Λένε πως τα σπουδαία ματς τα κερδίζουν οι σπουδαίοι παίκτες. Μονάχα που ο θρίαμβος των Καβς επί των Ουόριορς με 96-91 στον 3ο Τελικό του ΝΒΑ, τα ξημερώματα της Τετάρτης (10/6), ήταν μία νίκη στις λεπτομέρειες. Παρά τους 40π. του ΛεΜπρον Τζέιμς! Και τις λεπτομέρειες και όλα τα «μικρά» -αλλά συνάμα τόσο μεγάλα- πράγματα στο παρκέ του Κλίβελαντ τα έκανε ο (ξανά) απρόσμενος «ήρωας» Μάθιου Ντελαβεντόβα. Οι Καβαλίερς πέτυχαν το 2-1 και το βράδυ της Πέμπτης, πάλι στην έδρα τους, θα έχουν την ευκαιρία να φτάσουν μία νίκη μακριά από το παρθενικό πρωτάθλημα της ιστορίας τους! Ωστόσο, ενώ αν συμβεί αυτό θα είναι κάτι που θα φέρει σαφώς την υπογραφή του ΛεΜπρον, το… χαρτί και το μελάνι τα (του) το έχει φέρει ο «Delly».

lebron-james1-cavs-warriors-2-1

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με τη… βοήθεια του κοινούς τους, έπαιξαν για τρία δωδεκάλεπτα με το μυαλό των Ουόριορς και κυρίως, ως το 36΄ έπαιξαν καταπληκτική άμυνα. Μέχρι να… αρχίζουν να παίζουν και οι αντίπαλοί τους. Ακόμη, όμως, και όταν το Γκόλντεν Στέιτ πέτυχε την προσωρινή ανατροπή και με μπροστάρη τον φετινό MVP Στεφ Κάρι «γύρισε» από το -20 του 33΄ (με σκορ 68-48) και μείωσε στο 81-80 στα 2:45΄΄ για τη λήξη, ο Μάθιου Ντελαβεντόβα ήταν και πάλι εκεί. Ο Αυστραλός γκαρντ, που υποχρέωσε τον Κάρι σε 3π. στο πρώτο ημίχρονο και αρχή με 1/7 σουτ, δεν ήταν μόνο «ενοχλητικός» στην άμυνα, όπως στον 2ο αγώνα. Αλλά, δεν σκόραρε απλώς 20π., καθώς ήταν καθοριστικός εκεί που έπρεπε.

lebron-james-cavs-warriors-2-1

Ο «Delly» ήταν εκείνος που πέτυχε 10π. στην 3η περίοδο, για το 72-55 της ομάδας του, έχοντας ως εκείνο το σημείο συνολικά στους 10π. τον Κάρι. Και όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο, σημείωσε ένα εντυπωσιακό γκολ-φάουλ στα 2:27΄΄ για το 84-80, που συνοδεύτηκε από τρίποντο του Τζέιμς! Ο Ντελαβεντόβα, όπως και με τις νικητήριες βολές του 2ου Τελικού, ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή και στα 51,9΄΄, για το 90-83, που έγινε 92-83 με κλέψιμο και βολές του ΛεΜπρον στα 50,3΄΄, αλλά… Οι Ουόριορς, που πέτυχαν την χειρότερη φετινή επίδοσή τους σε σκορ στο ημίχρονο (πίσω με 44-37 στην ανάπαυλα) «αφυπνίστηκαν» αργά, αλλά έδειξαν να έχουν «βενζίνη» ως το τέλος.

