Στην ημιτελική φάση των playoffs της Δύσης προκρίθηκαν οι Γκρίζλις, οι οποίοι επικράτησαν στο πέμπτο παιχνίδι των Μπλέιζερς με 99-93, και με συνολικό σκορ 4-1…ετοιμάζονται για την μάχη με τους «Πολεμιστές» του Γκόλντεν Στέιτ. Ο Ντέιβ Τζόεργκερ ξεκίνησε τον Νικ Καλάθη και πάλι στην βασική πεντάδα, με τον Μάικ Κόνλεϊ να είναι εκτός έχοντας πρόβλημα στο αριστερό του μάτι, το οποίο είναι άσχημα πρησμένο. Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ σκόραρε 6 πόντους με 3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 λάθος, και αν και είχε 0/6 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε δυο καθοριστικά καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο, και ήταν ο παίκτης που βοήθησε την ομάδα του να τρέξει ένα σερί 9-0, όταν οι Μπλέιζερς μείωσαν το σκορ στο 76-75. Εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Μαρκ Γκασόλ με 26 πόντους (9/15 σουτ) και 14 ριμπάουντ, με τον Κούρτνεϊ Λι να έχει 20 πόντους (8/12 σουτ) και τον Ζακ Ράντολφ να προσθέτει 16 πόντους (8 ριμπ.). Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 9:23 μαζεύοντας 7 ριμπάουντ και έχοντας 0/2 σουτ. Για το Πόρτλαντ, νέο ρεκόρ καριέρας έκανε ο C.J Μακόλουμ, έχοντας 33 πόντους με 12/20 σουτ και 7/11 τρίποντα, αλλά είδε τους δυο σούπερ σταρ της ομάδας του να μένουν χαμηλά. Ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 22 πόντους με 1/8! τρίποντα, ενώ 14 πόντους είχε ο Λα Μάρκους Όλντριτζ με 5/18 σουτ και 9 ριμπάουντ. Χειρότερη ήταν η συγκομιδή του Νίκολας Μπατούμ, ο οποίος ήταν απογοητευτικός με 6 πόντους και 2/12 σουτ (1/7 τριπ., 10 ριμπ.).

teague-panigirizei entona-atlanta-brooklyn-3-2

Σε πολύ κλειστή εξελίσσεται η σειρά ανάμεσα στους Χοκς και τους Νετς, με την έδρα να «μιλάει» και στο 5ο παιχνίδι, με τα «Γεράκια» να επικρατούν με 107-97 και να φτάνουν το σκορ στο 3-2. Οι γηπεδούχοι έχοντας ως δόγμα στα αυτιά τους τα λόγια του Ντε Μάρε Κάρολ: «Αν δεν είσαι έτοιμος να παίξεις στο 5ο παιχνίδι μιας σειράς Playoffs, τότε δεν είσαι πραγματικός παίκτης»…ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, και με τον 29χρονο φόργουορντ από την Αλαμπάμα να σκοράρει τους 19 από τους συνολικά 24 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν με 21-8 στο 7′ και 33-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου, για να καταφέρουν οι σκληροτράχηλοι Νετς, δια χειρός του Τζάρετ Τζακ να μειώσουν σε 90-89. Ωστόσο οι Χοκς δεν ήταν διατεθειμένοι να ηττηθούν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και έτσι με μεγάλα σουτ από τους Τζεφ Τιγκ (photo) και Αλ Χόρφορντ έτρεξαν ένα σερί 8-0, και μετέτρεψαν το 97-95 σε 105-95, φτάνοντας μια νίκη από την πρόκριση τους στα ημιτελική της Ανατολικής περιφέρειας. Οι δυο τους (Τζεφ Τιγκ και Αλ Χόρφορν) σκόραραν από 20 πόντους ο καθένας, με τον πρώτο να έχει 8 ασίστ και τον δεύτερο να έχει 15 ριμπάουντ, ενώ 17 πόντους σκόραρε ο Κάιλ Κόρβερ (5/12 τριπ.). Για τους Νετς, που δείχνουν να αξίζουν με το παραπάνω την συμμετοχή τους στα playoffs, ο εκπληκτικός Άλαν Άντερσον σκόραρε 23 πόντους με 9/11 σουτ (4/4 τριπ.), ενώ από 18 πόντους είχαν οι Τζο Τζόνσον και Τζάρετ Τζακ.