Τρομερό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο «Moda Center» του Πόρλταντ, όπου οι Μπλέιζερς έχοντας σε ένα ακόμα τρομερό βράδυ τον Νταμιάν Λίλαρντ (41 π., 12/25 σουτ, 11 ασίστ) έφτασε σε μια δύσκολη νίκη στην παράταση, με 116-111 επί των Ουίζαρντς, κρατώντας σταθερά την 6η θέση της Δύσης, και αφήνοντας παράλληλα τους πρωτευουσιάνους στην 10η θέση της Ανατολής, και δυο ήττες πίσω από το Σικάγο. Οι «Μάγοι» είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, όταν με τρίποντα των Τζάρεντ Ντούντλεϊ (16 π., 6/10 σουτ) και Τζον Ουόλ (20 π., 11 ασίστ), προηγήθηκαν με 102-104, με τον Σι Τζέι Μακόλουμ (18 π., 7/16 σουτ) με προσωπική ενέργεια να ισοφαρίζει σε 104-104 στα 5,4”, με τον Τζέραλντ Χέντερσον (12 π., 7 ριμπ., 1 κοψ.), να έχει το κόψιμο της βραδιάς, σταματώντας στα ίσια τον Μάρτσιν Γκορτάτ στα 2,6” πριν το τέλος. Στην παράταση, ο Ντάμιαν Λίλαρντ με προσωπικές ενέργειες σφράγισε την 34η νίκη της ομάδας του, σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε και από το επεισόδιο των Άλαν Άντερσον και Τζέρλαντ Χέντερσον στο πρώτο δωδεκάλεπτο, με τον πρώτο να αποβάλλεται.

Damian Lillard is on an absolute TEAR. He's scored 30 or more in 10 of his last 13 games with 3 games of 40+ Pts.

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης NBA on ESPN (@nbaonespn) στις

Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν οι Χοκς….συνεχίζουν να «φοβούνται» οι Τζαζ, με αποτέλεσμα τα «Γεράκια» να περάσουν από την Γιούτα κερδίζοντας με 91-84 και φτάνοντας στις τρεις συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες, και στην 5η θέση της Ανατολής. Το παιχνίδι κρίθηκε στην εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων (κράτησαν τους Τζαζ στο 39,4% εντός παιδιάς), έχοντας τον πλήρη έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο, ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 75-78 στο 44′. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τζεφ Τιγκ (24 π., 9/18 σουτ, 6 ασίστ), με το σταθερά καλό Πολ Μίλσαπ να προσφέρει σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού (18 π., 8/12 σουτ, 9 ριμπ,, 2 ασίστ, 3 κλεψ.). Για τους Τζάζ, που από την στιγμή που βρέθηκαν στην 8η θέση της Δύσης…φοβήθηκαν έχοντας έξι ήττες στα τελευταία επτά παιχνίδια τους, ξεχώρισε ο Γκόρνταν Χέιουγορντ (22 π., 6/18 σουτ).