Η ζωή χωρίς τον «Βασιλιά» ήταν δύσκολη για το Κλίβελαντ, στην τετραετία (2010-14) της μετακόμισής του στο Μαϊάμι. Το βράδυ της Κυριακής (28/2), πάντως, ήταν το ίδιο δύσκολο για τους περσινούς φιναλίστ του ΝΒΑ, και πάλι χωρίς τον ηγέτη τους. Οι Καβς έδωσαν ρεπό στον ΛεΜπρον Τζέιμς, για λόγους ξεκούρασης και οι Ουίζαρντς δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Η Ουάσινγκτον υπέταξε 113-99 τους Καβαλίερς και με την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, έφτασε σε ρεκόρ 28-30 και παρέμεινε στην 10η Ανατολική θέση, δύο νίκες πίσω από τους 8ους Μπουλς. Η «μάχη» για τα πλέι-οφς της Περιφέρειας, πάντως, είναι άκρως ανταγωνιστική, αφού η απόσταση των 3ων Σέλτικς με το Σικάγο είναι 4 νίκες, ενώ το Κλίβελαντ, παρά την δεύτερη διαδοχική ήττα, εξακολουθεί να είναι 1ο με 41-17.

Οι Ουίζαρντς πέτυχαν ένα σερί 12-0 και προσπερνώντας 24-18, πήραν για τα καλά το προβάδισμα στην 1η περίοδο (35-29) και το ημίχρονο (63-54). Στις αρχές του 3ου δωδεκαλέπτου ανέλαβε δράση ο Ότο Πόρτερ τζούνιορ (21π.-4/6τριπ.), ο οποίος με τρία σερί τρίποντα «έγραψε» το 72-54 και εκεί όλα τελείωσαν. Με ηγέτη τον Τζον Ουόλ (21π.-8/11 σουτ-13ασ.-7ριμπ.), οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +26, καθώς το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 33-16 και το σκορ έφτασε στο 96-70! Μπόλικη βοήθεια για τους νικητές από τους Μπράντλεϊ Μπιλ (17π.) και Μαρτσίν Γκορτάτ (13π.-9ριμπ.), ενώ για τους φιλοξενούμενους δεν έφτασε το καλό βράδυ του Κάιρι Ίρβινγκ, που τελείωσε το παιχνίδι με 28π.-4/8τριπ.-6ασ.. Σάμπερτ, Λαβ (από 12π.) και Μοζγκόφ, Τζέφερσον (από 10π.) είχαν διψήφια παραγωγικότητα, αλλά δεν ήταν αρκετή…

Περισσότερο ενδιαφέρον είχε η αναμέτρηση των Χοκς με τους Χόρνετς στην Ατλάντα, λίγο αργότερα. Τα «Γεράκια» επικράτησαν 87-76 και συνεχίζουν να είναι στην 5η Ανατολική θέση με 33-27, «μισή» νίκη πίσω από τους 4ους Χιτ, ενώ οι «Σφήκες», με την μόλις 3η ήττα τους στον Φεβρουάριο (7-3) «έπεσαν» στο 30-28 και ισοβαθμούν με τους Μπουλς στην 7η θέση. Η Σάρλοτ έφτασε με φόρα στην Ατλάντα, όμως… δεν πάτησε ποτέ στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το ματς με 1/17 σουτ και οι Χοκς προηγήθηκαν 20-4 και 25-9 στο τέλος της 1ης περιόδου, με τρίποντο του Τιμ Χάρνταγουεϊ τζούνιορ από το κέντρο!!!

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι (Μίλσαπ-Χόρφορντ από 13π.) συνέχισαν με φόρα και εκμεταλλευόμενοι τα 3/27 σουτ των Χόρνετς, έφτασαν στο +24 και το 36-12 του 16΄! Η Σάρλοτ, όμως, με τον Μάρβιν Ουίλιαμς (16π.-4/9τριπ.) να βρίσκει σκορ, μείωσαν στο 46-32 του ημιχρόνου. Και με τον Τζέρεμι Λιν (15π.) να δίνει ρυθμό, κατόρθωσαν να μειώσουν ως το 70-68 του 40΄, με σερί 12-0. Ένα τρίποντο του Κεντ Μπέιζμορ (14π.), όμως, και ένα καλάθι του Μάικ Σκοτ, «ξεκόλλησαν» τους Χοκς που έφτασαν στο 77-70 και δεν άφησαν το καλό ξεκίνημά τους να πάει χαμένο, ενώ το τρίποντο του Αλ Χόρφορντ στα 2:35΄΄ για τξ λήξη, για το 83-72, «κλείδωσε» το ματς για την Ατλάντα. Αφού οι Χόρνετς «πλήρωσαν» και τα 7/32 (και 21,9%) σουτ από τα 7,25μ..