Ο Στηβ Κέρ δεν ξεκίνησε τον Στεφ Κάρι στο βασικό σχήμα, αλλά ο MVP της κανονικής περιόδου απέδειξε το πόσο σημαντική ήταν η απουσία του, παρουσιάζοντας μια μοναδική παράσταση στην παράταση στο «Moda Center» του Πόρτλαντ, και με 17 πόντους στην παράταση, οδήγησε τους πρωταθλητές στη νίκη με 132-125 και στο 3-1 στην σειρά. Ο Κάρι αστόχησε στα πρώτα 10 τρίποντα που επεχείρησε, ωστόσο στην συνέχεια είχε 5/6, έχοντας συνολικά 40 πόντους με 16/32 σουτ, 9 ριμπάουντ (ένα κρίσιμο επιθετικό στην παράταση), 8 ασίστ (μόλις 3/3 βολές), ενώ ήταν ο άνθρωπος που μοίρασε σωστά στον Μπάρνς, ο οποίος με τρίποντο ισοφάρισε σε 111-111, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, με τον ίδιο να αστοχεί σε λει απ στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Οι εξαιρετικοί Μπλέιζερς ξεκίνησαν με φόρα το παιχνίδι, φτάνοντας στο στο 16-2 και στο 21-5, με τον Στηβ Κερ να αναγκάζεται να περάσει στο παιχνίδι τον Κάρι, με το ημίχρονο να κλείνει με 67-57 για τους γηπεδούχους, και τους Ουόριορς να χάνουν με δεύτερη τεχνική ποινή τον Σον Λίβινγκστον. Με τους Τόμπσον και Γκριν να βρίσκονται σε υψηλά στάνταρ οι πρωταθλητές προσπέρασαν με 87-92, με τον Λίλαρντ αρχικά, και τον Πλάμλι στην συνέχεια να έχουν απαντήσεις, φτάνοντας στο 111-108 στα 58”, με λει απ του δεύτερου μπροστά στον Γκριν. Ο Μπαρνς μετά από δημιουργία του Κάρι ισοφάρισε σε 111-111 στα 51”, με τον Λίλαρντ να αστοχεί σε μακρινό σουτ στα 21”, και τον Κάρι να χάνει το τελευταίο λει απ. Ωστόσο, ο all star guard των πρωταθλητών πήρε «φωτιά» στην παράταση, στέλνοντας ουσιαστικά την ομάδα του μια ανάσα από τους τελικούς, και να γίνεται ο δεύτερος παίκτης τα τελευταία 30 χρόνια που ερχόμενος από τον πάγκο πετυχαίνει 40 πόντους, και όλα αυτά με 15 ημέρες απουσίας, ενώ η τελευταία φορά που ήρθε από τον πάγκο ήταν τον Μάρτιο του 2012.

Εκτός από τους 40 πόντους του Στεφ Κάρι, ο Κλέι Τόμπσον είχε 23 πόντους (5/10 τριπ.), ενώ 21 πόντους πρόσθεσε ο Ντρέιμοντ Γκριν (5/9 σουτ, 9 ριμπ., 5 ασίστ, 4 κλεψ., 7 κοψίματα). Για τους Μπλέιζερς, που ήταν ανταγωνιστικοί, έχοντας ανέβει επίπεδο, ο Ντάμιαν Λίλαρντ ήταν συγκλονιστικός, έχοντας 36 πόντους με 5/18 τρίποντα και 10 ασίστ, με τον Σι Τζέι Μακόλουμ να έχει 24 πόντους (9/23 σουτ) και τον Αλ-Φαρκούκ Αμινού 18 πόντους με 13 ριμπάουντ. Σταθερά καλός για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν και ο Μέισον Πλάμλι με 12 πόντους (6/11 σουτ) και 15 ριμπάουντ.

Αποτελεί ίσως την σειρά με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, με τους Χιτ και τους Ράπτορς να μοιάζουν τόσο ίδιες, με τις διαφορές μεταξύ τους να βρίσκονται στην λεπτομέρεια. Ακόμα και όταν το Μαϊάμι έχασε με τραυματισμό τον Χασάν Ουάιτσαιντ, οι Καναδοί είχαν και αυτοί των απώλεια του Γιόνας Βαλαντσιούνας, έτσι ώστε να μην επηρεάζονται οι ίσες αποστάσεις. Ωστόσο αυτός που δείχνει να ξεχωρίζει είναι ο Ντουέιν Ουέιντ, ο οποίος ουσιαστικά μόνος του οδήγησε τους Χιτ στο 94-87 στην παράταση, ισοφαρίζοντας την σειρά σε 2-2, με την έκβαση της να μην μπορεί να μπει σε ζυγαριά.

Στο πρώτο μισό του αγώνα οι Χιτ είχαν τον πλήρη έλεγχο, κλείνοντας το ημίχρονο στο 48-40, και τους Λάουρι και ΝτεΡοζάν ουσιαστικά εξαφανισμένους, έχοντας 3/19 σουτ. Στο δεύτερο μισό το Τορόντο κατάφερε να χτίσει ένα προβάδισμα με +5 (67-72 στο 41′), κρατώντας το (79-83 στο 1’30” πριν το τέλος) παρά την αποβολή με έξι φάουλ του Λάουερι. Ο Ουέιντ με προσωπική ενέργεια και ντράιβ ισοφάρισε σε 83-83 στα 12,6” με τον Τζόσεφ να αστοχεί στο φινάλε, και τους Χιτ να ισοφαρίζουν.

Ο Ντουέιν Ουέιντ είχε 30 πόντους (13/24 σουτ), προσπερνώντας τον Μάτζικ Τζόνσον στην 13η θέση των σκόρερ των πλέι οφς, με τους Γκόραν Ντράγκιτς (5/16 σουτ) και Τζο Τζόνσον να προσθέτουν από 15 πόντους. Για τους ηττημένους, που μεταφέρουν την σειρά στο Τορόντο, από 14 πόντους είχαν οι Κόρι Τζόσεφ (7/17 σουτ) και Τέρενς Ρος (3/4 τριπ.), με τους ΝτεΜάρε Κάρολ και Μπισμάκ Μπιγιόμπο (13 ριμπ.) να έχουν από 13 πόντους. Κάιλι Λάουερι και ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν είχαν μαζί 19 πόντους με 6/28 σουτ και 7/11 βολές (!), με τον πρώτο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη και να αποβάλλεται με 6 φάουλ λίγο πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου, ενώ ο δεύτερος έμεινε στους 9 πόντους με 4/17 σουτ, 1/4 βολές, 0 ασίστ και 3 λάθη!