Ήταν μόλις η 3η φετινή φορά που το Γκόλντεν Στέιτ έμεινε κάτω από τους 100π.. Ωστόσο, οι πρωταθλητές “επιβίωσαν” της άμυνας του Κλίβελαντ και νίκησαν 89-83 τους Καβς τα ξημερώματα του Σαββάτου (26/12), στο 3ο ματς του προγράμματος των Χριστουγέννων! Οι Ουόριορς δεν “υπνωτίστηκαν” από τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και παρά το δύσκολο επιθετικό βράδυ τους (είχαν σκοράρει 95π. στην μοναδική ήττα τους στη σεζόν, στο Μιλγουόκι, και 97π. στην κανονική διάρκεια της νίκης 107-99 επί των Νετς στην παράταση), διεύρυναν το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία του ΝΒΑ με ρεκόρ 28-1! Παράλληλα, έδωσαν τέλος στο σερί 6 νικών των πρωτοπόρων (19-8) της Ανατολής Καβαλίερς και σημείωσαν την… 32η διαδοχική εντός έδρας νίκη τους στην κανονική σεζόν (14 φέτος και 18 πέρσι)! Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη επικράτηση επί της παρέας του ΛεΜπρον Τζέιμς, μετά το σερί 3 νικών στους ισάριθμους τελευταίους περσινούς Τελικούς.

Ένα τόσο παράξενο ματς για το Γκόλντεν Στέιτ (χειρότερη επιθετική παραγωγικότητα της σεζόν σε αγώνα, 3η περίοδο με 64π. και ημίχρονο με 45π.), που φέτος έχει την κορυφαία επίθεση στη Λίγκα με μ.ό. 115,5π.(!), δεν θα μπορούσε παρά να έχει και… παράδοξους πρωταγωνιστές. Οι Καβς κράτησαν τον καλύτερο φετινό σκόρερ του πρωταθλήματος (με 31,2π.), Στεφ Κάρι, στους 19π. και τον Κλέι Τόμπσον στους 18, όμως οι γηπεδούχοι είχαν άλλες λύσεις. Κυρίως από τον Ντρέιμοντ Γκριν, που “άγγιξε” το 5ο τριπλ-νταμπλ στη σεζόν, με 22π.-15ριμπ.-7ασ., αλλά και από τον πάγκο με τον εκπληκτικό Σον Λίβινγκστον, που πέτυχε 16π. με 8/9διπ.! Μάλιστα, ο τελευταίος ήταν “κλειδί” στο περίφημο Small-Ball των Ουόριορς, που κόντυναν το σχήμα τους στην 4η περίοδο και πήραν το παχνίδι, λίγη ώρα μετά τη νίκη του Μαϊάμι επί της Νέας Ορλεάνης και του θριάμβου του Σικάγο μέσα στην Οκλαχόμα Σίτι!

Με τους Καβαλίερς να “γυρίζουν” από το 28-19 του 1ου δωδεκαλέπτου και να εκμεταλλεύονται τη μικρή απουσία του Κάρι, που πήγε για 7-8 λεπτά στα αποδυτήρια με ενοχλήσεις στη γάμπα, το Γκόλντεν Στέιτ δεν κατάφερνε να ξεφεύγει (45-42ημίχρ., 64-59 στο τέλος της 3ης περιόδου) και χαμήλωσε και πάλι το σχήμα του. Ο υπηρεσιακός κόουτς, Λουκ Ουόλτον, έριξε στο παρκέ την 5αδα των Κάρι, Τόμπσον, Λίβινγκστον, Ιγκουοντάλα και Γκριν και προηγήθηκε 81-71 στο 45΄! Μονάχα που το Κλίβελαντ δεν έλεγε να “παραδοθεί”… Με σερί 6-0 μείωσε 81-77, όμως στο 1:33΄΄ ο ΛεΜπρον αστόχησε σε δύο βολές και εκεί “μίλησε” ο περσινός MVP, Στεφ Κάρι (έφτασε τα 102 σερί ματς με τουλάχιστον ένα εύστοχο τρίποντο-2η καλύτερη επίδοση στην ιστορία!), με δύο λέι-απ, για το 85-80 στα 57,6΄΄ ΛεΜπρον έχασε άλλη μία βολή και ένα τρίποντο στα 12,7΄΄, πριν οι Ιγκουοντάλα και Γκριν με 4 βολές “κλειδώσουν” το ματς για τους πρωταθλητές.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ (Ουόλτον): Ρας, Γκριν 22 (6/14διπ.-2/3τριπ.-15ριμπ.-7ασ.), Μπόγκουτ 4, Τόμπσον 18 (5/12διπ.-1/4τριπ.), Κάριμ 19 (5/11διπ.-1/4τριπ.-7ριμπ.-7ασ.), Ιγκουοντάλα 7 (1/5τριπ.), Λίβινγκστον 16 (8/9διπ.-3ριμπ.), Εζέλι 3, Μπαρμπόσα, Σπέιτς, Κλαρκ, ΜακΑντου
ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ (Μπλατ): Τζέιμς 25 (9/21διπ.-1/5τριπ.-4/9βολ.-9ριμπ.-2ασ.), Λαβ 10 (5/11διπ.-0/5τριπ.-18ριμπ.-2κοψ.), Μοζγκόφ, Σμιθ 14 (4/8τριπ.), Ίρβινγκ 13 (4/9διπ.-0/6τριπ.), Ντελαβεντόβα 10 (4/8διπ.-0/3τριπ.), Τόμπσον 8 (3/6διπ.-10ριμπ.), Σάμπερτ, Τζόουνς, Ουίλιαμς 3.