Ένα ακόμα απίστευτο παιχνίδι μας πρόσφερε ο μαγικός κόσμος του NBA, με τους Μπλέιζερς να επικρατούν στην 3η παράταση μέσα στο Σαν Αντόνιο των Σπερς με 129-119 και να τους υποχρεώνουν στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους, ακριβώς με τον ίδιος τρόπο, όπως δηλαδή ηττήθηκαν από τους Γκρίζλις. Το παιχνίδι ήταν ένα τρομερό «θρίλερ» με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να οδηγεί το Πόρτλαντ με μια επική νίκη, πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας με 43 πόντους, εκ των οποίων οι 16 ήρθαν στις παρατάσεις. Έτσι, ο Λίλαρντ με τζαμπ σουτ στα 54” έγραψε το 94-95, αλλά στα 17” δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει το ντράιβ που επιχείρησε με κάρφωμα, για να έρθει ο εκπληκτικός σε ένα ακόμα παιχνίδι, Ντάνι Γκριν (27 π., 6/9 τριπ., 10 ριμπ.) με τρίποντο στα 5,7” να βάλει μπροστά τα «Σπιρούνια» με 97-95, και να κάνει νέο ρεκόρ καριέρας μετά τους 25 πόντους που πέτυχε πριν δυο βράδια με τους Γκρίζλις. Ωστόσο, ο Λίλαρντ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, και έτσι με προσωπική ενέργεια και ντράιβ ισοφάρισε σε 97-97 στο 1,4”, στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση.

Στην α’ παράταση, με τον Τιμ Ντάνκαν να έχει πάρει «φωτιά» (32 π., 10 ριμπ., 4 κοψ.) το Σαν Αντόνιο έτρεξε ένα σερί 6-0 φτάνοντας στο 103-97 στο 1:24, , για να έρθει εκ νέου ο Λίλαρντ, ο οποίος σε μια «σκοτωμένη» επίθεση, ευστόχησε σε τρίποντο ισοφαρίζοντας σε 104-104 στα 13,6”, με τον Μανού Τζινόμπιλι να αδυνατεί να δώσει τη νίκη στην ομάδα του! Στην 2η παράταση, ο Τιμ Ντάνκαν έφερε και πάλι την ομάδα του στο +6 (110-104) στο 1:59, αλλά και πάλι ο Λίλαρντ είχε απαντήσεις, με τον Στιβ Μπλέικ με τρίποντο στα 30,2” να ολοκληρώνει ένα σερί 8-0 και να βάζει τους Μπλέιζερς μπροστά με 110-112, με τους Σπερς να διαμαρτύρονται δικαίως πως ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ (32 πόντοι, 16 ριμπ., 5 κοψίματα) μια φάση πριν είχε πατήσει εκτός παρκέ στην προσπάθεια του να σώσει μια μπάλα. Ο Κόρι Τζόσεφ με τζαμπ σου ισοφάρισε σε 112-112 στα 23,1”, με τον Ουέσλεϊ Μάθιους να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης για το Πόρτλαντ. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην 3η παράταση, όπου ο Λίλαρντ με προσωπικό show έφερε την ομάδα του στο +8 (112-120) στο 3:04, με τους γηπεδούχους να μένουν απο ενέργεια. Το Σαν Αντόνιο, γίνεται η πρώτη ομάδα μετά το 1951 που παίζει τρεις παρατάσεις σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Μπορούν και χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ! Μια σπουδαίας σημασίας νίκη πήραν οι Θάντερ μέσα στο Staples Center από τους Λέικερς με 104-103, έχοντας τον Ράσελ Ουέστμπρουκ σε πολύ μεγάλα κέφια (31 π., 10 ασίστ, 5 ριμπ.), και τον Αντρέ Άντερσον να παίζει την…άμυνα της ζωής του πάνω στον Κόμπε Μπράιαντ, ο οποίος σταμάτησε στους μόλις 9 πόντους με 3/15 σουτ (8 ριμπ., 8 ασίστ). Τα πράγματα έδειχναν να γίνονται χειρότερα για τους Λέικερς όταν ο Νικ Γιάνγκ απώθησε με τον αγκώνα του στον Στίβεν Άνταμς στο 11:24 της 4ης περιόδου (76-82) και αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, αλλά αυτό μάλλον τους έδωσε ενέργεια με αποτέλεσμα να προσπεράσουν με 91-88 με τρίποντο του Ουέιν Έλινγκτον στο 7:14, με τον Κόμπε να ευστοχεί σε fade shot και να συντηρεί την διαφορά για την ομάδα του (99-98 στο 2:35). Ωστόσο ο Ουέστμπρουκ είχε άλλη άποψη και με τζαμπ σουτ από την γραμμή των βολών πέτυχε το 101-104 στα 38,2”, με τον Κόμπε να ευστοχεί στο σουτ που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του. Εκτός από τον Ουέστμπρουκ, ο Ρέτζι Τζάκσον είχε 25 πόντους με 5 ασίστ, ενώ ο Σερζ Ιμπάκα σκόραρε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ και 5 κοψίματα. Για τους Λέικερς, ο Έντ Ντέιβις είχε 18 πόντους με 8/10 σουτ και 9 ριμπάουντ.

Μπορεί ο Μπουλς να ταξίδεψαν στο Μέμφις χωρίς τον Ντέρεκ Ρόουζ, ο οποίος υπέφερε από ίωση, και χωρίς τον Ταζ Γκίμπσον, ωστόσο είδαν τον Νίκολα Μίροτιτς να κάνει το καλύτερο του ματς, από την μέρα που άφησε την Μαδρίτη για τους «Ταύρους», και έτσι με 27 πόντους με 6/6 τρίποντα και ρεκόρ καριέρας στο NBA, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 103-97, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος σταμάτησε στους 31 πόντους και στα 10 ριμπάουντ. Για τις «Αρκούδες» χαμηλές πτήσεις είχαμε από τους Μαρκ Γκασόλ (13 π., 10 ριμπ., 5/15 σουτ) και Ζακ Ράντολφ (8 π., 12 ριμπ., 4/11 σουτ) ,ενώ πρώτο «βιολί» ήταν ο Μάικ Κόνλεϊ με 21 πόντους. Όσο για τους Κώστα Κουφό και Νικ Καλάθη, ο πρώτος είχε 4 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κοψίματα σε 18 λεπτά συμμετοχής και ο δεύτερος 3 πόντους και 1 ασίστ σε 7 λεπτά συμμετοχής. Ο Καλάθης πάντως έμεινε στο παρκέ στην τέταρτη περίοδο μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας την θέση του τραυματία Μπένο Ούντριχ (15 πόντοι), προκειμένου ο Conley να αγωνιστεί σε θέση σούτινγκ γκαρντ.

Μέμφις – Σικάγο 97-103
Σαν Αντόνιο – Πόρτλαντ 119-129 (γ’παρ), 112-112 (β’παρ), 104-104 (α’παρ), 97-97 (κ.αγ.)
Ντένβερ – Λος Άντζελες Κλίπερς 109-106
Λος Άντζελες Λέικερς – Οκλαχόμα Σίτι 103-104