Το Σαν Αντόνιο επικράτησε του Χιούστον με 116-107 με τους βασικούς να παραμένουν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στον πάγκο. Ο Τόνι Πάρκερ και ο Τιμ Ντάνκαν αγωνίστηκαν μόλις 12 λεπτά σημειώνοντας πέντε και έξι πόντους αντίστοιχα και δράση ανέλαβαν οι Ντάνι Γκριν που είχε 15 πόντους, ο ΝτεΖουάν Μπλερ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Έντι Κάρι σημείωσε 10 πόντους.

Οι Σπερς είχαν τα ηνία στο σκορ μέχρι και την τέταρτη περίοδο, όταν οι Ρόκετς αφυπνίστηκαν και με τους Ντελφίνο, Φόρμπς και Μασάδο να “εκτελούν” μείωσαν στους έξι πόντους (99-93), μετατρέποντας το ματς σε ντέρμπι. Η αντεπίθεσή τους όμως δεν κράτησε πολύ, αφού το Σαν Αντόνιο δεν τους έκανε τη χάρη να… χαλαρώσει και έτσι η νίκη έμεινε στα χέρια τους.

Στο δεύτερο ματς της ημέρας, το Μέμφις επικράτησε με 110-102 της Ατλάντα με τον Ζακ Ράντολφ να έχει απολογισμό 14 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Μαρκ Γκασόλ να προσθέτει άλλους 17 και να κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα.