Στο ίδιο γήπεδο όπου πριν από 7 μήνες πανηγύρισαν τον 4ο τίτλο τους -και πρώτο έπειτα από 40 χρόνια– οι Ουόριορς έδωσαν ίσως την καλύτερη φετινή «παράστασή» τους. Το Γκόλντεν Στέιτ διέλυσε με 132-98 τους Καβς μέσα στο Κλίβελαντ, τα ξημερώματα της Τρίτης (19/1) και δύο μέρες μετά την ήττα (με 18π.) διαφορά στο Ντιτρόιτ, απέφυγε την δεύτερη διαδοχική αποτυχία, κάτι που έχει να γνωρίσει από τους… περσινούς Τελικούς με τους Καβαλίερς! Οι πρωταθλητές, που κατάφεραν με την σπουδαία βραδιά τους την ημέρα μνήμης του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ τζούνιορ να «κλέψουν» τα φώτα τόσο από τους 52π. του Κέμπα Ουόκερ στη νίκη των Χόρνετς όσο και από τις νίκες των Νικς και Μπουλς και Γκρίζλις επί Σίξερς και Πίστονς και Πέλικανς αντίστοιχα, έφτασαν σε ρεκόρ 38-4, το οποίο παραμένει το καλύτερο στην κανονική περίοδο. Και με μία εκπληκτική εμφάνιση, υποχρέωσαν τους περσινούς φιναλίστ στην 11η ήττα τους (ρεκόρ 28-11) και μόλις στην 2η φετινή εντός έδρας, σε 17 αγώνες… Οι Ουόριορς σημείωσαν 5η σερί νίκη επί των Καβς, την 9η στα 11 τελευταία μεταξύ τους ματς, αλλά και την 5η σε 6 επισκέψεις στο Οχάιο!

lebron-tsatismenos-cavs-warriors-180116

Η ομάδα του Όκλαντ δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους, αφού προηγήθηκε 12-2 από το 2΄ και έφτασε στο 34-19 του 11΄, με τον Στεφ Κάρι να σκοράρει 16π. (με 4/5τριπ.) στην 1η περίοδο (34-21)! Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/21 σουτ (τα 7/11τριπ.) και 9 ασίστ στο 1ο δωδεκάλεπτο και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του ματς, ανεβάζοντας την διαφορά στο +30 (με 67-37) λίγο πριν το ημίχρονο (70-44), με 21π. του Κάρι και συνολικά 10/17τριπ.!!! Οι Καβς, που ανήμερα των Χριστουγέννων είχαν ηττηθεί μεν 89-83 στο Γκόλντεν Στέιτ, όμως είχαν υποχρεώσει τους πρωταθλητές στην χαμηλότερη φετινή παραγωγικότητά τους, είχαν δεχθεί 70π. ως την ανάπαυλα, που είναι αρνητικό ρεκόρ της παρέας του ΛεΜπρον Τζέιμς στη σεζόν… Το Γκόλντεν Στέιτ, πάντως, με τον Κάρι να σταματά στους 35π. (5/6διπ.-7/12τριπ.-4/4βολ.-5ριμπ.-4ασ.) σε 3 περιόδους και μόλις 28΄ συμμετοχής, δεν κατέβασε ταχύτητα και «εκτόξευσε» την διαφορά στους… 43π., με το 112-69 του 37΄!!! Μεγάλο ματς για τους πρωταθλητές και από τους Ιγκουοντάλα (20π.-4/5τριπ. από τον πάγκο), Ντρέιμοντ Γκριν (16π.-10ασ.-7ριμπ.), Κλέι Τόμπσον (15π.). Ενώ για τους Καβαλίερς ξεχώρισε ο Τζέι-Αρ Σμιθ με 14π. στο ημίχρονο, που όμως αποβλήθηκε για σκληρό φάουλ στον Μπαρνς (12π.) στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά και ο Ντελαβεντόβα (11π.-3/4τριπ.), αφού μεγάλοι σταρ τους έμειναν «στα ρηχά». Με τον ΛεΜπρον να έχει 16π.-7/16 σουτ, τον Ίρβινγκ 8π.-3/11 σουτ και τον Κέβιν Λαβ 3π.-1/5 σουτ

