Δεν πέρασε δα και αρκετός καιρός από τότε που ο Ραζόν Ρόντο άφησε την Βοστόνη για να μετακομίσει στο Ντάλας, αλλά στην επιστροφή του στο πρώην «σπίτι» του ο 29χρονος γκαρντ δεν παρουσιάστηκε καθόλου φειδωλός, καθώς φρόντισε να εμφανίσει το καλύτερο του πρόσωπο σκοράροντας 29 πόντους (η καλύτερη φετινή του επίδοση) με 7/12 δίποντα και 5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, και οδηγώντας του Μαβς στη νίκη με 119-101. Στην παρουσίαση των Μάβερικς  είδε το κοινό της πρώην ομάδα τουνα του προσφέρει ένα τρομερό Standing Ovation. Στο τέλος της πρώτης περιόδου, παρακολούθησε ένα πολύ όμορφο βίντεο-αφιέρωμα που του επιφύλασσαν οι Σέλτικς για τα 8,5 χρόνια που πέρασε στην ομάδα. Εκτός από τον Ρόντο, ο Μόντα Έλις είχε 22 πόντους, ενώ ίδιο αριθμό πόντων είχε για τους Σέλτικς ο Έιβιρι Μπράντλεϊ.

Την ήττα με 94-91 γνώρισαν οι Μπακς στο Μιλγουόκι από τους Πέισερς, οι οποίοι έχουν αρχίσει να μοιάζουν με την ομάδα που είχε την τελευταία τριετία μία από τις 2-3 καλύτερες άμυνες στο ΝΒΑ. Δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος είχε 6 πόντους με 2/2 βολές, 2/8 σουτ, μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκοψε 4 σουτ και υπέπεσε σε 2 λάθη στα 32’45” που αγωνίστηκε. Για τους «Ινδιάνους» ο CJ Μάιλς είχε 22 πόντους με 6/9 τρίποντα, ενώ για τα «Ελάφια» 20 πόντους είχε ο Μπράντον Νάιτ.

Πολύ βαριά ήττα γνώρισαν οι Ρόκετς, οι οποίοι ηττήθηκαν από τους Πέλεκανς με 111-83. Αρκετό χρόνο συμμετοχής (22 λεπτά) πήρε ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος έμεινε στους μόλις 3 πόντους με 1/5 σουτ, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 22 λεπτά συμμετοχής, ενώ οι Πέλεκανς έφτασαν στην άνετη επικράτησε, παρότι ο Άντονι Ντέιβις είχε μόλις 7 πόντους. Έτσι,για τους Πέλεκας, που ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 17-16, ο Ράιαν Άντερσον είχε 22 πόντους και ο Ταιρίκ Έβανς είχε 21 πόντους