Η Ιντιάνα αποδεικνύεται πιο δύσκολος αντίπαλος από ότι θα ήθελε το Μαϊάμι. Οι Πέισερς νίκησαν με 99-92 στο τέταρτο παιχνίδι των τελικών της Ανατολής και ισοφάρισαν σε 2-2, δείχνοντας ότι έχουν και διάθεση και ικανότητες για να δυσκολέψουν τους πρωταθλητές.

Το ματς είχε αρκετή ένταση και εναλλαγές στο προβάδισμα, ειδικά στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 81-72 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου όμως, το Μαϊάμι με επιμέρους σκορ 14-2 πήρε το το προβάδισμα (86-83). Όμως, οι παίκτες του Βόγκελ δεν το έβαλαν κάτω και απαντώντας με επιμέρους 16-6 έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, την οποία και κατέκτησαν τελικά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρόι Χίμπερτ ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Λάνς Στέφενσον πρόσθεσε άλλους 20 και οδήγησαν την Ιντιάνα στη νίκη. Στην αντίπερα όχθη, ο ΛεΜπρον Τζέιμς σημείωσε 24 πόντους, και ο Μάριο Τσάλμερς πέτυχε άλλους 20.

“Θα πάμε στο Μαϊάμι να παλέψουμε και πάλι” δήλωσε μετά το ματς ο αποφασισμένος Χίμπερτ.