Οι Bucks κέρδισαν 126-113 τους Wizzards, αλλά τη χαρά τους για τη νίκη, επισκίασε η αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο «Greek Freak» είχε γίνει μπαρούτι από τη βρώμικη άμυνα των αντιπάλων του και μέσα στα νεύρα του έριξε κουτουλιά τον Wagner, αποβλήθηκε και περιμένει να μάθει την τιμωρία του και να δει αν η ποινή θα περιλαμβάνει και «καμπάνα» κάποιων αγώνων.

Την ίδια ώρα ο Lillard έκανε όργια και έβαλε  61 πόντους στη νίκη (134-131) των Blazers επί των Mavericks.

Αναλυτικά τα όσα έγιναν στα σημερινά (ξημερώματα 12/8) ματς του ΝΒΑ:

Wizzards – Bucks 113-126

Οι Bucks κέρδισαν τους Wizzards με 126-113, αλλά δεν το χάρηκαν καθόλου, καθώς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν συγκράτησε τα νεύρα του από το ξύλο που έτρωγε από την αντίπαλη άμυνα. Ο Ελληνας παίκτης έχασε τον έλεγχο 8 λεπτά πριν το τέλος του ημίχρονου, έριξε μια κουτουλιά στον Wagner, αποβλήθηκε και κινδυνεύει (λόγω τιμωρίας) να χάσει κάποια από τα επόμενα παιχνίδια της ομάδας.

Ο Γιάννης είχε προλάβει να παίξει μόλις 10 λεπτά, αλλά κατόρθωσε να έχει 12 πόντους (με 10/12 βολές, πάντως, και 1/3 δίποντα), να μαζέψει 9 ριμπάουντ και να έχει ακόμα 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, αλλά και 3 λάθη.

Από τα «ελάφια» κορυφαίος ήταν ο Lopez (24π. με 3/3τριπ.), ενώ στο ματς έπαιξε και 18 λεπτά και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος έκανε… αισθητή την παρουσία του, είχε 8 πόντους (4/8διπ., 0/1τριπ.), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και έκανε και ένα τρομερό κάρφωμα.

Στην αντίπερα όχθη από τους Wizzards πρώτοι σκόρερ ήταν οι Hachimura με 20 πόντους και Smith με 19.

Mavericks – Blazers 131-134

Με τον Lillard να είναι από άλλο πλανήτη και να δείχνει για άλλη μια φορά το τεράστιο ταλέντο του, οι Blazers επικράτησαν των Mavericks με 134-131 και έχουν βάλει πλώρη για να περάσουν στα πλέι οφ (είναι στο 34-39, μια νίκη δηλαδή πάνω από Grizzlies και Suns με τους οποίους δίνουν την μεγάλη μάχη για την 8η θέση στη Δύση).

Για τον Lillard ο πρόλογος που κάναμε δεν ήταν διόλου υπερβολικός, καθώς ο σούπερ σταρ του Portland και του ΝΒΑ πέτυχε 61 πόντους με 18/18 βολές, 9/17 τρίποντα και συνολικά 17/32 σουτ, πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ και έκανε και 1 κλέψιμο σε 41 λεπτά.

Εξαιρετικός από το Portland που έβγαλε όλο το ματς μόνο με 8 παίκτες ήταν και ο Carmelo Anthony (26 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά).

Από το Dallas πρώτος σκόρερ ήταν ο Porzingis με 36 πόντους, ενώ το τρομερό παιδί του ΝΒΑ και της ομάδας ο Doncic πλησίασε στο triple – double, καθώς είχε 25 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Kings – Pelicans 112-106

Αγγαρεία έκαναν Kings και Pelicans, καθώς και οι δυο ομάδες έχουν αποκλειστεί από τα πλέι οφ. Οι Kings, πάντως, έχουν να λένε απ’ αυτό το ματς ότι πήραν τη νίκη με 112-106.

Από τους «βασιλιάδες» κορυφαίος ήταν ο Barnes, που «φλέρταρε» με το double- double (25π., 8ριμπ.), ο Bogdanovic έβαλε 16 πόντους, αλλά είχε πάντως γεμάτη στατιστική, καθώς είχε ακόμα 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ «διπλός» ήταν ο Gilles (12π., 11ριμπ.).

Από τους Pelicans που έπαιξαν χωρίς πολλούς παίκτες όπως ο πολύς Zion Williamson πρώτος σκόρερ ήταν ο Okafor (21π.), ενώ 18 είχε ο Jackson.

Sixers – Suns 117-130

Οι Suns συνεχίζουν να τρέχουν με χίλια και να πηγαίνουν με… σπασμένα στην «φούσκα» του Orlandο με ηγέτη τον αφιονισμένο Booker. Οι «ήλιοι» επικράτησαν και των Sixers με 130-117, έκαναν το «7 στα 7» στο Ορλάντο και από εκεί που όλοι τους είχαν ξεγραμμένους, έχουν πάει στο 33-39 και είναι σε απόσταση αναπνοής από την 8η θέση, όπου βρίσκεται το Portlnad με σκορ 34-39.

Οσο για τον Booker έδωσε άλλο ένα ρεσιτάλ και έκανε και ρεκόρ. Ο παίκτης των Suns έβαλε 35 πόντους (είχε ακόμα 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ) και έτσι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της ομάδας που ξεπέρασε τα 90 παιχνίδια (έχει 91) με 35 και πλέον πόντους. Το ρεκόρ είχε ως τώρα ο Walter Davis με 35+ πόντους σε 90 ματς.

Από τους αδιάφορους (έχουν περάσει στα πλέι οφ (είναι στο 42-29 και έχουν προκριθεί) 23 πόντους είχε ο Burks και 22 ο Neto, ενώ ο O’Quinn έφτασε μια ανάσα από το triple – double (9π., 10ριμπ., 11ασ.).

Grizzlies – Celtics 107-122

Οι Celtics πέρασαν ένα άνετο βράδυ, καθώς κέρδισαν εύκολα τους Grizzlies με 122-107. Από τους «Κέλτες» (πήγαν στο 48-23) που δεν είχαν κίνητρο, καθώς έχουν ήδη προκριθεί, κορυφαίος ήταν ο Tatum, ο οποίος πέτυχε 29 πόντους με σούπερ ποσοστά, καθώς είχε 5/5 βολές, 4/5 τρίποντα και συνολικά 10/13 σουτ!

Στην άλλη πλευρά από τους Grizzlies (33-39) που παλεύουν για την 8η θέση, αλλά παρέμειναν κάτω απ’ αυτήν, μεγάλο ματς έκανε ο Morant (26π., 13ασ.), ενώ «διπλός» ήταν ο Valanciunas (14π., 10ριμπ.).