Από την στιγμή που προσπέρασαν τον σκόπελο των πρώην πρωταθλητών του NBA, Σαν Αντόνιο Σπερς, οι Κλίπερς συνεχίζουν να σκορπούν τρόμο, καταπίνοντας με ευκολία τους Ρόκετς με 128-95 και φτάνοντας στο 3-1.

Η ομάδα του Κέβιν Μακχέιλ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, ενώ η γνωστή πλέον τακτική του «Hack-a-Jordan» έγινε πράξη, με τις «Ρουκέτες» να στέλνουν τον Ντε Αντρέ Τζόρνταν 28 φορές στην γραμμή των ελευθέρων βολών στο πρώτο ημίχρονο, και συνολικά 34 (14/34 βολές). Έτσι κατάφεραν να προηγηθούν με 17-25 με συνεχόμενα τρίποντα του Τρέβορ Αρίζα, αλλά με τον Ντε Αντρέ Τζόρνταν να έχει 50% σε εκείνο το σημείο στις βολές (7/14) βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 30-33 με το κλείσιμο της 1ης περιόδου. Οι Κλίπερς με ένα σερί 12-0 προηγήθηκαν με 42-37, αλλά με τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει τέσσερα μαζεμένα φάουλ πάνω στον Ντε Αντρέ Τζόρνταν, οι Ρόκετς προηγήθηκαν εκ νέου με 47-49. Το ημίχρονο έκλεισε με 60-54 για τους γηπεδούχους με τον Τζόρνταν να έχει 10/28 βολές με τον συνολικό αριθμό των βολών που επιχείρησε να αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ για ένα ημίχρονο! Το ρεκόρ σε έναν αγώνα πλέι-οφ το κρατούσε,και το κρατάει ακόμα τελικά, o Σακιλ Ο’Νιλ με 39 από τους τελικούς του ΝΒΑ ανάμεσα στους Λέικερς και τους Πέισερς το 2000.

Μια διαφορετική ιστορία ήταν το δεύτερο ημίχρονο, όπου οι Κλίπερς με ένα εμφατικό επιμέρους σερί 29-7, έφτασαν στο 89-61 καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, με τους παίκτες των Ρόκετς να είναι φανερά εκνευρισμένοι, με τον Ντουάιτ Χάουαρντ να αποβάλλεται με τεχνική ποινή (δέχθηκε συνολικά δυο στο παιχνίδι) και 6ο φάουλ στην τέταρτη περίοδο. Ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν είχε 26 πόντους με 6/7 δίποντα, 14/34 βολές και 17 ριμπάουντ, με τον Μπλέικ Γκρίφιν να σκοράρει 21 πόντους (8 ριμπ.). Ο J.J Ρέντινγκ ήταν καθοριστικός στην 3η περίοδο πετυχαίνοντας τους 15 από τους συνολικά 18 πόντους του, ενώ ο Κρις Πολ είχε 15 πόντους με 12 ασίστ. Για το Χιούστον, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 21 πόντους με 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ ο e2S3O9HlrVI είχε 18 πόντους με 8 ριμπάουντ. Το πρώτο του καλάθι σε αγώνα playoffs πέτυχε ο Κώστας Παπανικολάου με ένα χουκ μπροστά στον Γκλέν Ντέιβις στην τέταρτη περίοδο, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 2 πόντους με 1/2 σουτ και 1 ριμπάουντ σε 10 λεπτά συμμετοχής.