Δια περιπάτου έφτασαν στο 1-0 στην σειρά των τελικών οι Καβς, οι οποίοι έστησαν ακόμα ένα πάρτι στην Quicken Loans Arena κερδίζοντας τους κουρασμένους Ράπτορς με 115-84, και φτάνοντας στο 9-0 στα παιχνίδια της postseason, με τον Τάιρον Λου να έχει ακριβώς το ίδιο ξεκίνημα που είχε ο Πάτ Ραϊλει το 1981-82, όπου και κέρδισε το πρωτάθλημα, ενώ είναι η πέμπτη ομάδα που έχει τέτοιο ξεκίνημα, με την τελευταία να είναι οι Σπερς το 2012.

Στο παιχνίδι, οι Ράπτορς ξεκίνησαν πιο δυνατά, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-9 και 18-21, με τον ΝτεΡοζάν να σκοράρει 12 πόντους στο πρώτο δωδεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 33-28 για τους Καβαλίερς. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε η απόλυτη κατηφόρα, οι Καναδοί είχαν 11 συνεχόμενα άστοχα σουτ, η διαφορά ανέβηκε στο +15 (45-30), για να κλείσει το ημίχρονο με 66-44, με τους γηπεδούχους να έχουν σχεδόν 67% εντός παιδιάς στο πρώτο ημίχρονο, και συνολικά 7/20 τρίποντα στο παιχνίδι, παίρνοντας σκορ από 11 παίκτες. Οι Καβς συνέχισαν να προσφέρουν θέαμα και στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας άνετα στο τελικό +31.

Ο Κάιρι Έρβινγκ σκόραρε 27 πόντους (11/17 σουτ), με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να έχει 24 πόντους με 11/13 σουτ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ο ΝτεΜάρ ΝτεΡοζάν σκόραρε συνολικά 18 πόντους (9/17 σουτ), με τον Κάιλι Λάουερι να μένε πολύ χαμηλά με 8 πόντους με 0/7 τρίποντα.