Σπουδαίο παιχνίδι έλαβε τόπο στο «Palace» του Ντιτρόιτ με τους Καβαλίερς να κερδίζουν στο νήμα με 100-98 και να φτάνουν σε απόσταση μιας νίκης από το να «σκουπίσουν» την σειρά με τους Πίστονς. Καθοριστικός για την επιτυχία των Καβς ήταν ο Κάιρι Έρβινγκ ο οποίος πέτυχε τρομερά δύσκολα και κρίσιμα σουτ, με αποκορύφωμα το buzzer beater τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου, με το οποίο διαμόρφωσε το 81-78, και το τρίποντο του στο πρόσωπο του Ρέτζι Τζάκσον στα 42,6” πριν το τέλος, διαμορφώνοντας το 100-96, με τον Τζάκσον να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε, προσπαθώντας να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Ο Κάιρι Έρβινγκ είχε 31 πόντους (12/25 σουτ, 5 ασίστ), με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να προσθέτει 22 πόντους (9/19 σουτ, 11 ριμπ., 2 κλεψ.), προσπερνώντας με 311 κλεψίματα τον Κόμπε Μπράιαντ (310) στην σχετική λίστα στην ιστορία των πλέι οφ. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Τζέι Αρ Σμίθ, έχοντας 15 πόντους με 5/7 τρίποντα. Για τους ηττημένους, ο Μάρκους Μόρις σκόραρε 24 πόντους (9/12 σουτ), με τον Τόμπιας Χάρις να είναι θετικός με 23 πόντους (8/14 σουτ, 13 ριμπ.), και τον Αντρέ Ντρούμοντ να έχει 17 πόντους και 11 ασίστ.

Ήταν δεδομένο ότι η σειρά ανάμεσα στους Χοκς και τους Σέλτικς θα ήταν οριακή και θα μας προσέφερε πολύ όμορφα παιχνίδια, κάτι που φαίνεται και στην πράξη, με τους «Κέλτες» να επικρατούν στο «Garden» με 104-95 στην παράταση, και να ισοφαρίζουν την σειρά σε 2-2. Το παιχνίδι πέρασε από χίλια κύματα και πολλές ανατροπές, με το νικητή να κρέμεται συνεχώς σε μια κλωστή, αλλάζοντας πολλές φορές πρωταγωνιστές. Σε μόνιμο αποδείχθηκε ο Πολ Μίλσαπ, ο οποίος πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση, έχοντας 45 πόντους (19/31 σουτ, 13 ριμπ.), αριθμός που αποτελεί προσωπικό ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ, με τους 26 πόντους να έρχονται στο πρώτο ημίχρονο με 3/3 τρίποντα (11/16 σουτ). Ωστόσο, τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν τα καλύτερα για τους Χοκς, οι οποίοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 46-62, τρέχοντας ένα γρήγορο 0-14. Οι Σέλτικς σταδιακά κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, και με παίκτες κλειδιά τους Μάρκους Σμάρτ (20 π., 3/8 τριπ., 8 ριμπ.) και Γιόνας Γεμέμπκο (16 π., 3/6 τριπ., 10 ριμπ.) προσπέρασαν με 85-84 στο 5’20” πριν το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας το σκορ στο 90-86, με τον Τζεφ Τιγκ (13 π., 4/18 σουτ) να αναλαμβάνει δράση και με 2/2 τρίποντα να ξανά βάζει μπροστά την Ατλάντα (90-92). Ο Αζάια Τόμας με τρομερό σε δύναμη ντράιβ στα 15” ισοφάρισε σε 92-92, για να πάρουν οι Σέλτικς τη νίκη στην παράταση, έχοντας περισσότερες δυνάμεις. Ο Αζάια Τόμας είχε 28 πόντους (11/23 σουτ, 6 ασίστ) με τον Εβάν Τέρνερ να προσθέτει 17 πόντους (7 ριμπ.).