Το μεγαλύτερο βήμα για την κατάκτηση μιας θέσης στα playoffs πραγματοποίησαν οι Πίστονς, οι οποίοι στο κρισιμότερο παιχνίδι της σεζόν στάθηκαν στο ύψος τους, κερδίζοντας μέσα στο «United Center» τους Μπούλς με 94-90, ξεφεύγοντας τρεις νίκες από τους «Ταύρους». Το παιχνίδι ήταν κλειστό και συνάμα συγκλονιστικό, με τα «Πιστόνια» να ξεφεύγουν με 83-90 με την είσοδο του παιχνιδιού στο τελευταίο λεπτό, με το Σικάγο δια χειρός του τρομερού Τζίμι Μπάτλερ να μειώνει σε 88-90, πριν ο Ρέτζι Τζάκσον με δυο βολές πετύχει το 88-92, σε μια φάση που ο Μπάτλερ και οι Μπουλς διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ. Για τους νικητές όλη η βασική τους πεντάδα είχε διψήφια νούμερα, με τον Ρέτζι Τζάκσον να σκοράρει 22 πόντους (6/17 σουτ), και τον Τόμπιας Χάρις να έχει 21 πόντους (7 ριμπ.). Για τους Μπουλς, που μετά και τη νίκη των Πέισερς στην Φιλαδέλφεια (115-102) βλέπουν την χρονιά να χάνεται, ο Τζίμι Μπάτλερ έφτασε στο πρώτο triple-double της καριέρας του, έχοντας 28 πόντους, 17 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Σε μια νίκη με ιστορική σημασία έφτασαν οι Σπερς, οι οποίοι επικράτησαν με 102-95 των Ράπτορς στο «AT&T Center» του Τέξας. φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 64-12, με τις 64 νίκες να αποτελούν ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου, ενώ αυξάνοντας τις εντός έδρας επιτυχίες στο 39-0 την φετινή περίοδο. Ο Κάχι Λέοναρντ πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση, φτάνοντας σε ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους (10/17 σουτ, 6 ριμπ., 7 ασίστ) με το κοινό να φωνάζει εν χορό «MVP MVP», με τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ να τον ακολουθεί σε απόδοση, έχοντας 31 πόντους (12/18 σουτ, 15 ριμπ.). Στον αντίποδα οι Καναδοί επέλεξαν να αφήσουν εκτός για ξεκούραση τα δυο μεγάλα αστέρια τους (Κάιλι Λάουερι και ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν) με τους υπόλοιπους παίκτες να παίρνουν άριστα. Ο Νόρμαν Πάουελ σκόραρε 17 πόντους (6/10 σουτ), με τους Γιόνας Βαλαντσιούνας και Κόρι Τζόσεφ να έχουν από 16 πόντους. Την μαθηματική πρόκριση τους στα playoffs σφράγισαν και οι Χιτ, παρά την ήττα τους στο Πόρτλαντ με 110-93.