Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς και η παρέα του ξεκουράζονται εδώ και αρκετές ημέρες, περιμένοντας Τορόντο και Μαϊάμι να λύσουν τις διαφορές τους, κάτι που πήρε παράταση, με τις δυο ομάδες να οδηγούν την σειρά στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι.

Οι Χιτ, έχοντας τον Γκόραν Ντράγκιτς σε εκπληκτικό βράδυ επικράτησαν 103-91, φτάνοντας την σειρά στο 3-3, σε μια νίκη που ήρθε σχετικά άνετα, με τους γηπεδούχους να έχουν συνεχώς το προβάδισμα, και να μην απειλούνται από τους Καναδούς. Ο Σλοβένος γκάρντ έφτασε σε ρεκόρ καριέρας στα playoffs, έχοντας 30 πόντους (12/21 σουτ, 7 ριμπ., 4 ασίστ), με τους 23 πόντους του να έρχονται στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο. Ο Ντουέιν Ουέιντ συνεχίζει να γράφει ιστορία, έχοντας 22 πόντους (8/21 σουτ) και προσπερνώντας στην 12η θέση των σκόρερ της postseason τον Χακίμ Ολάζουοντ. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Ουέιντ έχει 10 προκρίσεις στην καριέρα του, ενώ η ομάδα του βρισκόταν πίσω στην σειρά, θέλοντας να φτάσει στις 11 τον Ρόμπερτ Χόρι (πρώτος με 12 προκρίσεις είναι ο Ντέρεκ Φίσερ) ενώ μετράει 4 συνεχόμενες προκρίσεις στο 7ομο παιχνίδι (ρεκόρ καριέρας 6-3). Εξαιρετικός ήταν και ο Τζο Τζόνσον με 13 πόντους (5/10 σουτ) ενώ την αποστολή στο Τορόντο θα ακολουθήσει ο Χασάν Ουάιτσαιντ, αν και δεν θα αγωνιστεί. Για τους Ράπτορς, που μάλλον θέλουν να διεκδικήσουν την πρόκριση στον τελικό της Ανατολικής περιφέρειας εντός των τειχών, Κάιλι Λάουερι (36 π., 12/27 σουτ) και ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν (23 π., 8/21) σουτ ήταν οι μοναδικοί που έδειξαν διάθεση αντίστασης.