Καθοριστική αποδείχθηκε η….ξεκούραση του Ντρέιμοντ Γκριν, με τους Ουόριορς να μετρούν την τρίτη τους απώλεια μέσα στην σεζόν, χάνοντας στο «Pepsi Center» του Ντένβερ από τους Νάγκετς με 112-110, με τον Λουκ Ουόλτον να σκέφτεται να τον ξεκουράσει και στο επερχόμενο παιχνίδι με τους Λέικερς, ξέροντας ότι μεγαλύτερη σημασία παίζει να έχει φρέσκια την ομάδα του, παρά τα ρεκόρ. Οι «Σβόλοι» με τον Ντανίλο Γκαλινάρι σε μεγάλα κέφια (28 π., 17/19 βολες, 5/14 σουτ) κατάφεραν να έχουν συνεχώς το προβάδισμα, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό με 109-102. Ωστόσο, με τους πρωταθλητές να διαθέτουν τα γνωστά «πολυβόλα», Κάρι και Τόμπσον, κατάφεραν να μειώσουν σε 112-110, με τον Κλέι Τόμπσον να αστοχεί στο τελευταίο τρίποντο, που θα τους έδινε δυνητικά μια νίκη. Εξαιρετικός ήταν και ο Ουίλ Μπάρτον (21 π.) για τους νικητές, ενώ ο Ντάρελ Άρθουρ (photo) είχε 18 πόντους (8/11 σουτ) και 11 ριμπάουντ. Για τους Ουόριορς, ο Στέφ Κάρι πέτυχε 38 πόντους (13/25 σουτ, 9 ασίστ), με τον Χάρισον Μπάρνς να έχει 18 πόντους και τον Κλέι Τόμπσον 17 πόντους.

Μια κρύο μια ζέστη είναι η φετινή σεζόν για τους Μπακς, οι οποίοι μετά την μεγάλη νίκη επί των Μπουλς το προηγούμενο βράδυ ηττήθηκαν στο «Verizon Center» από τους Ουίζαρντς με 106-101, με τους γηπεδούχους να κάνουν άλμα οκτάδας. Καταστροφική για τα «ελάφια» ήταν η 4η περίοδος, όπου το 71-74 έγινε 91-79, με τα «Ελάφια» να έχουν συνολικά 27 λάθη. Πολύ καλή εμφάνιση, συνέχεια αυτής με τους Μπουλς, έκανε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έχοντας 19 πόντους με 7/9 βολές, 6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 11 ριμπ., 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 6 λάθη σε 41 λεπτά συμμετοχής. Για τους Ουίζαρντς, επέστρεψε από τραυματισμό ο Μπράντλεϊ Μπίαλ (έχασε 16 παιχνίδια), έχοντας 11 πόντους, με τον Τζον Ουόλ να έχει 19 πόντους (6/14 σουτ). Τραυματίας αποχώρησε ο Ότο Πόρτερ (10 π.).

Σε πολύ καλό δρόμο φαίνεται να βρίσκονται οι Κλίπερς, οι οποίοι μετά το 104-90 επί του Μαϊάμι στο «Staples Center» έφτασαν τις 10 συνεχόμενες νίκες, και συνολικά στο 26-13, δίνοντας την δική τους μάχη με τους Θάντερ για την 3η θέση της Δύσης. Μεγαλύτερη αξία για την άνετη νίκη των Κλιπς δίνει και η απουσία του Ντε Αντρέ Τζόρνταν, ο οποίος έπαθε πνευμονία και αναγκάστηκε να απουσίασε έπειτα από 360 συνεχόμενα παιχνίδια, ενώ σταθερά εκτός είναι και ο Μπλέικ Γκρίφιν. Ο Κρις Πολ είχε 15 πόντους (6/17 σουτ) και 12 ασίστ, ενώ ο Κόουλ Όλντριχ, ο οποίος ξεκίνησε στην βασική πεντάδα, σκόραρε 19 πόντους (7 ριμπ.). Για τους Χιτ, ο Τζέραλντ Γκριν είχε 19 πόντους, με τον Ντουέιν Ουέιντ να έχει 16 πόντους (6/10 σουτ, 8 ριμπ.)