Μία σεζόν κι ένας 1ος γύρος των πλέι-οφς γεμάτος highlights του MVP της ρέγκιουλαρ-σίζον, Στεφ Κάρι. Μία χρονιά με μεγάλες σε έκταση νίκες, με χορούς και πανηγύρια και με τρίποντα σαν λέι-απ και σαν σε προπόνηση! Ωστόσο, εδώ και 5 μέρες, οι Ουόριορς έχουν χάσει αυτό το τελευταίο χαρακτηριστικό τους. Η καλύτερη ομάδα, βάσει ρεκόρ, της κανονικής περιόδου, βρίσκεται για πρώτη φορά με την πλάτη -όχι ακριβώς στον τοίχο, αλλά- απέναντι στους Γκρίζλις. Κι αν ορισμένοι θεωρούσαν πως μία βραδιά 90 πόντων, όπως στην ήττα στον 2ο δυτικό ημιτελικό από τις «Αρκούδες», δύσκολα θα επαναληφθεί για μία ομάδα με μ.ο. 110π. στην κανονική περίοδο και 107π. στις 5 πρώτες νίκες της στην ποστ-σίζον, έπεσαν άμεσα έξω. Το Γκόλντεν Στέιτ βρίσκεται πια πίσω με 2-1 από το Μέμφις, καθώς και στο 3ο ματς ήταν ακόμη χειρότερο, σκοράροντας μόλις 89π.. Κοινώς, 21 λιγότερους από όσους στα 82 πρώτα παιχνίδια τους και 13 από όσους πετυχαίνουν στα πλέι-οφς (μ.ο. 102,1)…

Ένας από τους λόγους αυτής της πτώσης της παραγωγικότητας της ομάδας του κόουτς Στιβ Κερ είναι τα σουτ τριών πόντων. Οι παίκτες του σουτάρουν στην ποστ-σίζον με 35,6% από τα 7,25μ., όμως ενώ στον πρώτο (νικηφόρο) αγώνα με τους Γκρίζλις είχε 12/28τριπ., στον 2ο και τον 3ο είχαν από 6/26 και συνολικά 12/56, δηλαδή μόλις 23,1%… Ποσοστό το οποίο στην κανονική σεζόν σημείωσαν μόνο 4 φορές, εναντίον των Φιλαντέλφια (7/29), Σακραμέντο (6/27), Λ.Α. Κλίπερς (6/28) και Μινεσότα (5/22)! Είναι επίσης χαρακτηριστικό πως εναντίον του Μέμφις στην ρέγκιουλαρ-σίζον είχαν 38-86τριπ. και 44%. Αλλά στη ημιτελική σειρά, οι «Αρκούδες» έχουν καταφέρει και να αναγκάσουν τους αντιπάλους τους σε άσχημες επιλογές, και εκτός από την καλή περιφερειακή άμυνα, έχουν κόψει και τους διαδρόμους προς το καλάθι. Αφού και από τις 28 βολές των Ουόριορς στο 3ο ματς, οι 18 ήταν στην 4η περίοδο και όταν ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί… Ήταν η πρώτη φορά που οι Ουόριορς ηττήθηκαν σε διαδοχικά ματς μετά τον Ιανουάριο!