Στο BMO Harris Bradley Center του Μιλγουόκι σταμάτησε το σερί των 8 νικών του Κλίβελαντ, με τους Μπακς να είναι η ομάδα που έβαλαν φρένο στον ΛεΜπρον Τζέιμς και την παρέα του. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, θυμίζοντας ένα τυπικό ντέρμπι της Ανατολικής περιφέρειας, και κρίθηκε με 108-105, στην δεύτερη παράταση για τα «Ελάφια». Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πρόσθεσε μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση στο παλμαρέ του, φτάνοντας στο double double, με 16 πόντους (4/5 βολές, 6/18 σουτ) και 11 ριμπάουντ, ενώ αγωνίστηκε περισσότερο από κάθε άλλο συμπαίκτη του (44:31). Αποχώρησε από το παιχνίδι με έκτο φάουλ στο 3:15 πριν το τέλος.

Οι Μπακς βρέθηκαν με +9 (80-71) μπροστά στο σκορ με 8 λεπτά να απομένουν μετά το τρίποντο του Τζέριντ Μπέιλες, για να επανέλθουν οι Καβς, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον ΛεΜπρον Τζέιμς ο οποίος με 11 πόντους στην 4η περίοδο να ισοφαρίσουν με κάρφωμα του «Βασιλιά» σε 88-88 στα 16,5” πριν το τέλος. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση μετά το άστοχο σου του Τζέριντ Μπέιλες στο φινάλε. Στην παράταση, και πάλι ο ηγέτης των Κάβς με τρίποντο ισοφάρισε σε 94-94 στο 1:28 πριν το φινάλε, με τον ίδιο να αστοχεί στην τελευταία επίθεση, με την εξαιρετική άμυνα του Γιάννη Αντετοκούνμπο να τον αναγκάζει να κάνει βεβιασμένο σουτ (96-96).Στην 2η παράταση, οι Μπακς εμφανίστηκαν σαφώς πιο ξεκούραστοι και με ενέργεια (είχαν τριήμερο κενό), και κατάφεραν με τρίποντο του Γκρέιβις Βάσκεζ (13 π., 2/5 τριπ.) να προηγηθούν με 106-102 στο 1:53 πριν το τέλος, και παρά το γεγονός ότι ο Τζέι Αρ Σμιθ (10 π.) μείωσε με τρίποντο στα 27” πριν το τέλος σε 108-105, τίποτα δεν άλλαξε, και με ένα επιθετικό ριμπάουντ του Γκρέγκ Μονρό (16 π., 17 ριμπ.) στο φινάλε σφράγισαν τη νίκη.

Από 17 πόντους για τα «Ελάφια» είχαν οι Μίκαελ Κάρτερ-Ουίλιαμς (6/12 σουτ) και Τζέριντ Μπέιλες (7/16 σουτ), ενώ για τους Κάβς ο ΛεΜπρόν Τζέιμς σκόραρε 37 πόντους (13/27 σουτ, 12 ριμπ., 5 ασίστ, 7 λάθη) και ο Κέβιν Λοβ είχε 24 πόντους και 14 ριμπάουντ.

papapikolaou-suns-nuggets-151115

Μπορεί το παιχνίδι στο Talking Stick Resort Arena του Φοίνιξ να μην είχε και μεγάλο ενδιαφέρον αναφορικά με το νικητή, με τους Σανς να κερδίζουν εύκολα τους Νάγκετς με 105-81, αλλά αυτός που ήταν κερδισμένος αγωνιστικά ήταν ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος βρήκε την ευκαιρία να αγωνιστεί για σχεδόν 20 λεπτά (19:58), και να πετύχει 9 πόντους με 4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και +7 στο σύστημα αξιολόγησης, δείχοντας να ανεβαίνει παιχνίδι με το παιχνίδι. Για την ιστορία η αναμέτρηση είχε κριθεί από το ημίχρονο, όπου οι «Ήλιοι» με τον Έρικ Μπλέντσο να έχει 30 πόντους συνολικά (11/16 σουτ, 7 ριμπ.) προηγήθηκαν με 60-28!

Στο 11-0 έφτασαν το ρεκόρ τους οι Ουόριορς, οι οποίοι επικράτησαν με 107-99 τον Νετς στην παράταση, σε ένα παιχνίδι που θα πρέπει να ευχαριστούν τα παιδιά από το Μπρούκλιν, οι οποίοι έκαναν έβαλαν το χεράκι τους, μην μπορώντας να φτάσουν στην δεύτερη νίκη τους στη σεζόν (έχουν πλέον ρεκόρ 1-9). Με τους Κλέι Τόμπσον και Λεάντρο Μπαρμπόσα εκτός αγώνα λόγω τραυματισμών, οι Πρωταθλητές βρέθηκαν στην χειρότερη τους βραδιά, με τους Νετς να το εκμεταλλεύονται το έπακρο και να ξεφεύγουν με +17 (40-23) στο 14′ με καλάθι του Ταντέους Γιανγκ, για να επιστρέψουν σταδιακά οι Ουόριορς και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Στεφ Κάρι να προηγηθούν με 86-85 στο 4:37 πριν το τέλος. Με 1:16 να απομένει ο Τζάρετ Τζακ με δύσκολο ντράιβ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 92-93, ενώ ο Ταντέους Γιάνγκ με δυο βολές στα 9” πριν το τέλος πέτυχε το 94-97. Ωστόσο, και ενώ όλοι περίμεναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έκαναν φάουλ, έπαιξαν καθαρή άμυνα και στα 5,9” δέχθηκαν την ισοφάριση με τρίποντο του Αντρέ Ιγκουοντάλα (15 π., 3/6 τριπ.) για το 97-97, με τον Μπρούκ Λόπεζ να μην μπορεί να σκοράρει με 0,5” να απομένουν, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, όπου οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν, και ηττήθηκαν. Ο Στεφ Κάρι είχε 34 πόντους με 5/16 τρίποντα και 6 ασίστ, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ σε ένα εκπληκτικό triple double. Για τους Νετς, ο Τζάρετ Τζακ σκόραρε 28 πόντους (9/20 σουτ, 9 ασίστ) και ο Ταντέους Γιάνγκ είχε 26 πόντους και 10 ριμπάουντ.