Η κανονική περίοδος του ΝΒΑ οδεύει προς την τελική της ευθεία και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανεβάζει στροφές. Μαζί του και οι Bucks. Οι πρωταθλητές έχτισαν από το 1ο ημίχρονο μία διψήφια διαφορά (έφτασε μέχρι και το +19 στο 25’) και νίκησαν σχετικά εύκολα τους Hawks 124-115, μειώνοντας στα δύο παιχνίδια την απόσταση που τους χωρίζει από το πρωτοπόρο Miami στην Ανατολή.

Ο “Greek Freak” ήταν ασταμάτητος. Πέτυχε 43 πόντους (τους 17 στην 1η περίοδο) με 15/22 σουτ, 12/17 βολές, κατέβασε 12 ριμπάουντ και οδήγησε το Milwaukee (42-25) στην 6η συνεχόμενη νίκη του. Πέραν του Έλληνα σούπερ σταρ σημαντική ήταν και η συνδρομή των Bobby Portis (23 πόντοι, 15 ριμπάουντ), Khris Middleton (23 πόντοι, 8 ασίστ) στην πρώτη νίκη των “ελαφιών” επί της Atlanta (31-34) έπειτα από δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Το ντέρμπι των πρωτοπόρων στις δύο περιφέρειες μόνο… ντέρμπι δεν ήταν. Οι Suns προηγήθηκαν ακόμα και με 27 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο και συνέτριψαν το Miami στην Florida 111-90, παίρνοντας παράλληλα και τη ρεβάνς για τη βαριά εντός έδρας ήττα του Ιανουαρίου (100-123). Το Phoenix (53-13) έγινε επίσης η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε μία θέση στα playoffs με αυτή τη νίκη. Συν τοις άλλοις, κατόρθωσε κάτι που είχε να κάνει από τη σεζόν 2006-07: έχει μία τουλάχιστον νίκη απέναντι και στις υπόλοιπες 29 ομάδες του πρωταθλήματος!

Οι… περσινοί Knicks εμφανίστηκαν στο Dallas, όπου κράτησαν τους Mavericks στο 31,4% και τους διέλυσαν 107-77 για 2η φορά φέτος και για 5η συνεχόμενη μέσα στο γήπεδό τους. Αυτή ήταν η 3η διαδοχική νίκη (ύστερα από 7 σερί ήττες) για τη Νέα Υόρκη (28-38), που προηγήθηκε ακόμα και με 32 πόντους διαφορά. Μόνο ο Luka Doncic (31 πόντοι, 11 ασίστ) διασώθηκε από τους Mavericks (40-26), οι οποίοι έχασαν τα πρώτα 19 τρίποντα που επιχείρησαν, τελείωσαν το ματς με 6/44 και ηττήθηκαν για πρώτη φορά έπειτα από 5 σερί νίκες.

Έκπληξη σημειώθηκε και στο Houston. Αν θεωρείται βέβαια πλέον έκπληξη μία ήττα των Lakers… Η ομάδα του Los Angeles ηττήθηκε τα ξημερώματα ακόμα και από τους Rockets με 139-130 στην παράταση. Ο Jalen Green (32 πόντοι) έκανε την καλύτερη φετινή εμφάνιση στο Houston (17-49), το οποίο προερχόταν από 13 ήττες στα τελευταία 14 παιχνίδια, την ώρα που ούτε το τριπλ-νταμπλ του LeBron James (23 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 12 ασίστ) ήταν αρκετό, για να αποτρέψει την 9η σερί εκτός έδρας ήττα των Lakers (28-37).

Οι Bulls χρειάστηκαν ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο, προκειμένου να καταβάλουν τους Pistons με 114-108 και να βάλουν τέλος σε ένα σερί 5 ηττών. Ο DeMar DeRozan πέτυχε 16 από τους 36 πόντους του στο 4ο δωδεκάλεπτο και ήταν ο κορυφαίος του Chicago (40-26), που πήρε τη νίκη, παρότι είχε 3/15 τρίποντα! Ο Cade Cunningham (22 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος στην 1η ήττα των Pistons (18-48) ύστερα από 3 συνεχόμενες νίκες.

