Φαίνεται ότι οι Ουόριορς έχουν χίλιους και έναν τρόπο να κερδίζουν τα παιχνίδια τους, κάτι που κατάφεραν και απέναντι στους Χοκς στην «Oracle Arena», του οποίους νίκησαν με 109-105 στην παράταση, παρά το γεγονός ότι απουσίαζαν οι Στεφ Κάρι (έμεινε εκτός για να ξεκουράσει τον αστράγαλο του) και Αντρέ Ιγκουοντάλα (έμεινε εκτός για λόγους ξεκούρασης), και κράτησαν αήττητη την έδρα τους φτάνοντας στο 25-0, και συνολικά στο 54-5.

Οι Ουόριορς ξεκίνησαν το παιχνίδι γυρνώντας πολύ καλά την μπάλα, και έχοντας 10 παίκτες τους να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο (59-48), αλλά σε συνδυασμό με την σκληρή άμυνα των Χοκς στο δεύτερο μισό του αγώνα άρχισαν να χάνουν την επαφή τους με το καλάθι, φτάνοντας για 4η φορά την φετινή σεζόν σε ποσοστό κάτω από το 40% (39,4% εντός παιδιάς), την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι εκτελούσαν με 42,6%. Έτσι, τα «Γεράκια» κατάφεραν να προσπεράσουν με 87-90 με 6 λεπτά να απομένουν, με την κάμερα να πιάνει τον Στηβ Κερ σε αμηχανία. Ωστόσο οι «Πολεμιστές» με πρωταγωνιστές τους Γκριν και Τόμπσον προσπέρασαν με 95-90 στο 2’06” πριν το τέλος, με τους Μίσλαπ και Τόμπσον να αστοχούν σε ελεύθερα σουτ στο φινάλε. Την λύση έδωσαν στην παράταση, ο Γκριν με ένα τρομερό στα 40,2” πριν το τέλος, με ένα «σκοτωμένο» τρίποντο στο τελείωμα της επίθεσης (107-103), και ο Τόμσπον ο οποίος μετά από προσποίηση, ξεφορτώθηκε τον αντίπαλο του, και έκανε το τελικό 109-105 στα 11,4”. Ο Κλέι Τόσπσον σκόραρε 26 πόντους (8/27 σουτ, 6 ριμπ., 5 ασίστ), ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν έχασε για μια ασίστ ακόμα ένα triple-double (15 π., 13 ριμπ., 9 ασίστ, 4 κλεψ). Εξαιρετικός ήταν και ο Άντριου Μπόγκουτ με 19 πόντους (8/9 σουτ, 7 ριμπ.). Για τους Χοκς, ο Πολ Μίλσαπ είχε 19 πόντους (5/17 σουτ, 7 ριμπ.), με τους Αλ Χόρφορντ (9 ριμπ.) και Ντένις Σρόντερ (9 ασίστ) να προσθέτουν από 17 πόντους ο καθένας.

Με τόσα προβλήματα που έχουν οι Μπουλς δύσκολα θα προλάβουν το τρένο των playoffs, καθώς μετά την ήττα τους από τους εξαιρετικούς Χιτ με 129-111, βρίσκονται πλέον στην 9η θέση, με την ανάκαμψη τους να φαντάζει δύσκολη. Για μια ακόμα φορά για τους «Ταύρους» απουσίαζε ο Τζίμι Μπάτλερ, ενώ στην διάρκεια της αναμέτρησης έχασε με τραυματισμό και τον Ταζ Γκίμπσον, έχοντας και τεράστιο πρόβλημα στην αμυντική της συνοχή,  με τους Χιτ των οκτώ παικτών να κερδίζουν με άνεση, με τους πέντε να έχουν διψήφια νούμερα. Εξαιρετικός ήταν ο Χάσαν Ουάιτσαιντ, ο οποίος σκόραρε 26 πόντους (10/11 βολές, 8/11 σουτ, 14 ριμπ., 4 κοψίματα) ενώ ο νεοφερμένος Τζο Τζόνσον πρόσφερε αμέσως με την ποιότητα του, έχοντας 24 πόντους με 10/13 σουτ. Πολύ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Λουόλ Ντένγκ (20 π., 8/10 σουτ), Ντουέιν Ουέιντ (18 π., 7 ασίστ) και Γκόραν Ντράγκιτς (17 π., 11 ασίστ). Για το προβληματικό Σικάγο, ο Ντέρεκ Ρόουζ είχε 17 πόντους (6/11 σουτ), με τον Πάου Γκασόλ να προσθέτει 15 πόντους (9 ριμπ., 6 ασίστ).

Με το «φονικό» δίδυμο Ντάμιαν Λίλαρντ (30 π., 8/18 σουτ, 4 ασίστ) και Σι Τζει Μακόλουμ (25 π., 10/19 σουτ) να κάνουν τα γνωστά τους κόλπα…οι Μπλέιζερς έφτασαν σε μια ακόμα νίκη (9ή στα τελευταία 10 παιχνίδια) και επικράτησαν με άνεση στο «Madison Square Garden», κερδίζοντας τους παραπαίοντες Νικς με 104-85 και φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 33-28, εδραιώνοντας την θέση τους στην οκτάδα της Δύσης. Για τους Νικς, οι οποίοι απογοητεύουν, φτάνοντας στις 15 νίκες στα τελευταία 18 παιχνίδια, σε μια ακόμα χαμένη χρονιά για την σπουδαία ομάδα της Νέας Υόρκης, ο Καρμέλο Άντονι είχε 23 πόντους (10 ριμπ.), ενώ μετά από λαϊκή απαίτηση χρησιμοποιήθηκε ο Τζίμερ Φριντέτ (4 π.) με το κοινό να φωνάζει το όνομα τους.

Τα αποτελέσματα:

Σάρλοτ – Φοίνιξ 126-92

Μαϊάμι – Σικάγο 129-111

Νέα Υόρκη – Πόρλταντ 85-104

Ντάλας – Ορλάντο 121-108

Γκόλντεν Στέιτ – Ατλάντα 109-105 (παρ.), 97-97 (κ.αγ.)

Λ.Α Λέικερς – Μπρούκλιν 107-101

D’Angelo Russell’s 39 Pts were the most by a Lakers rookie in a regular season game since Elgin Baylor in 1959. (via ELIAS)

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης NBA on ESPN (@nbaonespn) στις Μάρ 1, 2016, 11:06μμ PST