Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έιβερι Μπράντλεϊ, που πέτυχε το νικητήριο καλάθι, οι “κέλτες” κατάφεραν να κρατηθούν ζωντανοί στην διεκδίκηση της πρόκρισης στους τελικούς του NBA, καθώς επικράτησαν των Καβαλίερς με 111-108. Με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο, στο τέλος οι Μπόστον ήταν αυτοι που έδειξαν πείσμα και θέληση για την νίκη, που σημαίνει ότι γίνονται η πρώτη ομάδα που υποχρεώνει τους Πρωταθλητές σε ήττα στα φετινά play off !

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι “Ιππότες” ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται στο τέλος της πρώτης περιόδου με +11 (35-24), ενώ συνέχησαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οπου η διαφορά αυξήθηκε στο +16 (66-50). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μπόστον αντέδρασαν, έδειξαν χαρακτήρα και, παρά την έλλειψη του σταρ της Αϊζάια Τόμας, μπήκαν στην διεκδίκηση της νίκης και την πήραν με το τρίποντο του Μπράντλεϊ στην τελευταία επίθεση και κατάφεραν να κάνουν το μπρέικ και το 2-1 στην σειρά. Καλύτερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Μάρκους Σμαρτ με μια γεμάτη εμφάνιση (27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 41 λεπτά συμμετοχής), ενώ μεγάλη συνεισφορα είχαν ο Έιβερι Μπράντλεϊ (20 πόντους και το σουτ της νίκης) και ο Αλ Χόρφορντ (16 πόνοτυς, 6 ασίστ). Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Κέβιν Λοβ με 28 πόντους και 10 ασίστ, ο Κάιρι Ίρβινγκ με 29 πόντους και 7 ασίστ αλλά και ο Τρίσταν Τόμσον οποίος παρά το double double (18 πόντους, 13 ριμπάουντ) δεν ήταν αρκετός για να δώσει την νίκη στην ομάδα του ενώ ο ΛεΜπρον Τζέιμς, για πρώτη φορά στα φετινά play off μένει σε χαμηλά επίπεδα (11 πόντους)