Οι Μάβερικς επέστρεψαν στις νίκες με την βοήθεια του Λούκα Ντόνσιτς που πέτυχε 15 πόντους στη τελευταία περίοδο στο 123-111 υπέρ του Ντάλας. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Καρλάιλ έκανε επιμέρους 30-18 στη τέταρτη περίοδο και έφτασε σε μία σημαντική νίκη. Ο Ντόνσιτς σταμάτησε στους 31 πόντους μαζεύοντας 13 ριμπάουντ και μοιράζοντας 8 ασίστ, ενώ ο Μάξι Κλέμπερ πρόσθεσε 18 ερχόμενος από τον πάγκο. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με σημαντικές απουσίες καθώς Πορζίνγκις, Χάρνταγουέϊ τζούνιορ και Ράιαν Μπρόκχοφ να είναι εκτός. Από την άλλη,οι Νετς δεν κατάφεραν να κλείσουν ιδανικά την αναμέτρηση με τον Σπένσερ Ντινγουίντι να έχει 19 πόντους και τον Ντζανάν Μούσα να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας με 14.

Στο Μαϊάμι, οι γηπεδούχοι δεν …χάριζαν «κάστανα» στην άμυνα με αποτέλεσμα οι Χιτ  να φτάσουν στη νίκη με 84-76 επί των Ράπτορς. Αυτή ήταν η καλύτερη αμυντική επίδοση της ομάδας του Σποέλστρα με τους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορά 9 πόντων στη 4η περίοδο και να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι τέλος. Για τους νικητές, ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ. ενώ Ντράγκιτς και Χίρο πρόσθεσαν από 13 πόντους, έκαστος. Από την άλλη, ο Σερζ Ιμπάκα πέτυχε 19 πόντους για το Τορόντο, ενώ 15 πρόσθεσε ο Κάιλ Λάουρι σε ένα παιχνίδι που πάλι δεν αγωνίστηκε ο σταρ της ομάδας,Πασκάλ Σιάκαμ.

Η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επικράτησαν των Σπερς με 103-109 και έσπασαν σερί 9 ηττών στο Σαν Αντόνιο. Βασικός λόγος για το σπουδαίο «διπλό» που σήμανε την 4η συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Μπίλι Ντόνοβαν ήταν το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο των παικτών του και οι 25 πόντοι του Σέι-Γκίλτζεους Αλεξάντερ. Πέρα από τον Καναδό γκαρντ, εξαιρετικός ήταν και ο Ντένις Σρούντερ με 19 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο. Από την άλλη, οι Σπερς δεν έδωσαν συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, παρά τους 30 πόντους του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν και το νταμπλ-νταμπλ του ΛαΜάρκους Όλντριτζ που είχε 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι Νάγκετς ξεπέρασαν το κακό ξεκίνημα στην Ιντιάνα και έφτασαν σε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί των Πέισερς, με 116-124 με τον Μάικλ Πόρτερ τζούνιορ να κάνει ρεκόρ καριέρας. Συγκεκριμένα, ο ρούκι φόργουορντ πέτυχε 25 πόντους με 11-12 σουτ και ανέβασε τον πήχη μετά τους 19 κόντρα στο Σακραμέντο λίγες μέρες πριν. Πέρα από τον Πόρτερ τζούνιορ, από 22 πόντους πρόσθεσαν οι Μάρει και Γιόκιτς με τον Καναδό γκαρντ να έχει επίσης 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους Πέισερς, ο Τζέρεμι Λαμπ πέτυχε 30 πόντους με 5-5 τρίποντα με την ομάδα του Νέιτ ΜακΜίλαν να γνωρίζει την ήττα παρά το 52% στα εντός παιδιάς και το 46% στα τρίποντα.

Οι Τζαζ πέρασαν δύσκολες στιγμές στο Σικαγο, αλλά εν τέλει έφτασαν στη νίκη επί των Μπουλς με 98-102. Για τους «Μορμόνους», ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 19 πόντους, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ πέτυχε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ με τον Μίτσελ να προσθέτει επίσης 17 με 6-14 σουτ. Από την άλλη, οι «Ταύροι» έχασαν την μάχη των πάγκων καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν από τους αναπληρωματικούς 36 πόντους, ενώ για τους Μπουλς, ο πάγκος πρόσφερε 23. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Λαβίν με 26, ενώ από 18 είχαν Μάρκανεν και Ουέντελ Κάρτερ με τον δεύτερο να μαζεύει και 13 ριμπάουντ.

Οι Κλίπερς έχασαν τον Τζορτζ με τραυματισμό στο δεύτερο μέρος, όμως δεν πτοήθηκαν και επικράτησαν των Πίστονς με 126-112. Ο Πολ Τζορτζ αγωνίστηκε για μόλις 16 λεπτά πριν αποχωρήσει, όμως η τρίτη περίοδο ήταν καταλυτική για την ομάδα του καθώς έκαναν επιμέρους 37-16 για να πάρουν σοβαρό προβάδισμα για την συνέχεια του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ντόκ Ρίβερς ήταν ο Μοντρέζ Χαρέλ με 23 πόντους, ενώ Ουίλιαμς και Λέοναρντ πρόσθεσαν από 22 και 18, αντίστοιχα. Για τους Πίστονς, που είχαν 9 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με κανέναν να μην ξεπερνάει του 15 με τον Μπράουν να είναι αυτός που ξεχώρισε με 15 πόντους και 6 ασίστ.

Το Σακραμέντο έβαλε τέλος στο σερί 8 ηττών καθώς επικράτησε των Γκρίζλις με 128-123. Οι «Βασιλιάδες» επέστρεψαν από το -20 του πρώτου μέρους και με τον Ντ’Άρον Φοξ να πετυχαίνει 10 από τους 27 πόντους του στη 4η περίοδο πήραν μία πολύ σημαντική νίκη. Ο Φοξ, πέρα από τους 27 πόντους, είχε και 9 ασίστ, ενώ ο Μπάντι Χιλντ τον ακολούθησε με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τις «Αρκούδες», ο Τζα Μοράντ είχε 23 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Γιόνας Βαλανσιούνας πέτυχε 18 μαζεύοντας και 12 ριμπάουντ.

Με αντεπίθεση στη τελευταία περίοδο και το σημαντικότερο σουτ του αγώνα από τον Ντεβόντε Γκράχαμ, οι Χόρνετς επικράτησαν των Καβαλίερς με 106-109 μέσα στο Κλίβελαντ. Για τους νικητές, 30 πόντους πέτυχε ο Τέρι Ροζίερ, ενώ 16 πόντους μαζί με 11 ασίστ είχε ο Ντεβόντε Γκράχαμ.Από την άλλη, ο Σεξτον είχε 21 πόντους, ενώ ο Κέβιν Λοβ πρόσθεσε 18 μαζί με 8 ριμπάουντ.

Τέλος, στο παιχνίδι των ηχηρών απουσιών, οι Τίμπεργουλφς πήραν την νίκη απέναντι στους Ουόριορς με 99-84. Για τους «Λύκους», ο Κόβινγκτον πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ναπίερ είχε επίσης 20 πόντους μαζί με 7 ασίστ. Για τους «Πολεμιστές», που γνώρισαν την 3η συνεχόμενη ήττα, ο Ρόμπινσον είχε 16 πόντους.