Το τελευταίο ματς του Κόμπι Μπράιαντ στο Χιούστον ήταν παράλληλα και οι τελευταίες ελπίδες των Ρόκετς για είσοδο στα πλέι-οφς της Δύσης. Και οι Τεξανοί θέλουν να τις εξαντλήσουν… Οι «Ρουκέτες» επιβλήθηκαν 130-110 των Λέικερς, λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής (10/4) και συνεχίζουν να στοχεύουν στην 8η και τελευταία θέση της Περιφέρειας, αν και ο σταρ του Λ.Α…. πήγε να τους «χαλάσει» την βραδιά. Ο Κόμπι, που αποθεώθηκε τόσο κατά την παρουσίασή του (με βίντεο από τον φόργουορντ των γηπεδούχων και συμπαίκτη του στον τίτλο των «Λιμναίων» το 2009, Τρέβορ Αρίζα) όσο και κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, πέτυχε 15π. στην 1η περίοδο(!) και τελείωσε το ματς με 35 (με 6/11διπ.-4/11τριπ.-11/11βολ. σε 27΄΄!), όμως ο Τζέιμς Χάρντεν και η ομάδα του πόνταραν στην επιδίωξη και… “επιβίωσή” τους και στα συνολικά 17/41τριπ.! Το 9ο Χιούστον έφτασε σε ρεκόρ 39-41 και παρέμεινε κοντά στην 8η Γιούτα, που έχει 40-40 μετά τη νίκη της με 100-84 (Χέιγουορντ, Λάιλς από 22π.) μέσα στο Ντένβερ (Μουντιέι,Τζόκιτς από 19π.), λίγα λεπτά αργότερα.

Οι Ρόκετς, δυσκολεύτηκαν ως και τα μέσα του 4ου δωδεκαλέπτου, με σκορ 97-93, στηρίχτηκαν στους 12π. του Χάρντεν στην περίοδο, με τον Αμερικανό γκαρντ να τελειώνει τον αγώνα με 40π. (8/17διπ.-6/14τριπ.-6/8βολ.-13ασ.), να σκοράρει 40+ για 11η φορά φέτος και 26η ως «Τεξανός» και να ισοφαρίζει τον Έλβιν Χέιζ στην 2η θέση του Χιούστον σε αυτή την κατηγορία! Ο Μπράιαντ, μετά τους 15π. του 1ου δωδεκαλέπτου, έμεινε στον πάγκο ως το ημίχρονο (55-53), όμως πέτυχε άλλους 14 στην 3η περίοδο, εκ των οποίων οι 9 συνεχόμενοι για να βοηθήσει τους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 76-71, μετά το προσωρινό +12 των Ρόκετς. Οι Λέικερς (Κλάρκσον 21π.), αν και ουραγοί στην Δύση (16-64), είχαν 6/7τριπ. στην αρχή του 4ου δωδεκαλέπτου (12/28 συνολικά) και μείωσαν 97-93, αλλά στο φινάλε «πλήρωσαν» τα 19 λάθη και τις λύσεις των Ρόκετς (Αρίζα και Μπέβερλι από 19π.), που σκόραραν 42π. στην τελευταία περίοδο! Ο Κόμπι Μπράιαντ, που ετοιμάζεται για το τελευταίο -και «πανάκριβο»- ματς της καριέρας του με τους Τζαζ (σ.σ. :13/4) και νωρίτερα αποθεώθηκε από αθλητές της Nike, πλησίασε τη φετινό season-high του (38π.) και στο φινάλε καταχειροκροτήθηκε και αγκάλιασε τον θρύλο του Χιούστον, Χακίμ Ολάζουον.

Οι Ρόκετς δεν έμειναν κοντά μόνο στην Γιούτα, αλλά μαζί με τους Τζαζ πλησίασαν και το 7ο Ντάλας, που ηττήθηκε λίγο αργότερα στο Λ.Α. από τους Κλίπερς με 98-91 και «έπεσε» στο 41-39. Οι Μαβς δεν κατάφεραν να «κλειδώσουν» την πρόκριση στην ποστ-σίζον και να φτάσουν στην 6η θέση το Μέμφις (42-38), αφού αν και βρέθηκαν κοντά στο σκορ στην 1η περίοδο (23-21) και το ημίχρονο (49-47), έχασαν την επαφή στο 3ο δωδεκάλεπτο και ηττήθηκαν έπειτα από 6 συνεχόμενες νίκες στη σεζόν. Σε αυτό το διάστημα, οι «Κλιπς» (4οι στην Δύση με 52-28 και 5 σερί νίκες) πέτυχαν επιμέρους 27-12 και ξέφυγαν με 17π. διαφορά, με μπροστάρηδες τους Τζαμάλ Κρόφορντ και Τζέι-Τζέι Ρέντικ. Ο πρώτος είχε 22π. από τον πάγκο, με 3/7διπ.-4/6τριπ. σε 27΄ και ο Ρέντικ 20π. σε 30΄, με 4/6διπ.-4/4τριπ.! Για το Ντάλας δεν έφταναν 21π. του Ρέιμοντ Φέλτον από τον πάγκο, ούτε οι 15π. του Ντερόν Ουίλιαμς και οι 14 του Ντιρκ Νοβίτσκι. Καθώς οι γηπεδούχοι είχαν βοήθεια και από τον Μπλέικ Γκρίφιν (17π.-7/18διπ.-11ριμπ.-7ασ.) και δεν τους στοίχισαν οι 22 χαμένες βολές (15/37), εκ των οποίων οι… 17 του ΝτιΆντρε Τζόρνταν (14π.-10ριμπ.-6/23βολ.).

Στο πρώτο ματς της Κυριακής, στην Ουάσινγκτον, οι αδιάφοροι και εδώ και 48 ώρες και μαθηματικά εκτός πλέι-οφς Ανατολής Ουίζαρντς έκαναν μία μίνι έκπληξη νικώντας την Σάρλοτ με 113-98! Οι πρωτευουσιάνοι (10οι με ρεκόρ 39-41), μάλιστα, αγωνίστηκαν χωρίς τον μεγάλο σταρ τους, Τζον Ουόλ και κατά την διάρκεια της αναμέτρησης είδαν και τον Μπράντλεϊ Μπιλ να αποχωρεί με ενοχλήσεις στη λεκάνη, όμως πέτυχαν μία νίκη γοήτρου που… «πλήγωσε» τους Χόρνετς. Οι «Σφήκες», μετά την ήττα τους, «έπεσαν» στο 46-34 και έμειναν στην 6η θέση, χάνοντας παράλληλα την ευκαιρία να ξεπεράσουν το 5ο Μαϊάμι (46-33), να φτάσουν τους Σέλτικς (47-33) στην 4η θέση και να συνεχίσουν να διεκδικούν την 3η θέση (Ατλάντα 48-32)… Η Ουάσινγκτον επικράτησε χάρη στους 21π. του Μαρτσίν Γκορτατ και την βοήθεια των Ραμόν Σέσιονς (15π.-11ασ.) και Μάρκους Θόρντον (16π.), αφού για τους Χόρνετς δεν ήταν αρκετοί οι 18π.-11ριμπ. του ρούκι Φρανκ Καμίνσκι και οι προσπάθειες των Κέμπα Ουόκερ (16π.) και Μάρβιν Ουίλιαμς (14π.).