Ένα ξέσπασμα των Σπερς στην 4η περίοδο ήταν αρκετό για να τους δώσει τη νίκη μέσα στη Βοστόνη. Οι πρωταθλητές επικράτησαν 111-89 των Σέλτικς, στο πρώτο χρονικά ματς του προγράμματος της Κυριακής (30/11), καθώς στο τελευταίο δωδεκάλεπτο επέβαλαν την ανωτερότητά τους και με επιμέρους 33-16 κατάφεραν να πανηγυρίσουν την 7η διαδοχική νίκη τους, αλλά και την 15η σερί κόντρα σε ομάδες της Ανατολής! Το Σαν Αντόνιο έφτασε τις 12 φετινές επιτυχίες σε 16 ματς και δείχνοντας πως βρίσκει τον ρυθμό του, είναι στην θέση της Σάουθουεστ και πλησιάζει τους Γκρίζλις και Ρόκετς, που παραμένουν μπροστά του. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι δεν είχαν δυνάμεις και λύσεις στην 4η περίοδο και γνώρισαν την 4η συνεχόμενη ήττα τους, φτάνοντας πλέον σε ρεκόρ 4-10. Οι πρωταθλητές δεν κατάφεραν να ξεφύγουν ως το 36΄ (σκορ 78-73 υπέρ τους), όμως στο φινάλε «κλείδωσαν» τους «πράσινους» και τον Ρόντο, βάζοντας στο παρκέ πολλές λύσεις στην επίθεση τόσο κοντά στο καλάθι (Ντιό, Ντάνκαν) όσο και από την περιφέρεια (Γκριν, Λέοναρντ). Στον αγώνα της Βοστόνης επέστρεψε στον πάγκο των Σπερς ο Γκρεγκ Πόποβιτς, που είχε αντικατασταθεί στα δύο τελευταία ματς από τον Ετόρε Μεσίνα, αλλά ενώ η ομάδα του σκόραρε 66π. στο δεύτερο ημίχρονο, τα πάντα κρίθηκαν από την άμυνα. Άλλωστε, ενώ ο τεχνικός των Σέλτικς, Μπραντ Στίβενς, έχει παραδεχθεί πως το επιθετικό παιχνίδι των «Σπιρουνιών» έχει επιρροές και στην δική του ομάδα, το μεγάλο πρόβλημα της Βοστόνης ήταν σε ένα ακόμη ματς η κακή άμυνα… Οι Σέλτικς είναι μόλις 28οι σε αυτό τον τομέα στη σεζόν, δεχόμενοι κατά μ.ο. 107,3π., ενώ οι Σπερς είναι στην κορυφή με μόλις 92,7.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Γκριν 16 (1), Σάλιντζερ 9 (1), Ζέλερ 7 (2/5διπ.-10ριμπ.), Μπράντλεϊ 11 (1), Ρόντο 2 (1/5διπ.-10ασ.), Τέρνερ 12, Μπας 10, Ολίνικ 3 (1), Θόρντον 10 (2/5τριπ.), Πάουελ 6, Γιανγκ 2, Πρέσεϊ.
ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Λέοναρντ 12 (1), Ντάνκαν 14 (4/12διπ.-8ριμπ.), Ντιό 15 (3/4τριπ.-7ριμπ.), Γκριν 18 (4/9τριπ.), Πάρκερ 9 (3/10διπ.-9ασ.), Τζινόμπιλι 7 (1/5τριπ.), Μπέινς 13, Μπελινέλι 5 (1), Μπόνερ 6, Τζόσεφ 8, Άντερσον, Έιρς 2, Ντέι 2.