Τους κοίταξαν δυο φορές στα μάτια, και επιστρέφοντας στο Μπρούκλιν οι Νετς δεν είχαν τίποτα άλλο να κάνουν από το να επικρατήσουν τον Χοκς (91-83) και να μειώσουν σε 2-1 την σειρά τους απέναντι στην κορυφαία ομάδα της Ανατολής, παίρνοντας ελπίδες για την συνέχεια. Οι γηπεδούχοι έχοντας «ζεστό» στην πρώτη περίοδο τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (πέτυχε τους 11 πόντους του από τους συνολικά 19 π. στο παιχνίδι), προηγήθηκαν με 31-16, για να κλείσουν στο -7 (47-40) το ημίχρονο οι Χοκς, με τον Ντε Μάρε Κάρολ (22 π., 3/5 τριπ.) να ευστοχεί σε μακρινά σουτ. Και όχι μόνο αυτό, αλλά η Ατλάντα έχοντας τον Πολ Μίλσαπ σε καλή βραδιά (18 π., 17 ριμπ., 5 κλεψ.) προσπέρασαν με 58-62, χωρίς να μπορούν να λογαριάζουν στην αντίδραση των Νετς. Έτσι, οι γηπεδούχοι με τον Ταντέους Γιανγκ (18 π., 11 ριμπ.) να δίνει την απαραίτητη ώθηση έτρεξαν ένα εμφατικό σερί 18-0, φτάνοντας στο 76-62 και ουσιαστικά παίρνοντας τη νίκη. Εξαιρετικός για το Μπρούκλιν ήταν και ο Μπρουκ Λόπεζ με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.