delavedova-panigirizei-cavs-warriors-2-1

Η ομάδα του Στιβ Κερ, που δεν υπήρχε στο παρκέ για 36΄, βρήκε ρυθμό στο 4ο δωδεκάλεπτο και επιχείρησε την 5η ανατροπή στα πλέι-οφς από -13 και την 2η από το -20 (κάτι που έκανε στον 1ο γύρο στη Νέα Ορλεάνη), χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι Ουόριορς στηρίχτηκαν αρχικά στην βοήθεια του Ντέιβιντ Λι και στις δύο πλευρές του παρκέ, αν και ο πρώην παίκτης των Νικς και άλλοτε All-Star αγωνίστηκε για 13΄ και για πρώτη φορά στους Τελικούς. Το Γκόλντεν Στέιτ κέρδισε στα ριμπάουντ (46 έναντι 43-παρά τη νέο καλό ματς του Τρίσταν Τόμπσον των Καβς σε αυτόν τον τομέα), όμως βρήκε κουράγιο να επιστρέψει για λίγο χάρη στον Κάρι. Ο άστοχος στα προηγούμενα ματς σταρ των Ουόριορς πέτυχε τους 24 από τους 27π. του στο 2ο ημίχρονο και τους 17 εξ αυτών (με 5/9τριπ.) στην 4η περίοδο, αλλά η ομάδα του «πλήρωσε» το άσχημο ξεκίνημα και την αστοχία της (24/54διπ.-12/34τριπ.-ο Μπαρνς είχε 0/8 σουτ). Μάλιστα, παρά το -9 (με 92-83) των 50΄΄, με τρίποντο μείωσε και σε 94-91 στα 18,8΄΄, αλλά χωρίς συνέχεια…

curry-stenahorimenos-cavs-warriors-2-1

Σε αντίθεση με τον Κάρι, το μεγάλο ματς του ΛεΜπρον δεν πήγε χαμένο, αφού ο σταρ των Καβς πέτυχε 40π. και με συνολικά 123π. στη σειρά ξεπέρασε τον Ρικ Μπάρι σε πόντους σε 3 πρώτους Τελικούς στην ιστορία της Λίγκας! Ο (ηγέτης των Ουόριορς στον τελευταίο προ 40ετίας τίτλο τουςΜπάρι, των Σαν Φρανσίσκο Ουόριορς είχε 122π. στους 3 πρώτους αγώνες με τους Φιλαδέλφεια Σίξερς το 1967, αλλά οι τελευταίοι κατέκτησαν τον τίτλο με 4-2… Οι Καβαλίερς κατάφεραν να υποτάξουν την πιο αποδοτική εκτός έδρας ομάδα της σεζόν, καθώς οι Ουόριορς πριν την επίσκεψη στο Οχάιο μετρούσαν ρεκόρ 28-13 στην κανονική σεζόν και 5-2 στα πλέι-οφς (σύνολο 33-15) μακριά από το Όκλαντ. Παράλληλα, οι Καβς έδειξαν και πάλι και την δύναμη της δικής τους έδρας, διότι μετά τον Ιανουάριο έχουν επιμέρους 27-2 στα τελευταία 29 παιχνίδια στο «σπίτι» τους! Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, πάντως, είχε άλλη μία προσωρινή ατυχία, με τον Ιμάν Σάμπερτ να αποχωρεί για τα αποδυτήρια στο 7΄ με πρόβλημα στον ώμο, αν και επέστρεψε στα μέσα του 2ου δωδεκαλέπτου.

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπλατ): Τζέιμς 40 (12/28διπ.-2/6τριπ.-12ριμπ.-8ασ.-2κοψ.-4κλεψ.-4 λάθη), Τόμπσον 10 (4/6διπ.-13ριμπ.), Μοζγκόφ 6, Σάμπερτ 3 (1), Ντελαβεντόβα 20 (5/11διπ.-2/6τριπ.-5ριμπ.-4ασ.), Σμιθ 10 (2/5τριπ.), Τζόουνς 7 (2/2τριπ.), Μίλερ.
ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Μπαρνς (0/7διπ.-0/1τριπ.-3ριμπ.), Γκριν 7 (1/4τριπ.), Μπόγκουτ 4, Τόμπσον 14 (2/7τριπ.), Κάρι 27 (3/7διπ.-7/13τριπ.-6ριμπ.-6ασ.), Ιγκουοντάλα 15 (4/4διπ.-2/8τριπ.), Εζέλι 5, Λίβινγκστον 4, Μπαρμπόσα 4, Λι 11 (4/4διπ.-3/5βολ.-4ριμπ. σε 13΄).