Στη μάχη για το καλύτερο ποσοστό νικών σε Πασίφικ και συνολικά στο φετινό ΝΒΑ, οι Κλίπερς υπέταξαν την ομάδα που το διαθέτει παραθέτοντας στο παρκέ του «Στέιπλς Σέντερ» μία δική τους πρωτιά… Η ομάδα του Λ.Α. είναι εκείνη με το καλύτερο ποσοστό στα σουτ στη φετινή σεζόν και παρότι τα ξημερώματα της Παρασκευής (26/12) είχε μόνο 39,1%, κατάφερε να νικήσει 100-86 τους Ουόριορς -στο τελευταίο ματς του προγράμματος των Χριστουγέννων– με μία σημαντική βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «Κλιπς» έφτασαν σε ρεκόρ 20-10 και πλησίασαν στην υπό-περιφέρειά τους την πρωτοπόρο ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ, που «έπεσε» στο 23-5, καθώς κατόρθωσαν μετά το κακό πρώτο ημίχρονο να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Οι παίκτες του κόουτς Ντοκ Ρίβερς αστόχησαν σε 16 σερί σουτ στην 1η περίοδο και είχαν 41π. ως την ανάπαυλα (σκορ 42-41 για τους φιλοξενούμενους), με μόλις 28% στα σουτ. Όμως στην 3η περίοδο σκόραραν 32π. με 48% και πήραν προβάδισμα 73-70, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβό τους στο 4ο δωδεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με επιμέρους 24-7 στα πρώτα 9΄ της και έφτασαν στο +20 (με 97-77), υποχρεώνοντας τους Ουόριορς σε 2/16 σουτ και 4 λάθη στο ίδιο διάστημα, και κυρίως στην 2η διαδοχική ήττα τους

Το Γκόλντεν Στέιτ είχε μόλις 3 ήττες σε σχεδόν δύο μήνες ρέγκιουλαρ σίζον, όμως το τελευταίο 48ωρο υπέστη 2 συνεχόμενες ήττες στο Λ.Α., καθώς την περασμένη Τρίτη ηττήθηκε και από τους Λέικερς. Η απώλεια του Άντριου Μπόγκουτ δεν καλύφθηκε από την παρουσία του Ντείβιντ Λι, ενώ οι δύο σταρ του ρούκι κόουτς Στιβ Κερ, Στεφ Κάρι και Κλέι Τόμπσον, δεν βρέθηκαν σε καλό βράδυ και οι Ουόριορς είχαν συνολικλα 6/28τριπ. (ποσοστό 21,74%)… Για τους νικητές, ο Τζαμάλ Κρόφορντ ήταν ο κορυφαίος με 24π. από τον πάγκο και είχε περισσότερους πόντους από όλους τους αναπληρωματικούς των φιλοξενούμενων (21)!!! Εξαιρετικός και ο Κρις Πολ και αποδοτικοί οι ΝτιΑντρε Τζόρνταν και Μπλέικ Γκρίφιν. Οι Κλίπερς πήραν ρεβάνς για την περσινή επεισοδιακή ήττα τους ανήμερα των Χριστουγέννων και τον αποκλεισμό τους στα 7 ματς στον 1ο γύρο των περσινών πλέι-οφς από το Γκόλντεν Στέιτ. Και πέτυχαν την 3η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη των γηπεδούχων της ημέρας, μετά την επικράτηση των Χιτ επί των Καβς, που ακολούθησε τον θρίαμβο των Θάντερ στο Σαν Αντόνιο και το πέρασμα της Ουάσινγκτον από τη Νέα Υόρκη.

Λ.Α. ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Μπαρνς 7 (1/4τριπ.), Γκρίφιν 18 (5/15διπ.-1/1τριπ.-15ριμπ.), Τζόρνταν 14 (6/8διπ.-12ριμπ.), Ρέντικ 11 (3/7τριπ.), Πολ 22 (6/14διπ.-1/4τριπ.-7ασ.), Κρόφορντ 24 (4/10τριπ.-7ασ.), Φάρμαρ, Ντέιβις 2, Μπούλοκ, Κάνινγχαμ 2, Γιούντοχ.
ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ (Κερ): Μπαρνς 12 (5/9διπ.-0/4τριπ.-13ριμπ.), Γκριν 10 (2/5τριπ.-10ριμπ.), Σπέιτς 11, Τόμπσον 15 (4/8διπ.-2/10τριπ.), Κάρι 14 (4/7διπ.-1/5τριπ.-9ριμπ.-7ασ.), Ιγκουοντάλα 5, Λι 11 (5/5διπ.-3ριμπ.), Λίβινγκστον 2, Χόλιντεί 6, Μπαρμπόσα, Κούζμιτς.

Την 2η διαδοχική εντός έδρας νίκη της βραδιάς είχαν πετύχει λίγο πριν την επιτυχία των Κλίπερς και οι Μπουλς, που δεν δυσκολεύτηκαν να υποτάξουν τους -δίχως τον Κόμπι Μπράιαντ που ξεκουράστηκε- Λέικερς με 113-93. Το Σικάγο μπήκε στο παρκέ υποψιασμένο από τη σπουδαία νίκη του Λ.Α. επί του Γκόλντεν Στέιτ και πάλι χωρίς τον Κόμπι και δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους από το ημίχρονο (58-47). Οι «Ταύροι» τα βρήκαν λίγο «σκούρα» στην 3η περίοδο, όταν οι «Λιμναίοι» σκόραραν 30π. και πλησίασαν σε 83-77, όμως οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν τις περισσότερες λύσεις τους στο 4ο δωδεκάλεπτο και με επιμέρους 30-16 πανηγύρισαν και έφτασαν τις 5 διαδοχικές νίκες στη σεζόν, έχοντας πια ρεκόρ 20-9! Κορυφαίος των Μπουλς ο πρώην «Λέικερ», Πάου Γκασόλ, με 23π.-13ριμπ., εξαιρετικοί οι Μπάτλερ και Ρόουζ και πολύ καλός από τον πάγκο ο Νίκολα Μίροτιτς, με 13π.-7ριπ. σε 15΄! Για τους Λέικερς, που βρέθηκαν στο 9-20 και γνώρισαν την 6η ήττα στις 7 τελευταίες αναμετρήσεις με το Σικάγο, δεν έφταναν οι 19π. του Ουέσλι Τζόνσον ούτε οι 14π. του Κάρλος Μπούζερ, που αποδοκιμάστηκε στην πρώτη επίσκεψή του στην «πόλη των ανέμων» ως αντίπαλος…

ΣΙΚΑΓΟ (Θίμποντο): Ντανλίβι 6 (2/4τριπ.), Γκασόλ 23 (9/14διπ.-13ριμπ.), Νοά 4 (2/8διπ.-12ριμπ.), Μπάτλερ 21 (6/9διπ.-1/3τριπ.), Ρόουζ 20 (2/6τριπ.-6ασ.), Γκίμπσον 9, Μπρουκς 13 (1), Μίροτιτς 13 (3/7τριπ., -7ριμπ.), Μουρ 4, Σνελ, Μπέρστοου.
Λ.Α. ΛΕΪΚΕΡΣ (Σκοτ): Τζόνσον 19 (2/6τριπ.), Ντέιβις 13 (5/10διπ.-14ριμπ.), Χιλ 16, Έλινγκτον 12 (1), Πράις 7 (1/3τριπ.-8ασ.), Γιανγκ 3 (1), Μπούζερ 14 (7/11διπ.), Λιν 6, Σάκρε 2, Κλάρκσον 1.