Η δύναμη της (καλύτερης φέτος στο ΝΒΑ, με συνολικό ρεκόρ 44-3!) έδρας «μίλησε» για το Γκόλντεν Στέιτ, το οποίο υπέταξε 110-106 το Χιούστον τα ξημερώματα της Τετάρτης (20/5) και πέτυχε το 1-0 στην σειρά των δυτικών τελικών! Η ομάδα του Στιβ Κερ κατόρθωσε να «γυρίσει» από το -16 της 2ης περιόδου και να πάρει τη νίκη χάρη στο εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο του Σον Λίβινγκστον, που πέτυχε τους 16 από τους 18π. του ως την ανάπαυλα. Αλλά και τον… λόγο του MVP Στεφ Κάρι, που πέτυχε 34π. με 6/11τριπ. και ήταν εκείνος που «σφράγισε» τη νίκη των Ουόριορς στο 4ο δωδεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν την 5η φετινή νίκη τους επί των Τεξανών σε ισάριθμα ματς (μετά το 4-0 της κανονικής σεζόν) και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους Τελικούς, αν και το ξεκίνημά τους δεν ήταν καλό… Οι Ρόκετς προηγήθηκαν 9-2 στο 3΄, αλλά ο Κλέι Τόμπσον με 7 σερί πόντους ισοφάρισε και 5π. του Κάρι έφεραν το Γκόλντεν Στέιτ μπροστά με 14-12 στο 6΄. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και προσπέρασαν και πάλι, με 31-24 στο τέλος της 1ης περιόδου, παρά την προσωρινή αποχώρηση του Ντουάιτ Χάουαρντ. Ο «Superman», που χτύπησε στο γόνατο όταν ο συμπαίκτης του, Τζος Σμιθ έπεσε άτσαλα πάνω του, επέστρεψε αλλά αγωνίστηκε μόλις 26΄. Στο 2ο δωδεκάλεπτο, πάντως, το Χιούστον είχε ακόμη καλύτερο ρυθμό και έφτασε στο 49-33 του 17΄, έχοντας 32π. μέσα στη ρακέτα -έναντι 12 των Ουόριορς- και 16π. από τον πάγκο (έναντι 5 των αντιπάλων τους).

Το τελευταίο στοιχείο άλλαξε από την είσοδο του Σον Λίβινγκστον και την απόφαση του κόουτς Στιβ Κερ να χαμηλώσει το σχήμα των Ουόριορς. Η παρουσία 3 γκαρντ (Κάρι-Τόμπσον-Λίβινγκστον) και 2 «κοντών» φόργουορντ (Μπαρνς, Γκριν) άλλαξε τα δεδομένα και το Γκόλντεν Στέιτ, που παράλληλα κράτησε και τον Τζέιμς Χάρντεν στους 7π. ως την ανάπαυλα, πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 25-6 και κατάφερε να «επιστρέψει» και να προηγηθεί με 58-55 στο ημίχρονο! Ο Χάρντεν ανέβασε την επιθετική παραγωγικότητά του στην 3η περίοδο, στην οποία σκόραρε 11π., αλλά το Χιούστον δεν κατάφερε να πάρει άλλη φορά το προβάδισμα, μένοντας πίσω με 84-79 στο 36΄. Ο σταρ των Ρόκετς πέτυχε και 10 γρήγορους πόντους στο πρώτο μισό του 4ου δωδεκαλεπτου, όμως δεν σκόραρε στα τελευταία 6 λεπτά… Ωστόσο, το Χιούστον έμεινε κοντά στο σκορ και στα 5 λεπτά για το φινάλε ισοφάρισε 97-97.

Οι 7π. του Μπαρνς στην 4η περίοδο και το νέο «ξέσπασμα» του Στεφ Κάρι (έφτασε τα 5 φετινά ματς στα πλέι-οφς με +6 εύστοχα τρίποντα!), όμως, οδήγησε σε ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων για το 108-97 στο 46΄, αν και οι «Ρουκέτες» δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους. Με δικό τους σερί 9-0 οι παίκτες του κόουτς Κέβιν ΜακΧέιλ μείωσαν σε 108-106, με τρίποντο του εκπληκτικού και το βράδυ της Τρίτης Τρέβορ Αρίζα, στα 14,6΄΄! Η αντεπίθεση των Ρόκετς, όμως, δεν ολοκληρώθηκε, αφού ο Κάρι έδωσε τέλος στο ματς με 2/2βολ. στα 11,8΄΄, που διαμόρφωσαν και το τελικό 110-106. Με τους ηττημένους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με 10 χαμένες βολές (18/28). Οι Ουόριορς είχαν 14/22, αλλά και 10/29τρι.π, ενώ το Χιούστον, ομάδα με τα περισσότερα τρίποντα στη σεζόν (με 935 εύστοχα στην ρέγκιουλαρ-σίζον) 8/22 σουτ πίσω από τα 7,25μ.. Πολύτιμη βοήθεια  για τους νικητές από τον Ντρέιμοντ Γκριν με 13π.-12ριμπ.-8ασ., ενώ για το Χιούστον δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Κώστας Παπανικολάου.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Μπαρνς 14 (2/6τριπ,), Γκριν 13 (6/10διπ.-0/3τριπ.-12ριμπ.-8ασ., Μπόγκουτ, Τόμπσον 15 (5/11διπ.-1/7τριπ.), Κάρι 34 (7/12διπ.-6/11τριπ.-6ριμπ.-5ασ.), Ιγκουοντάλα 4, Λι 2, Λίβινγκστον 18 (6/8διπ.-7ριμπ.), Εζέλι 6, Μπαρμπόσα 4 (1/2τριπ.),
ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (ΜακΧέιλ): Αρίζα 20 (4/5τριπ.), Σμιθ 17 (2/6τριπ.), Χάουαρντ 7 (3/7διπ.-13ριμπ.-5 λάθη), Χάρντεν 28 (10/17διπ.-1/3τριπ.-11ριμπ.-9ασ.), Τέρι 7 (1/4τριπ.), Τζόουνς 5, Πριτζιόνι 4 (2/3διπ.,-4ασ.), Καπελά 9 (4/4διπ.-4ριμπ.), Μπρούερ 9.

Ο (μπαμπάς) Κάρι είχε και πάλι μία “συνηθισμένη μέρα στο γραφείο” με τους 34π., αλλά στο φινάλε, την παράσταση “έκλεψε” η 2 ετών κόρη του, Ράιλι, η οποία τον συνόδευσε στην συνέντευξη Τύπου και κατάφερε να πάρει πάνω της όλα τα βλέμματα από τις δηλώσεις του πατέρα της! Χαιρετώντας τους δημοσιογράφους και ζητώντας από τον σταρ των Ουόριορς να κάνει ησυχία, ενώ κρύφτηκε και κάτω από το τραπέζι!!!