Νικητές αναδείχθηκαν στον αγωνιστικό τομέα οι Κλίπερς στο Staples Center απέναντι στους Μάβερικς, αλλά αυτός που έκλεψε την παράσταση ήταν ο ιδιοκτήτης των Μαβς, Μαρκ Κούμπαν, ο οποίος για μια ακόμα φορά έδειξε την αντιπάθεια τους στην ομάδα του Λος Άντζελες. Ο ιδιόρρυθμος Κούμπαν, θέλησε να τους μειώσει ως οντότητα λέγοντας χαρακτηριστικά: «Οι Κλίπερς είναι οι Κλίπερς. Μπορείς να τους αλλάξεις, ιδιοκτήτη, παίκτες, αλλά θα είναι οι ίδιοι που είναι τα τελευταία 30 χρόνια. Δεν τους μισώ, πρόκειται για σκληρή λέξη. Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου», για να απαντήσει λίγο αργότερα ο προπονητής των Κλιπς, Ντοκ Ρίβερς με σαρκαστικό ύφος: «Αυτό μας πονάει!!!».

Στον αγωνιστικό τομέα, οι Μάβερικς άντεξαν μόνο για ένα ημίχρονο, παίζοντας χωρίς τους Ντερόν Ουίλιαμς, Ουέσλεϊ Μάθιους και Τσάντλερ Πάρσονς, άντεξαν για ένα ημίχρονο (έχαναν στο ημίχρονο με 51-43), για να παραδοθούν την επανάληψη. Ιδιαίτερη ήταν η βραδιά και για τον ΝτεΑντρέ Τζόρνταν (6 π., 15 ριμπ.) ο οποίος βρέθηκε εν μέσω της διαμάχης των δυο πλευρών το καλοκαίρι, όντας κοντά σε συμφωνία με το Ντάλας. Για τους νικητές, ο Μπλέικ Γκρίφιν σκόραρε 26 πόντους (11/17 σουτ, 10 ριμ.), με τον Τζαμάλ Κρόφορντ να έχει 15 πόντους. Για τους Μάβερικς, ο Τζον Τζένκινς είχε 17 πόντους και ο Ντιρκ Νοβίτσκι 16 πόντους (6/15 σουτ, 7 ριμπ.).

Με τον καλύτερο τρόπο ξεπέρασαν το σοκ της πρεμιέρας απο τους Πίστονς, οι Χοκς, ταξιδεύοντας στο Madison Square Garden για να αντιμετωπίσουν τους Νικς, οι οποίοι είχαν κερδίσει άνετα στο Μιλγουόκι τους Μπακς. Ωστόσο, αυτή τη φορά τα «Γεράκια» θύμισαν την περσινή ομάδα και πέρασαν με άνεση από τη Νέα Υόρκη, κερδίζοντας με 112-101. Στο μοναδικό σημείο που μπόρεσαν να προηγηθούν οι Νικς, ήταν στην αρχή της 2ης περιόδου, όταν με ένα σερί 11-0 προσπέρασαν με 31-30, για να μείνουν πίσω στο ημίχρονο με 45-61, και να ηττηθούν φυσιολογικά. Ο Τζεφ Τιγκ έκανε μεστή εμφάνιση με 23 πόντους (7/12 σουτ, 9/10 βολές, 8 ασίστ), ενώ ο Αλ Χόρφορντ είχε 21 πόντους  (9 ριμπ.), Για τη Νέα Υόρκη, ο Καρμέλο Άντονι είχε 25 πόντους με 10/25 σουτ.

Μετά τους Χοκς, μια ακόμα ομάδα απάντησε στο σοκ της πρεμιέρας, και αυτό ήταν το Μέμφις που πηγαίνοντας στο Bankers Life Fieldhouse της Indianapolis δεν ήθελε να σκέφτεται την δεύτερη ήττα του. Έτσι, πιάνοντας καλή απόδοση, επικράτησε των Πέισερς με 112-103, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο 0-2. Οι γηπεδούχοι, δεν άντεξαν στο θρίλερ που παιζόταν στο παρκέ, καθώς με το σκορ στο 99-101, δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν με αποτέλεσμα να ηττηθούν. Ο Μαρκ Γκασόλ είχε 20 πόντους (7/13 διπ., 8 ριμπ.), ενώ εκπληκτικός στην οργάνωση ήταν ο Μάικ Κόνλεϊ με 13 πόντους και 10 ασίστ. Για τους «Ινδιάνους», ο Τζορτζ Χιλ είχε 20 πόντους (6/15 σουτ), ενώ ο Πολ Τζόρτζ πρόσθεσε 18 πόντους με 5/15 σουτ.