Ο επονομαζόμενος και «Βασιλιάς» ΛεΜπρον Τζέιμς επέστρεψε με 37π. (είχε χάσει το ματς των Καβς και την ήττα στην Ιντιάνα λόγω ενοχλήσεων στη μέση), αλλά δεν κατάφερε να «στήσει» το «βασίλειό» του στο Χιούστον. Κυρίως διότι «στραβοπάτησε» στον «θρόνο» των… ελευθέρων βολών. Οι Ρόκετς υπέταξαν 105-103 το Κλίβελαντ στην παράταση (κ.α. 98-98) λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής (1/3), με 33π. (6/12διπ.-2/6τριπ.-15/18βολ.-8ριμπ.-5ασ.) του Τζέιμς Χάρντεν, αλλά αυτό συνέβη και γιατί ο ΛεΜπρον αστόχησε σε 8 βολές και ήταν άστοχος στην παράταση. Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό με μπόλικη ένταση και «κοκορομαχίες», αλλά οι Τεξανοί επικράτησαν και πέτυχαν την 5η διαδοχική νίκη τους, παραμένοντας στην 3η δυτική θέση με ρεκόρ 41-18

Ο Χάρντεν, παρά τη μόνιμη απουσία του Ντουάιτ Χάουαρντ, είχε βοήθεια στην επίθεση από τους Τέρενς Τζόουνς (19π.), Ντονάτας Μοτεγιούνας (16π.) και Πάτρικ Μπέβερλι (12π.), ενώ ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εκτός 12αδας. Από την άλλη, οι Καβς δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες και ξέμειναν από λύσεις, λόγω και της απουσίας του Κάιρι Ίρβινγκ, που πονά ακόμη στον ώμο. Ο Κέβιν Λαβ είχε 21π. και ο Τρίσταν Τόμπσον πρόσθεσε 14 από τον πάγκο, όμως η ομάδα του κόουτς Μπλατ έχασε  την ευκαιρία να νικήσει στην κανονική διάρκεια, όμως ο Τζέιμς αστόχησε από τα 6μ. στην εκπνοή, έπειτα από εξαιρετική άμυνα του Τρέβορ Αρίζα. Ο ΛεΜπρον, παρά τους 37π. του, είχε 11/23διπ.-4/12τριπ. και κυρίως 3/11βολ., οι δύο εκ των οποίων καθοριστικές και στα 4,2΄΄ για την λήξη της παράτασης, που θα έδιναν τη νίκη στους Καβαλίερς. Ο Τζέιμς είχε και 1/4 σουτ στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του γνώρισε 2η σερί ήττα και με ρεκόρ 37-24 παρέμεινε 4οι στην Ανατολή, «πληρώνοντας» τα 12/40τριπ. (ποσοστό 30%) και τις 11/21βολ. (και 52,4%)…

Οι Καβς έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν το Σικάγο στην 3η θέση, αφού οι Μπουλς (37-23) είχαν εντός έδρας απώλεια κόντρα στους (χωρίς Μπλέικ Γκρίφιν) Κλίπερς. Οι ομάδα του Λ.Α. πέρασε με 96-86 από την «πόλη των ανέμων» και σημείωσε την 5η συνεχόμενη νίκη στη «φωλιά» των «Ταύρων», στην οποία έχει να ηττηθεί από τις 17/12/2008! Κορυφαίοι για τον κόουτς Ντοκ Ρίβερς ήταν οι Κρις Πολ (28π.-12ασ.) στην επίθεση και ΝτιΑντρε Τζόρνταν στην άμυνα, αφού ο δεύτερος είχε μεν 9π. (2/3διπ.-5/12βολ.), αλλά μάζεψε 26ριμπ. εκ των οποίων τα 17 στο πρώτο ημίχρονο. Για τους Μπουλς, πήγε χαμένο το ρεκόρ καριέρας του ρούκι Νίκολα Μίροτιτς, που είχε 29π. (9/16διπ.-1/7τριπ.-5/8βολ.-9ριμπ.) και σκόραρε τους 16 από τους 17 πόντους της ομάδας του στην 4η περίοδο! Για το Σικάγο (Μπρουκς 14π.-5/17 σουτ, Γκασόλ 4π.-2/13διπ.-15ριμπ.), που αγωνίστηκε χωρίς τους Ντέρικ Ρόουζ και Ταζ Γκίμπσον, ίσως τα μαντάτα να είναι και πιο δυσάρεστα, αφού ο καλύτερος φετινός σκόρερ τους, Τζίμι Μπάτλερ, αποχώρησε το 3ο δωδεκάλεπτο με πόνους στο αριστερό χέρι