Πλέον αποτελεί είδηση όταν οι Λέικερς καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη. Πόσω μάλλον όταν αυτή έρχεται ανατρέποντας διαφορά 18 πόντων, την ώρα που το Ντένβερ “εκτέλεσε” το Σαν Αντόνιο με τον Ντανίλο Γκαλινάρι να κάνει ρεκόρ σεζόν. Ντέρμπι έγινε και στη Νέα Υόρκη, όπου η Γιούτα νίκησε με ένα καλάθι διαφορά το Μπρούκλιν.Το Σικάγο, με τον Νοά να σημειώνει τριπλ νταμπλ πήρε σημαντική νίκη επί της Βοστόνης.

Τα αποτελέσματα:
Ατλάντα – Ουάσινγκτον 100-95παρ. (90-90κ.α.)

Ξέρει να κερδίζει

Μπορεί να λαχτάρησε, μπορεί να αγχώθηκε, αλλά τελικά η ομάδα του Λος Άντζελες κέρδισε με 101-100 τη Σάρλοτ, αν και στην τρίτη περίοδο έχανε ακόμα και με 18 πόντους. Ο Κόμπε Μπράιαντ ήταν για μια ακόμα φορά ο “οδηγός”, με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και ένα κόψιμο το οποίο ήταν και το 600στό στην καριέρα του.

Ο Πάου Γκασόλ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά το διάστημα που έμεινε εκτός δράσης λόγω ενοχλήσεων στα γόνατα και είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο World Peace σημείωσε 17 πόντους αν και δεν ξεκίνησε στην βασική πεντάδα.

Ο Κέμπα Ουόλκερ μπορεί να σημείωσε 28 πόντους αλλά δεν γλίτωσε την ομάδα του από τη 12η συνεχόμενη ήττα.

Του “έκλεψε” τη δόξα

Ο Τιμ Ντάνκαν πέτυχε 31 πόντους (ρεκόρ σεζόν και έφτασε τους 23.000 συνολικά), μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκανε 5 κοψίματα, αλλά τη… δόξα και τη νίκη πήρε ο Ντανίλο Γκαλινάρι. Ο παίκτης του Ντένβερ τελείωσε το ματς με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και οδήγησε τους Νάγκετς στη νίκη επί του Σαν Αντόνιο με 112-106 κερδίζοντας και τη… δόξα της βραδιάς.

Οι Σπερς έχαναν με πέντε πόντους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πριν αντεπιτεθεί και περάσει μπροστά στο σκορ με τρεις (105-102). Ο Γκαλινάρι όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο 1.37 πριν το τέλος και τον Μίλερ να βρίσκει δρόμο για το καλάθι, οι Νάγκετς πήραν και πάλι προβάδισμα οκτώ πόντων (110-102), κρατώντας τα ηνία στο σκορ ως το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 31 λεπτά και σημείωσε 4 πόντους, όμως ισοφάρισε το ρεκόρ του στη φετινή σεζόν στα ριμπάουντ μαζεύοντας 14.

Η Γιούτα το ντέρμπι

Στο ματς της Νέας Υόρκης που συγκέντρωσε αρκετά βλέματα, η Γιούτα επικράτησε με 92-90 του Μπρούκλιν, με τον Μο Ουίλιαμς να σημειώνει 19 πόντους, και τον Τζέφερσον να έχει απολογισμό 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Οι Νετς πλήρωσαν την αστοχία του πρώτου ημιχρόνου (31%) και στο δεύτερο δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό αν και “πίεσε” τους Τζαζ και παρότι ο Τζόε Τζόνσον τελείωσε το ματς με 21 πόντους.

“Ακόμα κι όταν είχαμε διαφορά 15 πόντων το ματς φαινόταν ότι δεν είχε τελειώσει γιατί κάναμε πολλά λάθη που μας στοίχισαν στη διάρκεια του αγώνα” είπε με τά το τέλος του ματς ο Τζόνσον, που είδε την ομάδα του να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τα λάθη του αντιπάλου στα τελευταία δευτερόλεπτα και να διεκδικήσει τη νίκη.

Εντυπωσιακή παρουσία του Νοά

Το Σικάγο επιβλήθηκε με 100-89 της Βοστόνης με τον Γιοακίμ Νοά να κάνει το “παιχνίδι της ζωής του”. Ο νεαρός παίκτης είχε απολογισμό 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ (ρεκόρ καριέρας) σημειώνοντας το δεύτερο τριπλ νταμπλ της καριέρας του. “Πάντα νιώθω άνετα να πασάρω. Νιώθω πολύ καλύτερα όντας επιθετικός παίκτης, αλλά έχουμε πολλούς παίκτες που μπορούν να σκοράρουν με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους” είπε ο Νοά μετά το ματς αναφερόμενος στο ρεκόρ του.

Ο Νέιτ Ρόμπινσον ωστόσο ήταν ο πρώτος σκόρερ για το Σικάγο πετυχαίνοντας 18 πόντους, ενώ για τους Σέλτικς ο Ρατζόν Ρόντο είχε 26 πόντους και 8 ασίστ και ο Πολ Πιρς πρόσθεσε 16.