Εύκολο βράδυ πέρασε η Minnesota απέναντι στην Oklahoma City, την οποία συνέτριψε 132-102, έχοντας προηγηθεί νωρίτερα ακόμα και με 34 πόντους διαφορά. Οι Timberwolves (38-29) έκαναν ρεκόρ ομάδας με 22/52 τρίποντα, εκ των οποίων τα 11 τα έβαλε ο Malik Beasley (33 πόντοι με 11/17 τρίποντα), φτάνοντας πολύ άνετα στην 6η συνεχόμενη νίκη, το μεγαλύτερο σερί τους από τη σεζόν 2003-04. Ο Aleksej Pokusevski (11 πόντοι, 5/8 σουτ, 4 ριμπάουντ σε 17’) ήταν ένας από τους λίγους διακριθέντες στην 4η διαδοχική ήττα της Thunder (20-46).

Ένα ξέφρενο σερί 0-16 ήταν αρκετό για τους Celtics στη Charlotte. Οι “κέλτες” μετέτρεψαν το 78-82 σε 78-98 στο 39’ και νίκησαν εύκολα τους Hornets (101-115), φτάνοντας τις 4 σερί νίκες και τις 15 στα τελευταία 17 παιχνίδια τους. Ο Jayson Tatum (44 πόντοι) ήταν πάλι σε τρομερή βραδιά, ενώ την 7η ήττα στους τελευταίους 10 αγώνες υπέστη η Charlotte (32-35).

Οι Clippers πέτυχαν 11 αναπάντητους πόντους στα τελευταία 2,5 λεπτά του αγώνα και κατέβαλαν τους Wizards με 115-109 στο L.A.. Ήταν σαν… deja vu της προηγούμενης φετινής αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων στην Ουάσινγκτον πριν από ενάμιση μήνα, όταν οι Clippers (35-33) έκαναν τη 2η μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του ΝΒΑ από το -35, για να νικήσουν τους Wizards (29-35).

Έκπληξη σημειώθηκε και στη Νέα Ορλεάνη, όπου το Orlando νίκησε τους Pelicans 108-102, οι οποίοι έπαιζαν χωρίς τον τραυματία Brandon Ingram και ηττήθηκαν για 3ο συνεχόμενο ματς.

Ο Nikola Jokic ήταν το αφεντικό στη νίκη των Nuggets στο Sacramento με 106-100, την 4η συνεχόμενη και τη 12η στα τελευταία 14 παιχνίδια. Ο Σέρβος σέντερ είχε απολογισμό 38 πόντους, 18 ριμπάουντ, 7 ασίστ για το Denver (40-26), την ώρα που οι Kings (24-44) μετρούν 6 ήττες σε 8 παιχνίδια μετά το all-star break.

Σαρωτική ήταν η Utah στο Σολτ Λέικ Σίτι, όπου διέλυσε το Portland 123-85, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 51 πόντους διαφορά στην 3η περίοδο (94-43 στο 33’)! Αυτή ήταν η 8η σερί εντός έδρας νίκη για την Jazz (41-24) και η 6η συνεχόμενη ήττα για τους Blazers (25-40), οι οποίοι έχουν χάσει αυτά τα παιχνίδια με συνολική διαφορά 194 πόντων και 32,3 κατά μέσο όρο!

Οι Raptors χάλασαν τη βραδιά του Gregg Popovich. Το Toronto (35-30) νίκησε εύκολα τους Spurs 119-104 στο San Antonio και δεν άφησε τον 73χρονο “Pop” να φτάσει τις 1.335 νίκες στην καριέρα του και να ξεπεράσει τον Don Nelson στην κορυφή του ιστορικού πίνακα. Οι Spurs (25-41) έχουν πλέον 3-36 φέτος, σε παιχνίδια που βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά πόντων!