Σίγουρα οι αναλυτές είναι για να τους διαβάζουμε και να για να μας δείχνουν ένα προσανατολισμό, αλλά σίγουρα κάποιοι, και στις δυο πλευρές του Ατλαντικού, πρέπει να ξανά κοιτάξουν τα κιτάπια τους, και να χωρέσουν και το Γκόλντεν Στέιτ στις ομάδες που θεωρούν φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα.

Οι πρωταθλητές του NBA, έφτασαν αισίως στο 5-0, επικρατώντας το πιο δύσκολο παιχνίδι που έχουν δώσει ως τώρα, στο Όκλαντ των Κλίπερς με 112-108, φτάνοντας στην επιτυχία μετά από ανατροπή. Οι Ουόριορς, έχοντας και πάλι τον Στεφ Κάρι σε μεγάλα κέφια προηγήθηκαν με 40-27 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τους Κρις Πολ να κρατάει μόνος του, σε εκείνο το σημείο την ομάδα τους Λος Άντζελες. Με τρίποντα από τους Ουές Τζόνσον και Τζος Σμιθ, οι Κλίπερς έφτασαν την διαφορά και στο +9 υπέρ τους (89-98 στο 7:20 πριν το τέλος), με τον Χάρισον Μπάρνς να παίρνει τα ηνία και με 8 διαδοχικούς πόντους, και μια εκπληκτική άμυνα μέσα σε ένα αγωνιστικό λεπτό, να εξαφανίζει την διαφορά (97-98), με τον Στέφ Κάρι, με 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο, και ένα μακρινό τρίποντο να πετυχαίνει το 103-99.Ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν με 1/2 βολές στο 1:16 έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα (105-106), αλλά και πάλι ο MVP της περσινής regular reason, με τρίποντο, βρήκε τον τρόπο να ξανά βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του (108-106), και να ολοκληρώσει το παιχνίδι με βολές (110-106), αφού πριν ο Πολ είχε αστοχήσει σε τρίποντο.

barnes-dunk-warriors-clippers-051115

Ο Κάρι βρέθηκε πολύ κοντά στο να ξεπεράσει ένα τρομερό ρεκόρ του Μαικλ Τζόρνταν, καθώς με τους 31 πόντους που πέτυχε έφτασε τους 179 πόντους (35,8) στα πρώτα πέντε παιχνίδια της σεζόν, με τον Τζόρνταν να έχει πετύχει 182 την σεζόν 1991-1992. Και όλα αυτά, έχοντας χρεωθεί γρήγορα με φάουλ (2 φάουλ στα πρώτα 3 λεπτά , και 4 φάουλ στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου).

Συνολικά ο Στέφ Κάρι είχε 31 πόντους με 7/11 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, κανένα λάθος, με τον Χάρισον Μπάρνς να σκοράρει 17 πόντους με 5/8 σουτ και 9 ριμπάουντ. Για τους αξιόμαχους Κλίπερς, που ηττήθηκαν για πρώτη φορά στη φετινή περίοδο (4-1), και δείχνουν ικανοί να φτάσουν μακριά, ο Κρις Πολ είχε 24 πόντους (9/15 σουτ, 9 ασίστ), ενώ ο Μπλέικ Γκρίφιν πρόσθεσε 23 πόντους (10/21 σουτ, 10 ριμπ., 6 ασίστ). Σε νέο double-double έφτασε ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν, με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.;