Λένε πως ομάδες και κόουτς που συναντώνται τόσες πολλές φορές σε μικρό χρονικό διάστημα δεν μπορούν να αλλάξουν πολλά. Ο τεχνικός του Γκόλντεν Στέιτ, Στιβ Κερ, πάντως, δοκίμασε ένα «τρικ» στον 4ο Τελικό του ΝΒΑ και ήταν εκείνο που «αφύπνισε» την ομάδα του. Οι Ουόριορς «άλωσαν» με 103-82 το Κλίβελαντ τα ξημερώματα της Παρασκευής (12/6) και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά, ανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας! Ο κυριότερος λόγος που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβληθούν και να θυμίσουν την ομάδα που κυριάρχησε όλη την κανονική περίοδο δεν ήταν οι “Splash Brothers”, Στεφ Κάρι και Κλέι Τόμπσον. Αλλά η απόφαση του κόουτς του Κερ να χαμηλώσει το σχήμα της ομάδας του και να φέρει για πρώτη φορά φέτος στη βασική 5αδα τον Αντρέ Ιγκουοντάλα, που άλλαξε τα δεδομένα και το Γκόλντεν Στέιτ κατάφερε ξανά να γλιτώσει από 3η διαδοχική ήττα, κάτι που δεν έχει υποστεί σε όλη τη χρονιά, σε ρέγκιουλαρ-σίζον και πλέι-οφς!

iguodala-cavs-warriors-2-2

Το «small-ball» των Ουόριορς, με τον «Iggy» στο βασικό σχήμα αντί του Μπόγκουτ και μαζί με τους Κάρι, Τόμπσον, Μπαρνς και Γκριν, μείωσε το ύψος τους, αλλά αύξησε την ταχύτητα, έδωσε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και καλύτερο σουτ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, ο οποίος μετά το σπουδαίο ματς στην πρεμιέρα της σειράς, βάζοντας το όνομά του στη λίστα των «ηρώων» των πρώτων Τελικών, κατάφερε όχι μόνο να σκοράρει 22π. με 4/9τριπ., αλλά να προσφέρει 8ριμπ. και κυρίως να περιορίσει τον ΛεΜπρον Τζέιμς στους 20π. με 7/22 σουτ! Και δεν παρέλειψε να πικάρει τον “Βασιλιά” υποκρινόμενος έναν τραυματισμό! Οι Ουόριορς έδειξαν να βρίσκουν και πάλι την αυτοπεποίθησή τους, κάτι που είχαν κατορθώσει και στον 2ο γύρο της ποστ-σίζον, όταν βρέθηκαν στο 1-2 με δύο σερί ήττες από τους Γκρίζλις, αλλά νίκησαν μέσα στο Μέμφις στο 4ο ματς και με 3 συνεχόμενες νίκες πανηγύρισαν την πρόκριση.

andre-iguodala-profil-cavs-warriors-2-2

Το Γκόλντεν Στέιτ «ξύπνησε» άμεσα από το αρχικό 7-0 των Καβς στο 2΄ και με τους Ιγκουοντάλα και Γκριν να μην έχουν αντίπαλο, κατάφερε να ανατρέψει άμεσα την κατάσταση και με επιμέρους 14-2 να προσπεράσει με 31-22 στο 11΄, λίγο πριν το 31-24 του πρώτου δωδεκαλέπτου! Οι Ουόριορς, μάλιστα, «άνοιξαν» την «ψαλίδα» ως το +15 του 20΄, με σκρ 48-33, κρατώντας στην 2η περίοδο τον ΛεΜπρον σε 1/6 σουτ και υποπίπτοντας σε μόλις δύο λάθη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε την ομάδα του Κερ μπροστά με 52-40. Οι Καβς δεν μπορούσαν να έχουν περισσότερες αξιώσεις λόγω των 2/13τριπ. ως την ανάπαυλα και του γεγονότος ότι ο Τζέιμς (που στο μεταξύ μάτωσε στο κεφάλι σε πτώση πάνω σε φωτογράφο, έπειτα από φάουλ του Μπόγκουτ) ήταν κουρασμένος, κάτι που φάνηκε και από τις 5/10βολ. του. Και δεν έδωσε συνέχεια στο ιστορικό ρεκόρ του στους 3 πρώτους Τελικούς, στους οποίους είχε μ.ο. 41π.!

