Κατέκτησε δυο δαχτυλίδια πρωταθλητή και δοξάστηκε όσο κανένας με την φανέλα των Χιτ, αλλά κάθε φορά που θα επιστρέφει στην «American Airlines Arena» ο ΛεΜπρόν Τζέιμς θα είναι δύσκολα για τον ίδιο! Έτσι έγινε και στο χθεσινό (16/3) παιχνίδι όπου οι Καβς ταξίδεψαν στο Μαϊάμι για να αντιμετωπίσουν τους αποφασισμένους Χιτ, οι οποίοι επικράτησαν εύκολα της παρέας της ΛεΜπρον με 106-92 κάνοντας βήμα για την είσοδο τους στα playoffs. Εκπληκτική απόδοση έπιασε ο Ντουέιν Ουέιντ, ο οποίος είχε 32 πόντους με 5 κλεψίματα, εκτοξεύοντας με προσωπικές ενέργειες την διαφορά ως και το +25 (75-50). Εξαιρετικοί ήταν και οι Γκόραν Ντράγκιτς (20 π., 9 ασίστ, 2 κλ.), Χασάν Ουάιτσάιντ (16 π., 11 ριμπ., 3 κοψ.) και Μάριο Τσάλμερς (16 π.). Για τους Καβς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 26 πόντους, με τους 16 εξ’ αυτών να έρχονται στην 4η περίοδο όταν τα πάντα είχαν κριθεί, ενώ στο υπόλοιπο διάστημα ο μοναδικός που «πάλευε» ήταν ο Κάιρι Έρβινγκ με 21 πόντους (6 ασίστ).

Έδαφος έχασαν στην μάχη που δίνουν για την είσοδο τους στα playoffs, οι Θάντερ, οι οποίοι έχοντας εκτός τους Κέβιν Ντουράντ αλλά και Σερζ Ιμπάκα (αισθάνεται ενοχλήσεις στο δεξί γόνατο) δεν άντεξαν και ηττήθηκαν από τους Μαβς με 119-115, έχοντας και πάλι σε εξαιρετική κατάσταση τον Ράσελ Ουέστμπρουκ, ο οποίος πλησίασε και πάλι το triple double, έχοντας 24 πόντους, 12 ασίστ, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ και με -15 στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν σταδιακά να γυρίσουν την εις βάρους τους κατάσταση, και με τον Τσάντλερ Πάρσονς  (31 π., 10/14 σουτ) να κάνει φοβερό ματς, προσπέρασαν με δικές τους ελεύθερες βολές με 114-108 στα 59”, φτάνοντας με ασφάλεια στη νίκη.Πολύ καλή απόδοση έπιασαν και οι Ντιρκ Νοβίτσκι (22 π.) και Μόντα Έλις (24 π.).

Με τον Νικ Καλάθη (12 π., 2/2 βολές, 5/11 σουτ, 5 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ., 3 λαθη σε 24 λεπτά συμμετοχής) να πιάνει εκπληκτική απόδοση, και χάρη στην σφιχτή τους άμυνα οι Γκρίζλις επικράτησαν δύσκολα των Νάγκετς στο Μέμφις με 92-81, κάνοντας ένα επιμέρους σερί 13-2 στα τελευταία πέντε λεπτά. Εξαιρετικός για τις «Αρκούδες» ήταν ο Ζακ Ράντολφ, ο οποίος σκόραρε 21 πόντους μαζεύοντας 16 ριμπάουντ, ενώ θετικός ήταν και ο Κώστας Κουφός, ο οποίος σε 14 λεπτά συμμετοχής είχε 4 πόντους (2/2 βολές, 1/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 λάθος). Για το Ντένβερ, που αγωνίζονταν χωρίς τους Κένεθ Φαρίντ, Ντανίλο Γκαλινάρι και Ται Λάουσον, ο Τζαμίρ Νέλσον έκανε ατομικό ρεκόρ με 24 πόντους (11/18 σουτ).

Ήττα από αυτές που ονομάζουμε…κακές έκανε η Ιντιάνα η οποία στην πορεία της προς τα playoffs, υπέστη δεύτερη διαδοχική ήττα καθώς δεν μπόρεσε να αντισταθεί στους Ράπτορς, οι οποίοι επικράτησαν με 117-98, και έτσι βρέθηκε ισόβαθμη με τους Χιτ, Χόρνετς και Σέλτικς στην μεγάλη μάχη που αναμένεται να δώσουν στην Ανατολική περιφέρεια. Στον αντίποδα, το Τορόντο, ξέσπασε αγωνιστικά καθώς είχε μια σειρά από μέτριες εμφανίσεις, και είδε  τον ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν να έχει 22 πόντους, τον Κάιλι Λάουρι 20 πόντους (11 ριμπ., 10 ασίστ, 3 κλεψ.) και τον Λου Ουίλιαμς να σκοράρει 24 πόντους. Για τους Πέισερς, 23 πόντους είχε ο Τζορτζ Χιλ και 20 πόντους ο Ρόντνεϊ Στάκεϊ.