“Χορταστικό” από κάθε άποψη ήταν το χθεσινό βράδυ στο ΝΒΑ αφού διεξήχθησαν συνολικά δεκατέσσερις (14) αναμετρήσεις. Πολλών εξ αυτών κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, ενώ το γεγονός πως τα φαβορί τα βρήκαν… σκούρα απέναντι σε υποδεέστερους αντιπάλους “άναψε τα αίματα“. Νιου Ορλίν Χόρνετς και Ορλάντο Μάτζικ λίγο έλειψε να κάνουν την έκπληξη, αλλά στο τέλος η ποιότητα των Λος Άντζελες Λέικερς και Μαϊάμι Χιτ… έσωσε τα προσχήματα δίνοντάς τους τη νίκη.

Στάθηκαν… όρθιοι οι “Κέλτες”

Η εξαιρετική τους άμυνα στα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν αρκετή για να δώσει στους Μπόστον Σέλτικς τη νίκη απέναντι στους Ιντιάνα Πέισερς με 83-81. Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς κράτησε χωρίς πόντο τους “Ινδιάνους” στα τελευταία τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης και με καλάθι του Τζεφ Γκριν (11π.-7ριμπ.) λίγο πριν το τέλος πανηγύρισαν ένα σπουδαίο “διπλό”. Έτσι, οι “Κέλτες” μείωσαν την απόσταση που τους χωρίζει από την τρίτη θέση και την Ιντιάνα παραμένοντας στο κόλπο για ένα καλό πλασάρισμα εν όψει των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

“Καθάρισε” ο ΛεΜπρον

Οι Ορλάντο Μάτζικ λίγο έλειψε να κάνουν τη μεγάλη έκπληξη παίρνοντας τη νίκη απέναντι στους Μαϊάμι Χιτ, αλλά… υπολόγιζαν χωρίς τον ΛεΜπρον Τζέιμς. Ο “Βασιλιάς” λύτρωσε την ομάδα του 3” πριν το τέλος πετυχαίνοντας το λέι απ που “έγραψε” το τελικό 97-96. Οι “Μάγοι” στηρίχθηκαν στον εξαιρετικό (και πάλι) Νίκολα Βούτσεβιτς, ο οποίος σημείωσε ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ έχοντας 25π. και 21ριμπ., αλλά η δράση των ΛεΜπρον Τζέιμς (26π.) και Ντουέιν Ουέιντ (24π.) έγειρε, εν τέλει, την πλάστιγγα υπέρ των πρωταθλητών.

Το… “τσίμπημα” του “Black Mamba”

Ανάλογο… πρόβλημα με αυτό των Μαϊάμι Χιτ αντιμετώπισαν οι Λος Άντζελες Λέικερς. Όπως και στην περίπτωση των πρωταθλητών, όμως, η δράση ενός παίκτη ήταν ικανή για να σώσει τα προσχήματα. Ο Κόμπε Μπράιαντ (42π.-12ασ.) ήταν… απολαυστικός στην τελευταία περίοδο του αγώνα κόντρα στους Νιου Ορλίν Χόρνετς (108-102) σκοράροντας κατά ριπάς. Έτσι, με μπροστάρη τον “Black Mamba“, οι “Λιμνάνθρωποι” ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και “τρέχοντας” σερί 20-0 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έσωσαν τα προσχήματα επικρατώντας των “Σφηκών“.

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο

Παρά την απουσία του Ντέρικ Ρόουζ, οι Σικάγο Μπουλς λίγο έλειψε να κάνουν την έκπληξη στο Σαν Αντόνιο και να κερδίσουν τους Σπερς. Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς, όμως, αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και βελτιώνοντας σε μεγάλο βαθμό την εικόνα της σε άμυνα και επίθεση πήρε τη νίκη με 101-83. Για τους νικητές από 18π. σημείωσαν οι Τιμ Ντάνκαν και Μανού Τζινόμπιλι, ενώ από πλευράς “Ταύρων” ο Μάρκο Μπελινέλι πέτυχε 21π..