Οι Θάντερ βελτίωσαν πολύ την εικόνα τους σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια και επικράτησαν με 102-82 των Σπερς παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Δύσης. Με αυτή τη νίκη οι Θάντερ σταμάτησαν το σερί 20 νικών των Σπερς.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν πολύ ενέργεια στο παρκέ με την έναρξη της αναμέτρησης και κατάφεραν να προηγηθούν με 8-0. Το Σαν Αντόνιο αντέδρασε αμέσως και με πρωταγωνιστές τους Πάρκερ και Ντάνκαν έκαναν ένα σερί 13-4 και προηγήθηκε με 13-12. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και η πρώτη περίοδος έληξε με τα “σπιρούνια” να προηγούνται με 24-22.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Σπερς αρχικά να προηγούνται με 27-22, όμως οι Θάντερ αντέδρασαν και με ένα σερί 9-0 έκαναν το 31-27. Στη συνέχεια ο Χάρντεν έφυγε στον αιφνιδιασμό, ωστόσο ο Νιλ στήθηκε μπροστά του και κέρδισε το επιθετικό φάουλ. Αυτό δεν άρεσε στους γηπεδούχους και ο Ντουράντ δέχτηκε τεχνική ποινή με τον Τζινόμπιλι να κάνει το 31-28 με μία βολή. Αυτή η ”σπίθα” όμως ήταν αυτή που θα άναβε οριστικά τη ”φωτιά” για τους γηπεδούχους. Με πρωταγωνιστές τους Χάρντεν και Ντουράντ οι Θάντερ έκαναν το 38-30 και στη συνέχεια εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 (52-37), για να κλείσει το ημίχρονο στο 54-41.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι Θάντερ συνέχισαν στον ίδιο εκρηκτικό ρυθμό με τον Τάμπο Σεφολόσα να παίζει εκπληκτική άμυνα πάνω στο Τόνι Πάρκερ και ταυτόχρονα έβαλε 9 πόντους στην επίθεση. Η Οκλαχόμα άρχισε να απομακρύνεται ακόμα περισσότερο στο σκορ και η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 22 πόντους (73-51). Οι Σπερς δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν στο παιχνίδι και τελικά οι Θάντερ έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Για τους νικητές ο Tάμπο Σεφολόσα ήταν εξαιρετικός στην άμυνα αφού κράτησε τον Πάρκερ στους 16 πόντους και έκανε 6 κλεψίματα. Ο Ελβετός γκαρντ πάντως ήταν πολύ αποτελεσματικός και στην επίθεση αφού έβαλε 19 πόντους εκ των οποίων οι 9 στην τρίτη περίοδο, όπου οι Θάντερ καθάρισαν το παιχνίδι.

ΘΑΝΤΕΡ (Μπρουκς) : Ντουράντ 22, Ιμπάκα 14, Πέρκινς 4, Σεφολόσα  19 (4/10τριπ., 6κλεψ.), Ουέστμπρουκ 10 (7ριμπ., 9ασ.), Χάρντεν 15 (1), Κόλισον 6, Φίσερ 5 (1), Κουκ 2, Άϊβι 2, Άλντριχ 1, Χέιγουρντ 2.
ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς) : Λέοναρντ 2, Ντάνκαν 11, Ντιαό 1, Γκριν 3 (1), Πάρκερ 16 (2), Τζινόμπιλι 8 (1), Τζάκσον 16 (4), Μπόνερ, Σπλίτερ 1, Νιλ 7 (1), Άντερσον 4 (1), Μιλς 3 (1), Μπλερ 10.