Στο ίδιο έργο θεατές, αλλά από την αντίθετη πλευρά ήταν τα πεπραγμένα που είδαν όσοι βρέθηκαν στην «Air Canada Centre» και στο δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στους Ράπτορς και τους Χιτ, μόνο που αυτή την φορά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που επικράτησαν στην παράταση με 96-92, έχοντας ως κρυφό όπλο τον Γιόνας Βαλαντσιούνας, ο οποίος ουσιαστικά οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, την ώρα που οι δυο all star παίκτες της ομάδας, ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν και Κάιλι Λάουερι παρουσιάστηκαν και πάλι πολύ αγχωμένοι, και αρκετά περιορισμένοι έχοντας 16/48 σουτ και 5/14 βολές.

Το πρώτο δωδεκάλεπτο ήταν «εφιαλτικό» για τους Χιτ, οι οποίοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο (είχαν 11), μοίρασαν μόλις 1 ασίστ, και βρισκόταν πίσω μόνο με -10 (29-19), με τον Γκόραν Ντράγκιτς να τραυματίζεται στην δεύτερη περίοδο στην προσπάθεια του να κερδίσει επιθετικό φάουλ από τον ΝτεΡοζάν. Ωστόσο ούτε επιθετικό φάουλ του έδωσαν οι διαιτητές, με τον Σλοβένο να αποχωρεί για τα αποδυτήρια, για να επιστρέψει αργότερα έχοντας ως «σουβενίρ» 8 ράμματα από την αγκωνιά την οποία δέχθηκε.

Οι φωνές του Ουέιντ (video) στους συμπαίκτες του φαίνεται ότι έφεραν αποτέλεσμα, με συνέπεια ο ίδιος και ο Τζόνσον να πετύχουν 17 πόντους (15 είχε όλη η ομάδα του Τορόντο) κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +2 (63-65), φτάνοντας την διαφορά υπέρ τους και στο +7 (70-77) με κοντινό χουκ του Ουάιτσαιντ (42′), δείχνοντας να ελέγχουν τον ρυθμό. Με τον Βαλαντσιούνας να κάνει εξαιρετική δουλειά, και τους φιλοξενούμενους να μένουν 4,5 λεπτά χωρίς σκορ εντός παιδιάς, οι Ράπτορς προσπέρασαν με 84-80, με τον Ουέιντ να πετυχαίνει ένα «μεγάλο» τρίποντο στα 37,7” μειώνοντας σε 84-83, με τον Ντράγκιτς με δικό του μακρινό σουτ να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (86-86), ισοφαρίζοντας στα 10,5”, με τον Λάουερι να αστοχεί απελπιστικά στο φινάλε, κάνοντας air ball σε προσπάθεια για τρίποντο.

Στην παράταση ο Βαλαντσιούνας από την γραμμή των ελευθέρων βολών πέτυχε το 90-86, οι Χιτ χρειάστηκαν 4,5 λεπτά για να πετύχουν πόντο, και έτσι το Τορόντο επικράτησε με 96-92, ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1.

Ο ΝτεΜάρε Κάρολ πέτυχε 21 πόντους με 7/13 σουτ, με τους ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν να σκοράρει 20 πόντους (9/24 σουτ, 8 ριμπ.) και τον Κάιλι Λάουερι 18 πόντους (7/22 σουτ). Ωστόσο αυτός που ήταν καθοριστικός ήταν ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με 15 πόντους (7/9 σουτ) και 12 ριμπάουντ. Για τους Χιτ, που συνεχίζουν να έχουν το πλεονέκτημα έδρας, ο Γκόραν Ντράγκιτς σκόραρε 20 πόντους (8/12 σουτ), και τον Ντουέιν Ουέιντ να σκοράρει 17 πόντους (7/17 σουτ), ξεπερνώντας τον Σκότι Πίπεν στην 15η θέση των σκόρερ όλων των εποχών στα playoffs. Πολύ καλή απόδοση είχε και ο Τζο Τζόνσον (17 π., 8/22 σουτ), με τον Χασάν Ουάιτσαιντ να φτάνει σε double-doulbe, έχοντας 13 πόντους (5/7 σουτ) και 13 ριμπάουντ.