεδούχους να αφυπνίζονται και να φτάνουν στη νίκη. Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ρέτζι Τζάκσον, ο οποίος είχε 39 πόντους (12/20 σουτ, 9 ασίστ), με τον Τόμπιας Χάρις να προσθέτει 17 πόντους (9 ριμπ.).

Αν οι Ρόκετς θα πρέπει να ανάψουν «λαμπάδα» σε κάποιους για το γεγονός ότι παραμένουν ακόμα ζωντανοί στο κυνήγι της 8αδας αυτοί είναι οι Κλίπερς, οι οποίοι παρότι ταξίδεψαν με απουσίες στο Salt Lake City επικράτησαν των Τζαζ στην παράταση με 102-99, βάζοντας τους σε μπελάδες αναφορικά με την πρόκριση τους στα πλέι οφ. Το παιχνίδι κρίθηκαν όταν η ομάδα από το Λ.Α με ένα επιμέρους σερί 9-2, ισοφάρισε σε 94-94 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, με τους Τζαμάλ Κρόφορντ με τρίποντο στα 2 δέκατα να κρίνει το νικητή. Για τους Κλίπερς, παρά τις απουσίες των Κρις Πολ, Τζει Τζει Ρέντινγκ, Μπλέικ Γκρίφιν και Ντε Αντρέ Τζόρνταν, ο Τζαμάλ Κρόφορντ σκόραρε 30 πόντους (9/20 σουτ), με τον Κόουλ Όλντριχ να ακολουθεί με 21 πόντους και 18 ριμπάουντ. Για τους «Μορμόνους», που έχασαν χρυσή ευκαιρία να καθαρίσουν την μπουγάδα…ο Γκόρντον Χάιουαρντ είχε 24 πόντους (8/17 σουτ).