Οι Hawks ρολάρουν τις τελευταίες ημέρες. Οι Lakers, από την άλλη, κάνουν συνεχώς βήματα προς τα πίσω. Τα “γεράκια” έπαιξαν άμυνα όταν χρειάστηκε (στην 4η περίοδο), έκλεισαν το ματς με σερί 8-0 και επιβλήθηκαν των Lakers με 129-121, φτάνοντας αισίως τις 7 σερί νίκες.

Ο Trae Young (36 πόντοι, 12 ασίστ) πέτυχε 13 πόντους στο καθοριστικό 4ο δωδεκάλεπτο, ο Onyeka Okongwu (16 πόντοι) πρόσθεσε άλλους 12 στην τελευταία περίοδο και βοήθησαν την Atlanta (24-25) να ανατρέψει διαφορά 10 πόντων (91-101 στο 36’).

Ο Malik Monk (33 πόντοι, 8/14 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ο Anthony Davis (27 πόντοι) και ο Russell Westbrook (20 πόντοι, 12 ασίστ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Lakers (24-27), οι οποίοι μετρούν πλέον τρεις συνεχόμενες ήττες, όλες χωρίς τον τραυματία LeBron James.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-33, 62-71, 91-101, 129-121

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

HORNETS – CLIPPERS 90-115

Για τρία δωδεκάλεπτα η νίκη θα μπορούσε να πάει σε οποιαδήποτε ομάδα στη Charlotte. Στο 4ο, πάντως, υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο. Αυτή ήταν οι Clippers, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με επιμέρους σκορ 40-16 στα τελευταία 13 λεπτά και συνέτριψαν τους Hornets 115-90

Οι Reggie Jackson (19 πόντοι) και Brandon Boston Jr. (19 πόντοι) οδήγησαν επιθετικά τους Clippers (26-26), οι οποίοι κέρδισαν τη μάχη των αναπληρωματικών με 62-21! Ο LaMelo Ball (23 πόντοι, 10 ασίστ) ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Charlotte (28-23), η οποία σούταρε με ποσοστό 32,7% και κατέρρευσε στην 4η περίοδο.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-24, 47-51, 76-84, 90-115