Η Βοστόνη χρειάστηκε την παράταση για να πάρει τη νίκη επί του Ορλάντο σε ένα ματς που “καθάρισε” η επίθεση των Σέλτικς, γιατί η άμυνα παραμένει… άγνωστο στοιχείο γι’ αυτούς. Το Ντένβερ επικράτησε της Νέας Ορλεάνης με τον Κώστα Κουφό να μένει στα ρηχά, ενώ το Σαν Αντόνιο νίκησε στη δεύτερη παράταση το Τορόντο.

Τα αποτελέσματα:
Ντιτρόιτ – Νέα Υόρκη 100-121
Σαν Αντόνιο – Τορόντο 111-106 (88-88κ.α., 97-97α’ παρ.)
Πόρτλαντ – Μπρούκλιν 85-98
Φοίνιξ – Φιλαντέλφεια 101-104
Βοστόνη – Ορλάντο 116-110 (102-102κ.α.)
Νέα Ορλεάνη – Ντένβερ 84-102

Με τους “μάγους” της επίθεσης

Η άμυνα της Βοστόνης μπορεί να μην εμφανίζεται συχνά, όμως η επίθεσή της δεν σταματά να κάνει δυναμικές εμφανίσεις. Ο Κέβιν Γκαρνέτ είχε απολογισμό 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Πολ Πίρς πρόσθεσε 23 πόντους ενώ ο Ρατζόν Ρόντο σημείωσε 15 πόντους και μοίρασε 16 ασίστ και… έχασε για ένα ριμπάουντ (μάζεψε 9) το τριπλ νταμπλ, στη νίκη επί του Ορλάντο με 116-110.

“Αυτό θέλουμε. Να βρούμε έναν τρόπο να κερδίζουμε” είπε μετά το ματς ο Πολ Πιρς ο οποίος στο ημίχρονο του αγώνα είχε σημειώσει ήδη 14 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ πέτυχε 21 πόντους και ο Τζαμίρ Νέλσον πρόσθεσε άλλους 20, όμως τα 19 λάθη που έκανε το Ορλάντο έδωσαν την ευκαιρία στη Βοστόνη να “πάρουν” 23 πόντους.

Άνετη νίκη για Νάγκετς

Το Ντένβερ επικράτησε με 102-84 της Νέας Ορλεάνης έχοντας 11/18 σουτ στο τρίτο 12λεπτο που τους βοήθησε να “κερδίσουν” αυτή την περίοδο με 32-20, το οποίο έβαλε και τις βάσεις για την άνετη νίκη.

Ο Αντρέ Ιγκουοντάλα σημείωσε 23 πόντους, ενώ ο Κένεθ Φάριεντ έκανε το όγδοο νταμπλ νταμπλ της καριέρας του πετυχαίνοντας 14 πόντους και μαζεύοντας 12 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Λόουσον που τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 6 ασίστ. Ο Κώστας Κουφός σε 21 λεπτά συμμετοχής είχε 4 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.