lebron-james-pianei to kefali tou ston pagko-cavs-warriors-2-2

Οι Καβς κατάφεραν να μειώσου προσωρινά στους 3π., με το 62-65 του ΛεΜπρον, αφού εκμεταλλεύτηκαν τα 4 λάθη των αντιπάλων τους στο 3ο δωδεκάλεπτο, αλλά ο Ιγκουοντάλα είχε άλλη άποψη. Ο «Iggy» πέτυχε μεγάλα σουτ στην 4η περίοδο και ήταν ο καλύτερος μεταξύ… ίσων, αφού εκτός του αποδοτικού και ώριμου ματς του φετινού MVP, Στεφ Κάρι, οι νικητές είδαν τον Λίβινγκστον να συνεισφέρει σε όλους τους τομείς, αλλά κυρίως τους Γκριν και Μπαρνς να βρίσκουν ρυθμό. Ο πρώτος, που μετά τους 14π. μ.ο. στους 3 πρώτους των πλέι-οφς, είχε μόλις 9,7π. στους Τελικούς, πέτυχε 17π. παίζοντας και ως σέντερ(!), ενώ ο Μπαρνς μετά τα 0/8 σουτ στον 3ο Τελικό, σκόραρε 14! Το Γκόλντεν Στέιτ ανέβασε την διαφορά ως τους 23π., με 102-79 στο τελευταίο λεπτό και το «small-ball» δεν «πληγώθηκε» ούτε από τους 28π.-ρεκόρ καριέρας στα πλέι-οφς του Τιμοφέι Μοζγκόφ. Ο Ρώσος σέντερ ήταν μόνος στην επίθεση του Κλίβελαντ, καθώς δεν έφταναν ούτε οι 12π. του Τρίσταν Τόμπσον ούτε οι 10 του Ντελαβεντόβα, αλλά με 3/14 σουτ. Κάκιστο βράδυ και για τους Τζέι-Αρ Σμιθ, Ιμάν Σάμπερτ και Τζέιμς Τζόουνς, που είχαν μαζί 4/24 σουτ… Οι δύο φιναλίστ ταξιδεύουν και πάλι πίσω στο Γκόλντεν Στέιτ, όπου θα διεξαχθεί ο 5ος αγώνας, το βράδυ της Κυριακής.

curry-delavedova-cavs-warriors-2-2

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπλατ): Τζέιμς 20 (6/18διπ.-1/4τριπ.-5/10βολ.-12ριμπ.-8ασ.), Τόμπσον 12 (6/10διπ.-13ριμπ.), Μοζγκόφ 28 (9/16διπ.-10/12βολ.-10ριμπ.), Σάμπερτ 5 (1/5τριπ.), Ντελαβεντόβα 10 (2/9τριπ.), Σμιθ 4 (2/4διπ.-0/8τριπ.), Τζόουνς, Πέρκινς 2, Χάρις 1, Μίλερ.
ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Μπαρνς 14 (2/5τριπ.-8ριμπ.), Ιγκουοντάλα 22 (4/6διπ.-4/9τριπ.-8ριμπ.), Γκριν 17 (5/8διπ.-1/3τριπ.-7ριμπ.-6ασ.), Τόμπσον 9 (1/5τριπ.), Κάρι 22 (4/10διπ.-4/7τριπ.-6ασ.), Λι 9, Λίβινγκστον 7 (2/4διπ.-8ριμπ.-4ασ.), Μπαρμπόσα 2, Μπόγκουτ, Σπέιτς 1, Χόλιντεϊ, ΜακΑντού.