Λίγο πριν το τζάμπολ στο Staples Center του Λος Άντζελες, για το παιχνίδι των Λέικερς με τους Πέισερς, ο Κόμπε Μπράιαντ ανακοίνωσε ότι στο τέλος της σεζόν θα αποσυρθεί, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να αποκτήσει ξεχωριστό χαρακτήρα, με τους φίλους των γηπεδούχων να απογοητεύονται στο φινάλε καθώς οι Πέισερς επικράτησαν με 107-103, χαλώντας το πάρτι που είχε στηθεί για τον Κόμπε. Οι Λέικερς προσπάθησαν να κάνουν μια μεγάλη επιστροφή, φτάνοντας από το -22 (46-68), στο 103-104, με τρίποντο του Κόμπε στα 12” (video), με τον μεγάλο σταρ των γηπεδούχων να αστοχεί στο τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση. Ο Κόμπε είχε 13 πόντους (4/20 σουτ), με τους Νικ Γιάνγκ (6/14 τριπ.) και Τζόρνταν Κλάρκσον (8/15 σουτ, 10 ριμπ.), να έχουν από 22 πόντους ο καθένας. Για τους νικητές, σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Πολ Τζόρτζ έδειξε την αγωνιστική του άνοδο, έχοντας 39 πόντους με 10/21 σουτ.

Την δική τους ρεβάνς πήραν οι Ρόκετς για την ήττα τους από τους Νικς στο Χιούστον, καθώς με την σειρά τους επικράτησαν στο Madison Square Garden με 116-111, σε ένα τρομερό παιχνίδι, τους χωρίς Καρμέλο Άντονι, γηπεδούχων. Οι Νικς προηγήθηκαν με 91-77 με 8 λεπτά να απομένουν για το τέλος, αλλά οι «Ρουκέτες» με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισοφαρίσουν με «τρελό» τρίποντο του Μάρκους Θόρτον σε 101-101, για να πάρουν τη νίκη στην παράταση. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 26 πόντους με 0/7 τρίποντα (10/28 σουτ, 7 ριμπ., 9 ασίστ), με τους Μάρκους Θόρτον (6/11 σουτ) και Κλιντ Καπέλα (7/11 σουτ, 11 ριμπ.) να έχουν από 18 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 20 πόντους (8/13 σουτ) και 13 ριμπάουντ.