Μετά από 5 διαδοχικές ήττες στο Barclays Center, οι Brooklyn Nets κατάφεραν επιτέλους να υπερασπιστούν την έδρα τους και να σπάσουν το αρνητικό τους σερί μετά και την επικράτησή τους με 121-119 στην παράταση έναντι των λειψών από τον κορονοϊό San Antonio Spurs.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κοντά καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τους φιλοξενούμενους να είναι εξαιρετικοί στην 3η περίοδο και με ένα επί μέρους 38-31 (εκτελούσαν με 59% εντός πεδιάς και με 80% από την περίμετρο σε αυτό το διάστημα) κατόρθωσαν να επιστρέψουν για τα καλά από το -9 του πρώτου μέρους.

Μάλιστα, λίγο πριν το τέλος βρήκαν 2 αναπάντητα τρίποντα και με τον rookie Primo να εκτελεί από την αριστερή 45 με 40” για το τέλος -από drive n kick του Walker, που είχε πετύχει το έτερο σουτ- ισοφάρισαν σε 113-113 υλοποιώντας ένα τεράστιο 2-14 σερί στα τελευταία 3.5 λεπτά.

Το ματς οδηγήθηκε εν τέλει στην παράταση μετά το άστοχο τρίποντο του Durant, που μετρούσε αισίως 0-4 στις τελευταίες απόπειρές του (0-6 οι γηπεδούχοι γενικότερα), αλλά και την αντίστοιχη κατάληξη στη λόμπα του Landale στον Bates-Diop!

Στην παράταση, ο KD συνέχισε να είναι δραματικά άστοχος, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Murray να χτυπήσει δις τα πόδια του ψηλότερου Claxton και με 2/2 βολές να ισοφαρίσει σε 119-119 λίγο πριν το τέλος.
Ωστόσο, ο rookie Thomas 1” πριν το φινάλε έκανε ασίστ το… ξεφόρτωμα του Durant και με ένα πολύ δύσκολο runner χάρισε τη νίκη στo Brooklyn!

Τα δωδεκάλεπτα: 32-32, 60-51, 91-88, 113-113
Η παράταση: 121-119

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.