Λίγη ώρα νωρίτερα, το Τορόντο συνέχισε την δική του ανοδική πορεία και νικώντας 112-100 το Μπρούκλιν, έφτασε τις 5 συνεχόμενες νίκες και με ρεκόρ 26-15 συνεχίζει να βρίσκεται στην 2η θέση της Ανατολής! Οι Ράπτορς, που είχαν να αγωνιστούν στην έδρα τους από τις 3 Ιανουαρίου, άνοιξαν με νίκη το διάστημα των 7 διαδοχικών εντός έδρας αγώνων τους, χάρη σε ένα επιμέρους 31-16 στην 4η περίοδο, κι ενώ ως το 36΄, οι Νετς είχαν προβάδισμα 84-81. Οι Καναδοί είχαν κορυφαίους τους δύο μεγάλους σταρ τους, Κάιλ Λάουρι και ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν, οι οποίοι μετά τα 5/20 και 4/19 σουτ στη νίκη του Λονδίνου επί των Μάτζικ, βρήκαν το χέρι τους. Ο Λάουρι είχε 31π. με 7/9τριπ. (και 3/4διπ.) και ο ΝτεΡόζαν άλλους 30 με 12/23διπ., με την ομάδα τους να αφήνει το Μπρούκλιν στην 14η ανατολική θέση με ρεκόρ 11-31, αφού για τους φιλοξενούμενους δεν αρκούσαν οι 29π. του Μπρουκ Λόπεζ και οι 22 του Τζο Τζόνσον…

Ακόμα ένα συγκλονιστικό παιχνίδι είχαμε στο «Staples Center» όπου οι Κλίπερς (4οι στην Δύση με 27-14) κέρδισαν τον κακό τους δαίμονα, αλλά και τους φόβους τους, επικρατώντας στην παράταση των Ρόκετς (7οι στην Δ’υση με 22-21) με 140-132. Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς προηγήθηκε με 84-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά τα «φαρμακερά» τρίποντα του Μάρκους Θόρντον (13 π. στην 4η περίοδο), έδωσαν το δικαίωμα στο Χιούστον να ισοφαρίσει σε 122-122, οδηγώντας το παιχνίδι την παράταση. Εκεί, οι Κλιπς με τρία συνεχόμενα τρίποντα ξέφυγαν με 131-124, φτάνοντας στη νίκη. Τρομερός για τους νικητές ήταν ο Τζει Τζει Ρέντινγκ με 40 πόντους και 9/12 τρίποντα, με τον Κρις Πολ να σκοράρει 28 πόντους με 5/7 τρίποντα, και συνολικά οι Κλιπς να έχουν 22/37 (59,5%). Για το Χιούστον, τρομερός ήταν ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 36 πόντους (14/18 βολές, 11/16 διπ., 26 ριμπ.) ενώ ο Μάρκους Θόρντον είχε 23 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Η βραδιά των παράτάσεων ολοκληρώθηκε στο Ντάλας, όπου οι Μαβς (6οι στην Δυτική Περιφέρεια με 24-19) υπέταξαν 118-113 τους Σέλτικς (8οι στην Ανατολή με 22-20) στο έξτρα πεντάλεπτο (κ.α. 98-98), με κορυφαίο τον Ντιρκ Νοβίτσκι, που είχε 32π.-11ριμπ. και συμπαραστάτη τον Ντερόν Ουίλιαμς (20π.)! Η Βοστόνη “γύρισε” μεν από το -17 και έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά δεν τηε έφτασαν οι 20π. των Τόμας και Σμαρτ ούτε οι 17π. με 5/6τριπ. του Ολίνικ.