Η έδρα, αλλά κυρίως το καθαρό μυαλό των γηπεδούχων στο τέλος μέτρησαν στην αυλαία των αγώνων του ΝΒΑ την Κυριακή (8/11). Το Κλίβελαντ υπέταξε 101-97 την φορμαρισμένη Ιντιάνα και πιστοποίησε τη δική του φόρμα, αφού μετά την ήττα της πρεμιέρας στο Σικάγο, οι Καβς μετρούν 6 διαδοχικές νίκες και με ρεκόρ 6-1, παραμένουν στην 2η ανατολική θέση, πίσω από την Ατλάντα (7-1)! Την ίδια ώρα, η Νέα Υόρκη έδινε τέλος στο δικό της σερί των 3 ηττών και επικράτησε 99-95 των Λέικερς, σε ένα ματς στο οποίο ο σταρ του Λ.Α., Κόμπι Μπράιαντ, σκόραρε 18π. και αποθεώθηκε από το κοινό του «Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν», καθώς αν αποχωρήσει το καλοκαίρι από την ενεργό δράση, αυτό θα είναι το τελευταίο παιχνίδι του στη «Μέκκα του Μπάσκετμπολ»

Στο Οχάιο, παρά τις απουσίες των Κάιρι Ίρβινγκ, Ιμάν Σάμπερτ και εσχάτως του Τζέι-Αρ Σμιθ, οι Καβαλίερς επιβεβαίωσαν και την καλή κατάστασή τους και τις μεγάλες (και φέτος) βλέψεις τους και υπέταξαν τους Πέισερς, οι οποίοι προέρχονταν από 3 συνεχόμενες νίκες. Οι Καβς, που προηγήθηκαν 47-42 στο ημίχρονο, άντεξαν παρότι δέχθηκαν 31π. στην 3η περίοδο από τους φιλοξενούμενους -οι οποίοι μείωσαν 74-73 στο ίδιο διάστημα- και έφτασαν τις 6 διαδοχικές νίκες! Κορυφαίος των νικητών για μία ακόμη φορά ο ΛεΜπρον Τζέιμς, που αν και αγωνίστηκε με πόνους στον τετρακέφαλο, είχε 29π. με 10/20διπ.-0/3τριπ. αλλά και 9/14βολ. (κάτι που σημαίνει πως… δεν έπιασε ακριβώς η μεταμεσονύκτια προπόνησή του!). Καθοριστικός στο φινάλε ήταν και ο άλλος σταρ των περσινών φιναλίστ, Κέβιν Λαβ, με 22π.-7/12διπ.-2/6τριπ. αλλά και 19ριμπ.(!), σκοράροντας 4π. για το 97-92 και το 99-95 στα τελευταία 27΄΄! Για τους Πέισερς, που προηγήθηκαν 90-88 στο 44΄ αλλά ξέμειναν από δυνάμεις και «έπεσαν» στο ρεκόρ 3-4 και την τελευταία θέση της Σέντραλ, πήγαν χαμένοι οι 32π. (8/15διπ.-3/6τριπ.-7/8βολ.) του Πολ Τζορτζ και οι 25 (8/13διπ.-2/4τριπ.) του Μόντα Έλις

Σασπένς ως το τελευταίο λεπτό είχε και το ματς στη Νέα Υόρκη, και μάλιστα με ανατροπή δεδομένων. Οι Νικς πανηγύρισαν την 3η νίκη τους σε 7 ματς -και μόλις 1η σε 4 εντός έδρας ματς(!)– και βρέθηκαν στην 2η θέση της Ατλάντα, επικρατώντας των Λέικερς με αντεπίθεση στο φινάλε. Η ομάδα του Ντέρεκ Φίσερ, που αποβλήθηκε στην 3η περίοδο με δύο τεχνικές ποινές και άφησε προσωρινά τη θέση του στον πάγκο στον Κερτ Ράμπις, κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη αν και 3 λεπτά πριν την λήξη, ήταν πίσω με 90-87. Με ένα σερί 11-0, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 98-90 και «καθάρισαν» το παιχνίδι, με τον Λάνγκστον Γκάλογουεϊ να πετυχαίνει το σπουδαιότερο σουτ της αναμέτρησης, με τρίποντο με το οποίο η ομάδα του προηγήθηκε 92-90 στα 1:59 για το τέλος!

Οι Νικς είχαν 5 παίκτες με διψήφιο πόντων (Άντονι 24π.-8/20 σουτ, Λόπεζ, Καλδερόν, Γκάλογουεϊ από 14π., Πορζίνγκις 12π.), ενώ από την άλλη οι Λέικερς «στέρεψαν» από ιδέες στο κρίσιμο τελευταίο τρίλεπτο και «έπεσαν» στο ρεκόρ 1-5, που τους άφησε στην 4η θέση της Πασίφικ… Για το Λ.Α., που «πλήρωσε» τις 9 χαμένες βολές (14/23), ο Κόμπι είχε 18π., αλλά με 4/9διπ.-2/10τριπ.-4/7βολ., ο Χίμπερτ πρόσθεσε 18π.-10ριμπ., οι Κλάρκσον-Γιανγκ είχαν από 10π., όμως ο ρούκι Ντι’Άντζελο Ράσελ έμεινε στους 6π., ο 2ετής Ραντλ είχε 6π.-11ριμπ. και ο κορυφαίος 6ος παίκτης πέρσι, Λου Ουίλιαμς, σκόραρε 9 αλλά 3/12 σουτ (2/6διπ.-1/6τριπ.). Ο Μπράιαντ αποθεώθηκε από το κοινό του «Γκάρντεν», όπου στις 2/2/2009 είχε πετύχει το τότε ρεκόρ γηπέδου με 61π., πριν το καταρρίψει στις 25/1/14 με 62π. ο Καρμέλο!